Kolaps petrodolára je koncom globálnej dominancie Ameriky

www.slovanskenoviny.sk/rss Dohoda o tom, že Saudská Arábia bude predávať ropu výlučne za americké doláre, sa datuje... Príspevok Kolaps petrodolára je koncom globálnej dominancie Ameriky je zobrazený ako prvý na .

Kolaps petrodolára je koncom globálnej dominancie Ameriky

www.slovanskenoviny.sk/rss

Dohoda o tom, že Saudská Arábia bude predávať ropu výlučne za americké doláre, sa datuje od roku 1974. Bolo to dva roky po Bidenovom prvom funkčnom období ako amerického senátora. Tak sa zrodil petrodolár.

Platnosť dohody vypršala tento mesiac, o polstoročie neskôr, počas Bidenovho prvého funkčného obdobia vo funkcii prezidenta USA, uvádza americký denník Federalist.

Toto je veľká správa súčasnosti. Kolaps petrodolára je porážkou USA – svetového hegemóna. Petrodolár upevnil americké vlastníctvo svetového ropného sektora. Tak ako Henry Ford nevynašiel automobil, ale vytvoril automobilový priemysel, tak americkí finančníci nevynašli rafináciu ropy, ale vytvorili ropný priemysel. Ropa ako globálna komodita je americká, absolútne americká. A svetový obchod s ropou sa uskutočňuje v amerických dolároch – až doteraz

Americký štátny dlh predstavuje 35 biliónov dolárov, z čoho 9 biliónov dolárov pribudlo za posledné tri roky. Inflácia je spolu o 19 % vyššia ako na začiatku funkčného obdobia prezidenta Bidena. Saudská Arábia, druhý najväčší producent ropy na svete, sa na americký dolár pozerá s rastúcimi pochybnosťami a na Bidena s rastúcim opovrhnutím. Počas volebnej kampane v roku 2020 Biden označil saudského korunného princa bin Salmána za “vyvrheľa”.  Saudská Arábia je odhodlaná prekonať USA na svetovom trhu s ropou a má na to dobré predpoklady. Kráľovstvo bude teraz obchodovať s ropou vo vlastnej mene. India a Čína, najväčší dovozcovia, budú teraz svoje národné meny prepočítavať na saudské rialy, čím Ameriku vynechajú z hry. “Niektoré veci sa dajú zvrátiť zmenou prezidenta. Ale petrodolár je navždy preč a s ním aj úloha Ameriky ako svetového hegemóna,” uzatvára Federalist dôrazne.

Washington vysiela vyslanca do Vietnamu hneď po návšteve Putina

USA vysielajú do Vietnamu vysokého diplomata bezprostredne po návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina v Hanoji Konkrétne námestník amerického ministra zahraničných vecí pre východoázijské a tichomorské záležitosti Daniel Kritenbrink dnes pricestuje do hlavného mesta Vietnamu na stretnutia s vysokými vládnymi predstaviteľmi, “aby zdôraznil pevné odhodlanie Spojených štátov realizovať komplexné strategické partnerstvo medzi USA a Vietnamom”. “Kritenbrink opätovne potvrdí podporu Spojených štátov silnému, nezávislému, odolnému a prosperujúcemu Vietnamu,” uviedlo ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení. Kritenbrink bude rokovať aj o prípravách na stretnutia ministrov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré sa budúci mesiac uskutočnia v hlavnom meste Laosu Vientiane. Washington predtým kritizoval rozhodnutie Vietnamu hostiť ruského lídra. Pripomeňme, že v septembri minulého roka USA a Vietnam povýšili vzťahy na komplexné strategické partnerstvo, čo je najvyššia úroveň diplomatických vzťahov Hanoja.

Čína uvalila sankcie na amerického výrobcu zbraní Lockheed Martin

Čína uvalila sankcie v súvislosti s predajom zbraní Taiwanu, uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí. Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že americké orgány porušili zásadu “jednej Číny” a tri spoločné čínsko-americké komuniké tým, že oznámili predaj zbraní do čínskeho regiónu Taiwan. Čínske ministerstvo zahraničných vecí to označilo za zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny a poškodenie jej suverenity. Na spoločnosti Lockheed Martin Missile System Integration Lab, Lockheed Martin Advanced Technology Laboratories, Lockheed Martin Ventures, ako aj na generálneho riaditeľa spoločnosti Lockheed Martin Jamesa Taicleta, prevádzkového riaditeľa Franka St Johna a finančného riaditeľa Jaya Malaveho boli uvalené obmedzenia. Aktíva týchto amerických spoločností v Číne budú zmrazené a jednotlivcom bude zakázaný vstup do ČĽR. Obmedzenia nadobudnú účinnosť 21. júna.

Marta Sadová

/ armadnymagazin.sk /

Príspevok Kolaps petrodolára je koncom globálnej dominancie Ameriky je zobrazený ako prvý na .