Vojna made in USA: Smerom k novej ropnej kríze?
www.slovanskenoviny.sk/rss USA sa chystajú začať novú regionálnu vojnu na Blízkom východe USA sa chystajú začať novú... Príspevok Vojna made in USA: Smerom k novej ropnej kríze? je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
USA sa chystajú začať novú regionálnu vojnu na Blízkom východe
USA sa chystajú začať novú regionálnu vojnu na Blízkom východe s dvojitým cieľom vysušiť čínske energetické zdroje a následne navrhnúť kartografiu nového Veľkého východu. Takáto eskalácia vojny by mohla zopakovať ropnú krízu z roku 1973 s katastrofálnymi spomienkami pre svetovú ekonomiku, čo by sa premietlo do energetickej nadvlády Európskej únie v podobe skvapalneného plynu a americkej ropy.
Predvídateľný nárast eskalácie vojny by sa teda premietol do eskalácie ropy na 150 dolárov, brutálneho zvýšenia miery inflácie, následného zdražovania peňazí centrálnymi bankami, následného ekonomického udusenia nespočetných krajín a napokon , vstup do stagflačných scenárov, charakterizovaných ekonomickou stagnáciou a vysokou infláciou (sekulárna stagflácia).
Nová ropná kríza?
Vzhľadom na to, že alternatívna energia stále potrebuje obrovské dotácie, aby bola životaschopná v rozvojových krajinách, prax štiepenia vzbudzuje obavy o životné prostredie a zotrvačnosť ropných aktív neumožní veľkým spoločnostiam opustiť svoje súčasné vybavenie a infraštruktúru, svetová ekonomika bude naďalej priťahovať ropu. závislosti v nasledujúcom desaťročí.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v správe s názvom „Global Energy Investment Prospects“ varuje, že do roku 2035 bude potrebné investovať 48 miliárd dolárov na pokrytie rastúcich svetových energetických potrieb. Hlavné vyspelé krajiny majú strategické zásoby ropy, ktoré sa využívajú výlučne v kritických situáciách na zabezpečenie domácej spotreby na niekoľko mesiacov.
Podľa ministerstva energetiky USA však zásoby v USA výrazne klesli a sú 374,4 milióna barelov ropy výrazne pod úrovňou 600-700 miliónov za posledné desaťročie a v prípade Číny by mali približne 511 miliónov barelov ropy, zásoba ropy sa rovná 40 až 50 dňom.
Globálne zásoby by tiež klesli o 57 miliónov barelov v druhom štvrťroku spolu s dobrovoľným znížením produkcie o 2,2 milióna barelov denne, na ktorom sa dohodli Rusko a OPEC do konca roku 2025, a nedostatočným vyriešením iránskeho sporu. spôsobila denný deficit 1 milióna barelov denne a nebezpečnú „strach zo zásobovania“ kvôli zvýšeniu zásob v krajinách, ropa Brent vzrástla na 75 dolárov za barel.
Ak by sa situácia na Blízkom východe naďalej vyhrocovala, Irán by sa mohol pokúsiť zabrániť obchodovaniu cez strategický Hormuzský prieliv, ak sa USA uchýlia k vojenskému zásahu proti islamskej republike.
Podľa odhadov IEA (Medzinárodná energetická agentúra) by cez úzky kanál v ropných tankeroch prešlo 13,4 milióna barelov ropy denne (bpd) (čo predstavuje takmer 30 percent celosvetovo obchodovanej dodávky ropy), s ktorou by ropa mohla vyšplhať sa až na 150 dolárov a znovu vydať ropnú krízu z roku 1973.
To by viedlo k celosvetovej psychóze nedostatku dodávok, ktorá by sa odrazila v divokom náraste nákladov na dopravu a poľnohospodárske hnojivá. To spolu s nezvyčajnými suchami a záplavami v tradičných svetových stodolách a následným uplatňovaním obmedzení vývozu komodít z týchto krajín na zabezpečenie ich sebestačnosti môže viesť k nedostatku poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch, k rastu ich cien. do stratosférických úrovní a následná globálna potravinová kríza.
/ skspravy.sk /
Príspevok Vojna made in USA: Smerom k novej ropnej kríze? je zobrazený ako prvý na .