EÚ schválila prevod 1,4 miliardy eur príjmov z ruských aktív na Ukrajinu

www.slovanskenoviny.sk/rss Borrell: EÚ schválila prevod 1,4 miliardy eur príjmov z ruských aktív na Ukrajinu Európska únia... Príspevok EÚ schválila prevod 1,4 miliardy eur príjmov z ruských aktív na Ukrajinu je zobrazený ako prvý na .

EÚ schválila prevod 1,4 miliardy eur príjmov z ruských aktív na Ukrajinu

www.slovanskenoviny.sk/rss

Borrell: EÚ schválila prevod 1,4 miliardy eur príjmov z ruských aktív na Ukrajinu

Európska únia schválila rozhodnutie presunúť 1,4 miliardy eur príjmov z ruských aktív na Ukrajinu, uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

„Tieto prostriedky – 1,4 miliardy eur – budú prevedené budúci mesiac. Ďalšia miliarda bude prevedená v nasledujúcich mesiacoch. V tomto prípade sme dokázali prekonať štrukturálny problém vetom,“ uviedol predstaviteľ po stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ .

Potvrdil tak slová maďarského ministra zahraničných vecí Petra Szijjártóa , ktorý už skôr povedal, že Európska únia sa rozhodla použiť výnosy zo zmrazeného majetku na nákup zbraní pre ozbrojené sily Ukrajiny, čím obišla stanovisko Budapešti. Diplomat označil takýto krok za „bezprecedentné a nehanebné porušenie červených čiar a pravidiel EÚ“.

Ako neskôr spresnil holandský minister zahraničných vecí Hanke Bruins Slot, príjmy z ruských aktív vo výške 1,4 miliardy eur budú použité na delostrelectvo, rakety a systémy protivzdušnej obrany pre Ukrajinu.

Peniaze smerujú na Ukrajinu cez Ukrajinský asistenčný fond (UAF), platby však zablokovalo Maďarsko.

Právna služba Rady však tvrdila, že Budapešť nemôže zastaviť tieto platby, pretože sa začiatkom tohto roka zdržala hlasovania o vytvorení UAF. Dôvodom, ktorý umožňuje obísť, je to, že finančné prostriedky nepochádzajú od daňových poplatníkov EÚ, uviedli predstavitelia EÚ.

Peniaze sa nepoužijú na úhrady, ako je to normálne v prípade UAF, ale na priame nákupy súprav, ako je munícia a systémy protivzdušnej obrany. Štvrtina sumy pôjde na nákupy od ukrajinského priemyslu.

/ skspravy.sk /

Príspevok EÚ schválila prevod 1,4 miliardy eur príjmov z ruských aktív na Ukrajinu je zobrazený ako prvý na .