Uplynulo 79 rokov od oslobodenia Bratislavy

www.slovanskenoviny.sk/rss Vo štvrtok, 4. apríla 2024 si pripomíname 79. výročie oslobodenia Bratislavy spod nacistickej okupácie. Nie iba politické špičky,... Príspevok Uplynulo 79 rokov od oslobodenia Bratislavy je zobrazený ako prvý na .

Uplynulo 79 rokov od oslobodenia Bratislavy

www.slovanskenoviny.sk/rss

Vo štvrtok, 4. apríla 2024 si pripomíname 79. výročie oslobodenia Bratislavy spod nacistickej okupácie. Nie iba politické špičky, ale aj bežná verejnosť či veľvyslanci si pravidelne v tento deň na Slavíne padlých uctia pietnym aktom kladenia vencov.

Slavín je nie len symbolickým cintorínom, na ktorom aj reálne odpočívajú vojaci, padlí pri oslobodzovaní Bratislavy. Červená armáda Bratislavu oslobodila 4. apríla 1945 a Slováci si práve na Slavíne každoročne z vďaky pripomínajú tento dátum.

V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody také výrazné.

V tomto roku sa veľvyslanci krajín EÚ tohto pietneho aktu nezúčastnia.

„Neúčasť veľvyslancov krajín EÚ a bývalých spojencov ZSSR na oficiálnom kladení vencov na Slavíne z dôvodu účasti ruského a bieloruského veľvyslanca považujem za prejav neúcty k 6845 vojakom Červenej armády, ktorí sa z Bratislavy po jej oslobodení nevrátili domov. Ak neprídu veľvyslanci, dôjdite VY. Ja tam o 14. hod budem aj s ďalšími členmi vlády,“ vyjadril sa premiér Robert Fico na sociálnej sieti.

K Robertovi Ficovi sa pridá aj Slovensko-ruská spoločnosť, ktorá k tomuto pietnemu aktu pozýva aj verejnosť.

hlavnydennik.sk

Príspevok Uplynulo 79 rokov od oslobodenia Bratislavy je zobrazený ako prvý na .