Bývalý taliansky premiér Draghi: EÚ potrebuje revolúciu, aby prežila

www.slovanskenoviny.sk/rss Mario Draghi, bývalý guvernér Európskej centrálnej banky a taliansky expremiér, vystúpil s alarmujúcim prejavomv Európskom parlamente.... Príspevok Bývalý taliansky premiér Draghi: EÚ potrebuje revolúciu, aby prežila je zobrazený ako prvý na .

Bývalý taliansky premiér Draghi: EÚ potrebuje revolúciu, aby prežila

www.slovanskenoviny.sk/rss

Mario Draghi, bývalý guvernér Európskej centrálnej banky a taliansky expremiér, vystúpil s alarmujúcim prejavomv Európskom parlamente. Jeho slová nenechávajú nikoho na pochybách – Európska únia čelí existenčnej kríze a musí podniknúť radikálne kroky, ak chce prežiť. Čo presne navrhuje tento uznávaný ekonóm a politik?

Európa v ohrození: Dramatické zmeny vo svetovom poriadku

Draghi vo svojom prejave nešetril kritickými slovami. Poukázal na to, že svet prechádza zásadnými zmenami, ktorým je Európa najviac vystavená. „Spomaľuje sa svetový obchod, triešti sa geopolitika a zrýchľujú sa technologické zmeny,“ varoval Draghi. „A práve Európa je zo všetkých hlavných ekonomík najviac zraniteľná voči týmto posunom.

Bývalý šéf ECB upozornil, že Európa je príliš závislá na vonkajších zdrojoch. Náš pomer obchodu k HDP presahuje 50 percent, v porovnaní s 37 percentami v Číne a 27 percentami v USA. Dovážame viac ako 80 percent digitálnej technológie a máme najvyššie ceny energií na svete.

Moja obava nie je, že sa náhle ocitneme chudobní a podriadení ostatným,“ povedal Draghi. „Obávam sa však, že časom budeme nevyhnutne menej prosperujúci, menej rovní, menej bezpeční a v dôsledku toho menej slobodní vyberať si svoj osud.

Tri piliere záchrany: Draghiho plán na oživenie EÚ

Draghi vo svojom prejave identifikoval tri kľúčové oblasti, na ktoré sa musí EÚ sústrediť, ak chce prežiť a prosperovať:

1. Inovácie: Dohnať USA a Čínu

Európske firmy výrazne zaostávajú v investíciách do výskumu a vývoja. V roku 2021 investovali o 270 miliárd eur menej ako americké spoločnosti. Draghi navrhuje radikálne kroky:

  • Uľahčiť výskumníkom komercializáciu ich nápadov
  • Odstrániť regulačné prekážky pre inovatívne startupy
  • Vytvoriť nový celoeurópsky právny štatút pre firmy
  • Zmeniť spôsob, akým sa v Európe míňajú verejné prostriedky na inovácie
  • Integrovať nové technológie (ako AI) do priemyselného sektora

2. Zelená transformácia a konkurencie schopnosť

Draghi zdôrazňuje potrebu znížiť ceny energií a pokračovať v prechode na čistú energiu. Zároveň však varuje pred čínskou konkurenciou v zelených technológiách. Navrhuje:

  • Pokračovať v inštalácii čistej energie technologicky neutrálnym spôsobom
  • Investovať do obnoviteľných zdrojov, jadrovej energie, vodíka a zachytávania uhlíka
  • Posilniť európske líderstvo v čistých technológiách

3. Bezpečnosť a strategická autonómia

Draghi zdôrazňuje potrebu väčšej nezávislosti Európy v kritických oblastiach. Jeho návrhy zahŕňajú:

  • Vypracovanie skutočnej „zahraničnej hospodárskej politiky EÚ“
  • Diverzifikáciu dodávateľských reťazcov pre kritické suroviny a technológie
  • Zvýšenie výrobnej kapacity v strategických sektoroch
  • Posilnenie obranných a vesmírnych kapacít EÚ

Európa na rázcestí: Čas na odvážne rozhodnutia

„Európa stojí pred voľbou medzi paralýzou, odchodom alebo integráciou,“ uzavrel Draghi svoj prelomový prejav. Jeho slová jasne naznačujú, že EÚ potrebuje radikálnu zmenu, ak chce prežiť v meniacom sa svete.

Dokáže sa Európa zjednotiť a uskutočniť potrebné reformy? Alebo sa naplnia Draghiho najhoršie obavy a kontinent upadne do bezvýznamnosti? Jedno je isté – budúcnosť Európskej únie nikdy nebola neistejšia a rozhodnutia, ktoré urobíme dnes, ovplyvnia životy miliónov Európanov na desaťročia dopredu.

hlavnydennik.sk

Príspevok Bývalý taliansky premiér Draghi: EÚ potrebuje revolúciu, aby prežila je zobrazený ako prvý na .