Ako sa EÚ stavia k prísľubu munície Ukrajine?

www.slovanskenoviny.sk/rss Rok po tom, čo členské štáty EÚ sľúbili, že do 12 mesiacov pošlú Ukrajine jeden... Príspevok Ako sa EÚ stavia k prísľubu munície Ukrajine? je zobrazený ako prvý na .

Ako sa EÚ stavia k prísľubu munície Ukrajine?

www.slovanskenoviny.sk/rss

Rok po tom, čo členské štáty EÚ sľúbili, že do 12 mesiacov pošlú Ukrajine jeden milión nábojov,

bola dodaná iba polovica, ostatné kanály na zásobovanie Kyjeva mimo rámca bloku sa tiež rovnako snažili splniť tento cieľ, píše o probléme s dodávkami munície Ukrajine portál  Euractiv.

Keďže Kyjev čelí potenciálnej letnej ruskej ofenzíve, pričom vojenskí predstavitelia varujú, že Ukrajina by mohla byť čoskoro prekonaná 1:1, ukrajinskí predstavitelia zintenzívnili výzvy na urýchlenie dodávok.

Muničný plán EÚ, v ktorom sa krajiny EÚ zaviazali poslať do dvanástich mesiacov milión kusov kompletnej munície vrátane prachu a výbušnín, je financovaný zo špeciálneho fondu pre vojenské dodávky: Európskeho mierového nástroja (EPF).

Jeho cieľom je pomôcť ukrajinským ozbrojeným silám zatlačiť ruské jednotky, poskytnúť zbrojárskemu priemyslu dlhodobú perspektívu objednávok a podporiť investície do výrobných kapacít.

Strelivo ráže 155 mm a rakety musia pochádzať buď z existujúcich zásob – takzvaná dráha jedna – alebo musia byť zabezpečené prostredníctvom spoločného obstarávania predovšetkým v rámci priemyslu EÚ a Nórska – dráha dva.

Záväzok EÚ týkajúci sa munície neberie do úvahy muníciu dodávanú v rámci iných programov, ako sú bilaterálne dodávky alebo multilaterálne schémy, ako je česká iniciatíva v oblasti munície.

Polovica doručená

„Pokiaľ ide o trojúrovňový prístup, na základe informácií, ktoré členské štáty doteraz dostali, dosiahli polovicu cieľa stanoveného v rámci strelivej iniciatívy,“ povedal pre Euractiv hovorca Európskej komisie.

Aktualizované údaje potvrdzujú odhad šéfa zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell z januára, ktorý počíta s darmi z dostupných arzenálov a individuálnym a spoločným obstarávaním.

Podľa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) sa za posledných dvanásť mesiacov zaobstaralo a dodalo len 500 000 nábojov v rámci plánu bloku munície, čo je polovica sľúbeného množstva.

ESVČ však poukázala na to, že členské štáty EÚ dodajú Ukrajine „do konca roka viac ako jeden milión nábojov“ a dodala, že čísla sa neustále menia.

Termín na zadávanie objednávok prostredníctvom Európskej obrannej agentúry (EDA) alebo hlavného národného rámca pre krajiny, ktoré majú byť preplatené z EPF, bol október.

Ale všetky zmluvy uzavreté potom a dodávky zo zásob po tomto bode sa do tohto čísla nezohľadňujú.

Ťažko dosiahnuteľný cieľ

Tieto podmienky spôsobili, že dodávka nábojov v rámci tejto schémy je pomalšia, než sa predpokladalo, a to z dvoch dôvodov.

Po prvé, obranný priemysel EÚ mal obmedzenú výrobnú kapacitu a dostával málo objednávok.

Po druhé, niektoré vlády nepožiadali o preplatenie svojich objednávok a dodávok z EPF, ktoré preto nemožno započítať do plánu.

Už po niekoľkých mesiacoch sa ukázalo, že cieľ sa minul.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius plán na jeseň kritizoval a bol prvým človekom, ktorý verejne povedal, že EÚ svoj sľub nesplní.

„Správna otázka by bola, či jeden milión bol niekedy realistický cieľ,“ povedal Pistorius.

Borrell tiež potvrdil, že bude ťažké dosiahnuť tento cieľ kvôli nedostupnej výrobnej kapacite, pričom v novembri uviedol, že bola dodaná iba jedna tretina, približne 300 000 nábojov.

V januári sa počty objednávok a výroby zvýšili na 630 000, uviedol Borrell, čím zasiahol pozitívnejšie.

Pre Estóncov, ktorí pôvodne prišli s návrhom na spoločnú akvizíciu, bol očíslovaný prísľub spôsob, ako udržať zodpovednosť členských štátov EÚ a tlačiť na priemysel, aby zvýšil výrobnú kapacitu.

Pre Kustiho Salma, stáleho tajomníka estónskeho ministerstva obrany, „bez [tohto prísľubu] by bol dominantným príbehom klasický defétizmus,“ povedal minulý mesiac novinárom.

„Niektorí ľudia by mohli povedať, že iniciatíva nezasiahla cieľ. Je to platný argument, ale je to platný argument len vtedy, ak nemáte relatívnu škálu,“ dodal.

Utajované informácie

Členenie, ktoré kolá pochádzajú z existujúcich zásob alebo obstarávania, sa klasifikuje.

Časť celkovej sumy bola zakúpená prostredníctvom rámcových zmlúv organizovaných Európskou obrannou agentúrou (EDA), ktoré ponúkajú členským štátom zjednodušené možnosti spoločného obstarávania štyroch rôznych delostreleckých systémov alebo ich komponentov: francúzsky Caesar, poľský Krab, nemecký Panzerhaubitze 2000 a slovenský Zuzana.

EDA podpísala celkovo 60 rámcových zmlúv v hodnote od 1 miliardy EUR do 1,5 miliardy EUR – ale do polovice apríla podpísala dohody v celkovej výške približne 350 miliónov EUR.

Len sedem krajín ich využilo, zatiaľ čo EDA v súčasnosti rokuje s tromi ďalšími členskými štátmi EÚ.

„Prvé dodávky sa začnú v najbližších niekoľkých týždňoch,“ povedal pre Euractiv predstaviteľ EÚ, pričom odhaduje objednávky na dosiahnutie viac ako 70 000 nábojov buď pre Ukrajinu, alebo pre doplnenie národných zásob zbraní.

Nie je tiež jasné, koľko nábojov krajiny spoločne nakúpili mimo rámca EDA.

Nemecko, Francúzsko a Švédsko napríklad viedli skupinu krajín, aby spoločne obstarávali z európskych tovární.

Účtovné triky

Celkovo je ťažké povedať, koľko nábojov a akého druhu Ukrajina dostala za posledných dvanásť mesiacov, keďže väčšina údajov je dôverná.

Cieľom je vyhnúť sa tomu, aby Rusko získalo predstavu o schopnostiach Kyjeva bojovať proti vojne a o množstve výroby a zásobovacích kapacít jeho spojencov.

Celkovo už Európania „dodali milión nábojov“, uviedol vo februári predstaviteľ EÚ.

To znamená, že 500 000 nábojov dodaných v rámci plánu munície, kde členské štáty prepláca EPF, nezahŕňa všetko, čo Kyjev dostal od Európanov za posledný rok.

Okrem toho získala aj bilaterálne dary, ktoré sa do schémy EPF nezapočítavajú.

Neberie do úvahy ani muníciu pochádzajúcu z českej iniciatívy. Podľa prezidenta krajiny bolo identifikovaných viac ako 800 000 kusov dostupnej munície na financovanie.

Česi hľadajú spôsoby, ako „rozšíriť“ túto schému, povedal jeden diplomat pre Euractiv, potenciálne zahŕňajúc aj iné druhy zbraní.

Ukrajina tiež obstaráva priamo od európskych podnikov v oblasti obrany. Podľa predstaviteľa EÚ kúpil Kyjev od vlaňajšieho marca najmenej 340 000 nábojov.

Hoci Európania možno nedoručili tovar prostredníctvom programu EÚ, pomalé tempo dodávok vrhlo svetlo do centra pozornosti priemyselnej vojnovej výrobnej kapacity bloku, ktorá sa od začiatku vojny zvýšila v prípade munície o 40 %.

„Za menej ako 10 mesiacov sme zvýšili našu výrobnú kapacitu delostreleckej munície na jeden milión nabitých nábojov ročne. A do roku 2025 to zvýšime na dva milióny,“ povedal minulý mesiac komisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

skspravy.sk

Príspevok Ako sa EÚ stavia k prísľubu munície Ukrajine? je zobrazený ako prvý na .