EÚ našla “medzeru” na obídenie maďarského veta na nákup zbraní pre Kyjev

www.slovanskenoviny.sk/rss Financial Times: EÚ našla medzeru na obídenie maďarského veta na nákup zbraní Brusel našiel medzeru... Príspevok EÚ našla “medzeru” na obídenie maďarského veta na nákup zbraní pre Kyjev je zobrazený ako prvý na .

EÚ našla “medzeru” na obídenie maďarského veta na nákup zbraní pre Kyjev

www.slovanskenoviny.sk/rss

Financial Times: EÚ našla medzeru na obídenie maďarského veta na nákup zbraní

Brusel našiel medzeru na obídenie maďarského veta na nákup zbraní EÚ pre Kyjev s využitím ziskov zo zmrazených ruských aktív, uvádzajú Financial Times s odvolaním sa na šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella.

„EÚ našla zákonné riešenie na prepísanie maďarského veta na nákup zbraní pre Ukrajinu s využitím ziskov zo zmrazených aktív Ruska,“ píše sa v publikácii.

Zdroje novín uviedli, že právne riešenie EÚ na prekonanie námietok Maďarska by tiež pravdepodobne stačilo na zabezpečenie pôžičky 50 miliárd dolárov od krajín G7 Kyjevu.

Ako však v publikácii uviedli predstavitelia, Maďarsko sa bude môcť pokúsiť zablokovať sankcie EÚ, ktoré zmrazujú ruské aktíva – tieto sankcie musia členské štáty EÚ každých šesť mesiacov jednomyseľne obnoviť.

Na druhej strane Borrell v publikácii povedal, že Brusel ponúkol Budapešti dohodu podobnú tej, ktorá sa dosiahla s NATO : Maďarsku bolo individuálne ponúknuté, aby sa nezúčastnilo iniciatív EÚ na podporu Kyjeva výmenou za to, že takéto iniciatívy EÚ nebude vetovať, ale Maďarsko odmietlo.

Rada EÚ 21. mája schválila Borrellov návrh, ktorý predpokladá zaslanie 90 % príjmov prijatých depozitármi z ruských aktív zmrazených v EÚ do rozpočtu EÚ na poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine a ďalších 10 % bude vyčlenených na programy pre obnovenie Ukrajiny.

Krajiny G7 na júnovom summite v Taliansku zároveň prisľúbili, že Ukrajine do konca roka poskytnú úvery v hodnote približne 50 miliárd dolárov, ktoré budú splatené z príjmov zo zmrazených rezerv Moskvy.

Po tom, čo Rusko spustilo špeciálnu operáciu na Ukrajine, EÚ a krajiny G7 zmrazili takmer polovicu ruských devízových rezerv vo výške asi 300 miliárd eur. Približne 200 miliárd eur je v EÚ, najmä na účtoch belgického Euroclear , jedného z najväčších svetových zúčtovacích a zúčtovacích systémov.

Ruské ministerstvo zahraničia označilo zmrazenie aktív v Európe za krádež. Šéf rezortu Sergej Lavrov uviedol, že Moskva bude reagovať na konfiškáciu majetku na Západe. Rusko má podľa neho „tiež možnosť nevrátiť prostriedky, ktoré si západné krajiny ponechali v Rusku“.

/ skspravy.sk /

Príspevok EÚ našla “medzeru” na obídenie maďarského veta na nákup zbraní pre Kyjev je zobrazený ako prvý na .