Identifikácia najvýznamnejších ukazovateľov skutočného pokroku
www.slovanskenoviny.sk/rss Identifikácia najvýznamnejších ukazovateľov pokroku je nevyhnutná pre každú krajinu alebo spoločnosť a treba to vnímať... Príspevok Identifikácia najvýznamnejších ukazovateľov skutočného pokroku je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
Identifikácia najvýznamnejších ukazovateľov pokroku je nevyhnutná pre každú krajinu alebo spoločnosť a treba to vnímať len ako prvý krok k ochote a schopnosti nezaujatým spôsobom skúmať stav spoločnosti z pohľadu týchto ukazovateľov.
Prvým ukazovateľom je uspokojovanie základných potrieb všetkých ľudí vrátane prístupu k primeraným, uspokojivým a bezpečným potravinám na uspokojenie výživových a zdravotných potrieb, prístupu k bezpečnej vode, prístupu k bývaniu, ktoré spĺňa všetky základné požiadavky každodenného života vrátane ochrany pred extrémami počasia. , odpočinok, varenie, hygiena atď. a prístup k oblečeniu, ktoré chráni dôstojným spôsobom.
Všetci ľudia by mali mať prístup k základným liekom a zdravotnej starostlivosti , ako aj k aspoň stredoškolskému vzdelaniu s možnosťami pre rôzne druhy vzdelávania aj v neskoršom veku, pričom vzdelávanie by sa malo vnímať skôr ako kontinuum v živote a ako prostriedok na dosiahnutie etického a spoločensky zodpovedný život.
Po druhé, aby mali ľudia prístup k základným potrebám pre seba a svoje rodiny, mali by mať prístup k živobytiu, ktoré je viac-menej uspokojivé, kreatívne, nevykorisťovateľské a nezahŕňa vážne zdravotné riziká, riziká, stres alebo akýkoľvek prvok viazanej práce alebo pocit podobný otroctvu.
Mal by existovať denný časový limit približne 8 hodín, prístup k približne 100 plateným dovolenkám za rok , poskytovanie primeranej kompenzácie za pracovný úraz/chorobu z povolania a aspoň určité obmedzené dôchodky pre všetkých ľudí po 60. roku života a príležitosti a slobodu čerpať prestávka bez obetovania dôchodku alebo súvisiacich záujmov. Zárobok by mal byť primeraný na pokrytie základných potrieb.
Po tretie, mal by existovať primeraný demokratický priestor pre každého vrátane primeranej slobody prejavu (pokiaľ to neuráža ostatných). Na úrovni rodiny, školy, vysokej školy, pracoviska, dediny, mesta a národa by ľudia vrátane detí mali mať možnosť zažiť demokratickú slobodu a priestor.
Po štvrté. Dôstojnosť všetkých ľudí by mala byť rešpektovaná a vôbec by nemala existovať žiadna diskriminácia na základe pohlavia, rasy, triedy, kasty, farby pleti, etnickej príslušnosti, náboženstva, sekty, národnosti a iných identít, s rovnakým rešpektom voči všetkým ľudským bytostiam. Priestor pre pozitívne, podporné akcie pre tých, ktorí utrpeli historickú nespravodlivosť, by však mal zostať dovtedy, kým táto nespravodlivosť nebude napravená.
Po piate, v spoločnosti by mal byť celkový pocit pohody, podporený dobrom a stabilitou blízkych sociálnych vzťahov. Mala by existovať vysoká miera spolupráce a vzájomnej pomoci v ťažkých časoch a na tom založená sociálna stabilita.
Po šieste, mal by existovať silný záväzok k ochrane životného prostredia a trvalej udržateľnosti . Budúca generácia by mala zdediť bezpečný svet z hľadiska ochrany životného prostredia, ochrany pred katastrofami a tiež sociálnej stability.
Po siedme, spoločnosť a hospodárstvo by v zásade nemali byť vykorisťovateľské a ľudia by nemali byť vystavení žiadnej záťaži vykorisťovania na sociálnej a ekonomickej úrovni . Malo by sa zabrániť nadmernému, neudržateľnému a škodlivému využívaniu prírodných zdrojov a prírody.
Po ôsme, mal by existovať súcit a ochranný postoj ku všetkým ostatným formám života, pričom by sme sa mali čo najviac vyhýbať akýmkoľvek krutým praktikám.
Po deviate, malo by ísť o záväzok k mieru a nenásiliu na všetkých úrovniach, či už ide o rodinu, komunitu, pracovisko, dedinu alebo mesto alebo o medzinárodné vzťahy.
V neposlednom rade by krajina mala mať vzťahy spolupráce a nie vykorisťovania, mieru a nie agresie alebo vojny voči všetkým ostatným krajinám. V niekoľkých kontextoch sa to môže ukázať ako najdôležitejšie.
Bharat Dogra
O autorovi: Bharat Dogra je čestným organizátorom kampane za záchranu Zeme. Medzi jeho nedávne knihy patrí Ochrana Zeme pre deti, Planéta v ohrození, Deň v roku 2071 a India’s Quest for Sustainable Farming and Safe Food. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
/ skspravy.sk /
Príspevok Identifikácia najvýznamnejších ukazovateľov skutočného pokroku je zobrazený ako prvý na .