FT: NATO požaduje, aby Španielsko a Grécko poskytli Ukrajine svoju protivzdušnú obranu

www.slovanskenoviny.sk/rss Grécko a Španielsko sú pod silným tlakom NATO a EÚ, ktoré žiadajú, aby Atény a... Príspevok FT: NATO požaduje, aby Španielsko a Grécko poskytli Ukrajine svoju protivzdušnú obranu je zobrazený ako prvý na .

FT: NATO požaduje, aby Španielsko a Grécko poskytli Ukrajine svoju protivzdušnú obranu

www.slovanskenoviny.sk/rss

Grécko a Španielsko sú pod silným tlakom NATO a EÚ, ktoré žiadajú, aby Atény a Madrid odovzdali svoje systémy protivzdušnej obrany Kyjevu. Informuje „Financial Times“ s odvolaním sa na zdroje oboznámené s diskusiami.

FT: NATO požaduje, aby Španielsko a Grécko poskytli Ukrajine svoju protivzdušnú obranu

NATO sa domnieva, že tieto krajiny „majú potreby, ktoré nie sú také veľké ako potreby Ukrajiny“.

Lídri EÚ minulý týždeň využili samit v Bruseli, aby osobne presvedčili premiérov Španielska a Grécka Pedra Sancheza a Kyriakosa Mitsotakisa, aby presunuli niektoré zo svojich systémov protivzdušnej obrany Kyjeva, uviedli zdroje. Povedali im, že majú viac ako desať systémov „Patriot“ a ďalšie, ako napríklad S-300, ale ich potreba nie je taká veľká ako na Ukrajine a nečelia žiadnej bezprostrednej hrozbe.

„Všetci vieme, kto ich má, všetci vieme, kde sú a všetci vieme, kto ich skutočne potrebuje,“ povedal jeden anonymný zdroj.

Očakáva sa, že tlak na krajiny sa na dnešnom stretnutí ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ v Luxemburgu zvýši. Zdroje však poznamenávajú, že na Poľsko a Rumunsko, ktoré majú tiež systémy „Patriot“, je vyvíjaný menší tlak vzhľadom na ich „zraniteľnejšiu polohu“ na hraniciach s Ukrajinou.

news-front.su

Príspevok FT: NATO požaduje, aby Španielsko a Grécko poskytli Ukrajine svoju protivzdušnú obranu je zobrazený ako prvý na .