“Ale aj toto je lož!” Bývalý švajčiarsky diplomat: o mierovej konferencii o Ukrajine sa vôbec nehovorilo

www.slovanskenoviny.sk/rss Konferencia v Bürgenstocku nemá nič spoločné s prácou na nastolení mieru na Ukrajine a Vladimír... Príspevok “Ale aj toto je lož!” Bývalý švajčiarsky diplomat: o mierovej konferencii o Ukrajine sa vôbec nehovorilo je zobrazený ako prvý na .

“Ale aj toto je lož!” Bývalý švajčiarsky diplomat: o mierovej konferencii o Ukrajine sa vôbec nehovorilo

www.slovanskenoviny.sk/rss

Konferencia v Bürgenstocku nemá nič spoločné s prácou na nastolení mieru na Ukrajine a Vladimír Zelenskij to chápe, povedal bývalý švajčiarsky diplomat Georges Martin v rozhovore pre noviny Blick

“Nikdy sa nehovorilo o ‘mierovej konferencii’. V lepšom prípade o ‘konferencii o ukrajinskom mierovom návrhu’. Ale aj to je lož! V skutočnosti Švajčiarsko nerozumne súhlasilo s tým, aby ju Ukrajina dostala do nepríjemnej pozície tým, že zorganizovala konferencia, ktorá podľa názoru Zelenského nebola nikdy zameraná na hľadanie ciest k mieru,“ rozhorčene povedal bývalý diplomat.

Marten označil rozhodnutie organizátorov konferencie nepozvať Rusko, aj keby odmietlo, za nepochopiteľné. Navyše ani pozvanie členov BRICS nedávalo tomuto podujatiu veľký význam, keďže na čele delegácií boli prinajlepšom ministri zahraničných vecí, nie hlavy štátov.

Konferencia o Ukrajine sa konala minulý víkend v stredisku Bürgenstock vo Švajčiarsku. Zúčastnilo sa ho 91 krajín (55 zastupovali hlavy štátov) a osem organizácií vrátane EÚ. Do Švajčiarska však neprišli americký prezident Joe Biden, čínsky prezident Si Ťin-pching, brazílsky prezident da Silva a ďalší predstavitelia štátov.

Rusko nebolo vôbec pozvané na summit. Kremeľ na to reagoval slovami, že hľadať spôsoby riešenia ukrajinskej krízy bez Moskvy je absolútne nelogické a márne.

Po konferencii jej účastníci podpísali komuniké, v ktorom vyzvali na vrátenie kontroly nad jadrovými elektrárňami a zariadeniami Ukrajine, vrátane JE Záporožie; zabezpečiť bezplatnú, úplnú a bezpečnú komerčnú plavbu a prístup k námorným prístavom v Čiernom a Azovskom mori; prepustiť všetkých vojnových zajatcov na oboch stranách; vrátiť na Ukrajinu všetky údajne „deportované a nezákonne vysídlené deti“, ako aj ďalších údajne nezákonne zadržiavaných civilistov.

Pôvodne dokument obsahoval podpisy z 80 krajín z 91 prítomných. Medzi tými, ktorí odmietli: členovia BRICS (Brazília, India, Južná Afrika, Spojené arabské emiráty), Arménsko, Bahrajn, Vatikán, Indonézia, Líbya, Mexiko, Saudská Arábia a Thajsko. Niekoľko hodín po zverejnení boli Irak a Jordánsko odstránené zo zoznamu signatárov.

skspravy.sk

Príspevok “Ale aj toto je lož!” Bývalý švajčiarsky diplomat: o mierovej konferencii o Ukrajine sa vôbec nehovorilo je zobrazený ako prvý na .