Irán pohrozil Izraelu

www.slovanskenoviny.sk/rss Irán hrozí, že v prípade agresie zaútočí na izraelské jadrové zariadenia. Teherán oznámil, že identifikoval... Príspevok Irán pohrozil Izraelu je zobrazený ako prvý na .

Irán pohrozil Izraelu

www.slovanskenoviny.sk/rss

Irán hrozí, že v prípade agresie zaútočí na izraelské jadrové zariadenia.

Teherán oznámil, že identifikoval izraelské jadrové zariadenia a je pripravený zničiť ich.

Odplata

Irán je pripravený zrkadlovo reagovať na možný izraelský útok na jeho jadrové zariadenia, vyhlásil Ahmad Haktalab, veliteľ jednotiek Islamských revolučných gárd, ktoré chránia tieto iránske zariadenia. Ako ho cituje agentúra Tasnim, povedal –  „Ak chce Izrael zakročiť proti našim jadrovým zariadeniam, určite bude čeliť našej reakcii. Izrael a jeho jadrové zariadenia budú napadnuté. Izraelské jadrové zariadenia boli identifikované, potrebné informácie o všetkých cieľoch máme k dispozícii a aby sme reagovali na ich možné agresívne akcie, už máme ruky na spúšti silných rakiet na zničenie identifikovaných cieľov,“ povedal vysoký vojenský predstaviteľ.

Haktalab varoval, že po izraelskom útoku môže Teherán prehodnotiť svoju jadrovú doktrínu. V posledných rokoch iránske vedenie vyhlásilo, že nemá v úmysle vyrobiť jadrové zbrane a rozvoj atómovej energetiky je výlučne mierový.

Iránsky útok

Irán zasiahol Izrael v noci 14. apríla v reakcii na zničenie jeho konzulátu v Sýrii začiatkom mesiaca. Na útoku sa, podľa rôznych zdrojov, podieľalo niekoľko stoviek dronov a rakiet, vrátane hypersonických Fattah a Fattah-2. Podľa izraelskej armády, Irán vypustil približne 170 bezpilotných lietadiel, viac ako 30 riadených striel a viac ako 120 balistických rakiet. Tel Aviv tvrdí, že do krajiny doletelo len „niekoľko rakiet“ a spôsobilo „malé škody“.

Zatiaľ stačilo

Náčelník generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammad Bagheri povedal, že Teherán dokončil operáciu True Promise a neplánuje v nej pokračovať. Navyše, ak Izrael prijme nejaké opatrenia, ďalšia iránska operácia bude väčšia. Izraelský minister obrany Benny Gantz uviedol, že krajina má v úmysle vytvoriť regionálnu koalíciu proti iránskej hrozbe a reagovať na útok vo vhodnom čase a primeraným spôsobom.

hlavnydennik.sk

Príspevok Irán pohrozil Izraelu je zobrazený ako prvý na .