Generálny tajomník OSN sa na konferencii o Ukrajine nezúčastní

www.slovanskenoviny.sk/rss Generálny tajomník OSN Antonino Guterres sa nezúčastní na konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku, pretože má... Príspevok Generálny tajomník OSN sa na konferencii o Ukrajine nezúčastní je zobrazený ako prvý na .

Generálny tajomník OSN sa na konferencii o Ukrajine nezúčastní

www.slovanskenoviny.sk/rss

Generálny tajomník OSN Antonino Guterres sa nezúčastní na konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku, pretože má iné plány, povedal na tlačovej konferencii v Ženeve.

“Na tieto dni som už mal niečo naplánované. To, že sám neprídem, nemá žiadny politický význam. Organizácia Spojených národov bude zastúpená ako pozorovateľ,” povedal.

Guterres dodal, že podporuje všetky mierové rozhodnutia týkajúce sa Ukrajiny založené na rešpektovaní Charty OSN a princípu územnej celistvosti.

Oficiálny zástupca generálneho tajomníka organizácie Stephane Dujarric v pondelok povedal, že OSN bude na konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku zastúpená na vysokej úrovni, ale generálny tajomník Antonio Guterres tam nebude.

Švajčiarsko usporiada 15. až 16. júna konferenciu o Ukrajine v stredisku Bürgenstock pri meste Luzern. Svoju účasť potvrdilo približne 80 krajín. Na konferencii sa nezúčastní americký prezident Joe Biden, ani čínsky prezident Si Ťin-pching a brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva.

Rusko je podľa prezidenta Vladimira Putina pripravené zúčastniť sa mierových rokovaní o Ukrajine, na konferenciu do Švajčiarska však nebolo pozvané. Zároveň sa nedá diskutovať o „mierových vzorcoch“, ktoré nevychádzajú z reálnej situácie, zdôraznila hlava štátu. Putin poznamenal, že pokus klásť Rusku podmienky na vyriešenie krízy by skončil rovnako ako pokus spôsobiť mu strategickú porážku.

skspravy.sk

Príspevok Generálny tajomník OSN sa na konferencii o Ukrajine nezúčastní je zobrazený ako prvý na .