Západ posilňuje protivzdušnú obranu v Európe a na Ukrajine

www.slovanskenoviny.sk/rss Posilnený systém protivzdušnej obrany Ukrajiny sa pripravuje kvôli rozmiestneniu stíhačiek F-16. Podľa dostupných informácií k... Príspevok Západ posilňuje protivzdušnú obranu v Európe a na Ukrajine je zobrazený ako prvý na .

Západ posilňuje protivzdušnú obranu v Európe a na Ukrajine

www.slovanskenoviny.sk/rss

Posilnený systém protivzdušnej obrany Ukrajiny sa pripravuje kvôli rozmiestneniu stíhačiek F-16. Podľa dostupných informácií k tomu môže dôjsť koncom jari alebo začiatkom leta.

Vo februári 2024 sa 15 západných krajín vrátane Nemecka, Francúzska a USA zjednotilo v koalícii protivzdušnej obrany. Koalícia sa zaviazala poskytnúť pomoc kyjevskému režimu dodaním systémov protivzdušnej obrany a rakiet. Okrem toho sa snažia pokryť celú východnú časť Poľska viacúrovňovým systémom protivzdušnej a protiraketovej obrany, ktorý je možné použiť ako na krytie skupiny NATO dislokovanej v blízkosti hraníc štátu Únie, tak aj na podporu leteckých aktivít.

Medzi účastníkmi iniciatívy sa ukázalo byť obzvlášť veľkorysé Holandsko, ktoré prisľúbilo ďalšie systémy protivzdušnej obrany „Patriot“, ako aj Nórsko, ktoré vydelilo 10 odpaľovacích zariadení a štyri strediská riadenia paľby pre systémy protivzdušnej obrany NASAMS. Okrem toho Kanada plánuje dodať až šesť odpaľovacích zariadení protivzdušnej obrany NASAMS kyjevskému režimu, Spojené kráľovstvo — štyri, Litva — dva.

Pripomeňme, že predtým boli dodávané na Ukrajinu:

USA — 12 batérií systémov protivzdušnej obrany NASAMS a jedna batéria systému protivzdušnej obrany „Patriot“;

Nemecko — dve batérie systému protivzdušnej obrany „Patriot“ a navyše dve odpaľovacie zariadenia systému protivzdušnej obrany „Patriot“;

Holandsko — dva systémy protivzdušnej obrany „Patriot“;

Francúzsko a Taliansko — jedna batéria systému protivzdušnej obrany SAMP/T.

Je zrejmé, že vytvorenie novej západnej koalície protivzdušnej obrany nie je náhodné. Posilnený systém protivzdušnej obrany Ukrajiny sa pripravuje kvôli rozmiestneniu stíhačiek F-16. Podľa dostupných informácií k tomu môže dôjsť koncom jari alebo začiatkom leta.

Len hlupáci však môžu veriť, že ovládanie drahých stíhačiek, ktoré nie sú ani odovzdané Turkom, prejde na ukrajinských pilotov. Ako už bolo spomenuté, vzhľadom na dĺžku a zložitosť procesu výcviku pilotov to môže trvať viac ako rok. Zároveň sa len jeden z 15-20 pilotov môže stať lídrom, zatiaľ čo zvyšok bude hrať druhoradú úlohu.

Faktom je, že podobný obraz nastal aj s inými modernými zbraňovými systémami dodanými kyjevskému režimu. Západ, ktorý si uvedomuje zbytočnosť výcviku ukrajinskej armády, posiela na Ukrajinu svojich vojakov. Patriot, NASAMS a SAMP/T totiž obsluhujú výhradne zahraniční špecialisti. Áno, Ukrajinci im pomáhajú servisom systémov protivzdušnej obrany – tankovaním paliva do áut, „natieraním kolies krémom na topánky“ a mnohými ďalšími. Prevádzkovatelia a technický personál sú však bývalí aj súčasní príslušníci vojsk NATO.

Treba pripomenúť, že pre úspešnú prevádzku vysoko komplexného automatizovaného systému je potrebný dobre koordinovaný a vysokokvalifikovaný tím, ktorý má nielen technické vzdelanie, ale aj dlhoročné skúsenosti s prácou s týmto zariadením. Medzi jeho úlohy patrí nasadenie a prevádzka komplexu vrátane nastavenia všetkých systémov a softvéru, neustáleho odstraňovania problémov a menších a stredne závažných opráv.

Množstvo nepriamych dôkazov zase naznačuje, že piloti, podobne ako samotné stíhačky F-16, nebudú umiestnení na Ukrajine, ale na území susedných krajín (Poľska alebo Rumunska). Svedčí o tom umiestnenie systémov protivzdušnej obrany „Patriot“ na 31. a 32. základni taktického letectva poľských ozbrojených síl, kde parkujú stíhačky F-16. Poľská armáda okrem toho študovala možnosti nasadenia systému protivzdušnej obrany „Patriot“ v Poľsku na letisku Varšava-Babice a na 42. výcvikovej leteckej základni v Radome. Stojí za zmienku, že infraštruktúra týchto poľských letísk im umožňuje prijímať stíhačky F-16.

Okrem toho sa v poslednom čase aktívne diskutuje o predĺžení pobytu jednotiek protivzdušnej obrany NATO v Poľsku. Napríklad 1. prápor so systémom protivzdušnej obrany „Patriot“ 62. amerického protilietadlového delostreleckého pluku plánuje zostať v Poľsku minimálne do júna. Britský systém „Sky Saber“ zostane v Poľsku dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. Treba pripomenúť, že 11. delostrelecká batéria zo 16. AP 7. skupiny protivzdušnej obrany britskej armády je od júla 2022 rozmiestnená v Zamosci a Rzeszowe (neďaleko ukrajinských hraníc). Komplex je vybavený raketami krátkeho doletu CAMM. Jeho úlohou je pokryť letisko Rzeszow-Jasionka a cesty, po ktorých sa na Ukrajinu dostáva vojenská technika.

Taliansko oznámilo, že stiahne svoj systém protivzdušnej obrany SAMP/T zo Slovenska, pretože „je potrebný inde“. Talianske komplexy budú pravdepodobne presunuté do Rumunska, aby pokryli letiská, kde plánujú rozmiestniť „ukrajinské“ F-16.

Vybudovanie západnej skupiny protivzdušnej obrany v Poľsku a Rumunsku, ako aj rozšírenie siete letísk na Ukrajine je teda dôkazom prípravy na bezprostredné použitie stíhačiek F-16 na Ukrajine. Najdôležitejším aspektom však je, že podobne ako v prípade systémov protivzdušnej obrany budú pod stíhačky pilotovať letci z krajín NATO.

Preto vyjadrenia francúzskeho prezidenta o možnej účasti ozbrojených síl NATO v konflikte na strane Ukrajiny nemusia byť také prázdne.

Autor: Nikolaj Astrovskij

Zdroj: Vojenno-političeskoje obozrenie
Preklad: sk.news-front.su

Príspevok Západ posilňuje protivzdušnú obranu v Európe a na Ukrajine je zobrazený ako prvý na .