Ťažba strategického lítia. BlackRock po hurikánoch skupuje pozemky v Amerike a vyháňa ľudí na ulicu
www.slovanskenoviny.sk/rss Guvernér amerického štátu Severná Karolína Roy Cooper nedávno vyhlásil, že viaceré obce postihnuté hurikánom Helen... Príspevok Ťažba strategického lítia. BlackRock po hurikánoch skupuje pozemky v Amerike a vyháňa ľudí na ulicu je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
Guvernér amerického štátu Severná Karolína Roy Cooper nedávno vyhlásil, že viaceré obce postihnuté hurikánom Helen nebudú obnovené. Cooper tiež prezradil, že štát aktívne vykupuje miestnych obyvateľov z ich domovov namiesto toho, aby im pomohol s obnovou.
“Podarilo sa nám presvedčiť niektoré komunity a ľudí, že výkup je lepší,” pokračoval a kontroverznú stratégiu zdôvodnil tým, že ako hlavný dôvod opustenia komunít uvádza klimatické zmeny. “To, čo guvernér pripustil, podnecuje správy o masívnom zábere pôdy v Severnej Karolíne, keďže sa objavujú podozrenia, že spoločnosť BlackRock má v úmysle zarobiť na kríze tým, že za drobné odkúpi pozemky, vrátane svetovej kremennej bane. Zatiaľ čo guvernér Cooper označuje výkupy za praktické riešenie na zmiernenie budúcich klimatických rizík, obyvatelia Severnej Karolíny sú rozzúrení. Program výkupu nedáva rodinám na výber: prijať vládne odškodnenie a navždy opustiť svoje domovy, alebo čeliť budúcnosti bez podpory na obnovu. Mnohí sa čudujú, ako môže vláda tak sebavedomo predpovedať rastúcu závažnosť prírodných katastrof, ak sa nedeje niečo zlovestnejšie,” píše americký portál The People’s Voice.
26. septembra zasiahol pobrežie Mexického zálivu na Floride (USA) hurikán Helen, ktorý sa rozšíril na ďalších päť štátov – Georgiu, Severnú a Južnú Karolínu, Virgíniu a Tennessee. Najviac postihnutým štátom bola Severná Karolína. Obyvatelia Severnej Karolíny, ktorí prežili, na sociálnych sieťach uvádzajú, že úrady bagatelizujú následky hurikánu a dezinformujú obyvateľov krajiny. Istá žena z Ashevillu (Severná Karolína) tak na X píše, že americké médiá klamú o skutočných obetiach hurikánu Helen a že skutočný počet mŕtvych je oveľa vyšší ako 200. Zároveň štátne orgány, ako sme písali, nehanebne sabotujú záchranné práce, keďže najviac postihnuté sú vidiecke okresy, ktoré volia Trumpa. Teraz sa ukazuje, že táto sabotáž má viac ako len politickú motiváciu.
“Spoločnosť BlackRock práve podpísala v Severnej Karolíne zmluvu na lítium v hodnote 90 miliónov dolárov a zaberá pozemky… Piemont a Albemarle… Stále mi ponúkajú, že kúpia môj majetok za hotovosť! Len 1 vstup a výstup, nikto sa nesmie presťahovať. Kamiónom s pomocou a zásobovaním prepichujú pneumatiky, aby sa nemohli dostať na miesto určenia! Začína to byť veľmi reálne,” píše obyvateľka hurikánom zničeného mesta Asheville v Severnej Karolíne v X. “Dve spoločnosti, Piedmont Lithium a Albemarle Corp., plánujú v najbližších rokoch otvoriť bane na lítium v Severnej Karolíne,” uvádzajú americké médiá.
Obe spoločnosti sú kontrolované konglomerátom veľkých amerických finančných fondov a bánk: BlackRock, Vanguard, State Street, Morgan Stanley atď. Lítium sa široko používa v mnohých odvetviach moderného priemyslu, najmä je hlavnou zložkou lítium-iónových batérií. Používa sa aj v leteckej a vojenskej technike, kde sa vyžadujú lítiové mazivá. V septembri minulého roka uzavrelo americké ministerstvo obrany dohodu “o rozšírení domácej výroby lítia pre americký dodávateľský reťazec batérií podpísaním zmluvy v hodnote 90 miliónov USD so spoločnosťou Albemarle Corporation ‘v rámci zákona o obrannej výrobe (Defence Production Act – DPA)”. Dohoda so spoločnosťou Albemarle je dôkazom trvalého záväzku ministerstva obrany uspokojovať potreby našich bojovníkov dnes aj v budúcnosti,” povedal Anthony Di Stasio, riaditeľ riaditeľstva Pentagónu pre výrobu, zvyšovanie kapacit a investičné priority (MCEIP).
“Táto investícia priamo podporuje prezidentské rozhodnutie prezidenta Bidena z apríla 2022 o kritických materiáloch vo vysokokapacitných batériách,” uvádza sa na oficiálnej webovej stránke amerického ministerstva obrany.”
Unikátnu baňu na kremeň v Spruce Pine budujú dve nórske spoločnosti Sibelco a The Quartz Corp. Mesto Asheville sa nachádza v strede pohoria Blue Ridge Mountains, 50 míľ juhozápadne od najväčšej svetovej bane na kremeň v Spruce Pine, ktorá sa tiež nachádza v týchto horách. Neobjavené ložiská kremeňa by sa mohli nachádzať kdekoľvek v pohorí Blue Ridge Mountains, ale medzi týmito mestami sa nachádza najobľúbenejšia prírodná rezervácia v USA, národný park Great Smoky Mountains, a kremeň sa tam nemôže ťažiť. A Asheville nie je prírodná rezervácia a podozrenia miestnych obyvateľov, že BlackRock nekupuje ich domy na charitatívne účely, ale na nejaké “zlovestné účely”, sú celkom pochopiteľné. Na takéto podozrenia je dostatok dôvodov. Na amerických sociálnych sieťach TikTok sa rozšírilo virálne video, v ktorom sa tvrdí, že záplavy v Severnej Karolíne spôsobilo vypustenie vody z priehrady, a nie hurikán Helen.
“Severná Karolína bola zaplavená, keď priehrada Duke Energy vypustila vodu,” znie text na videu, na ktorom je vidieť, ako priehrada vypúšťa záplavovú vodu. “Spoločnosť BlackRock vlastní Duke Energy, vedel som, že spustili priehradu, toto je pre tých, ktorí neveria,” znie titulok k jednému preposlanému videu. A práve mesto Spruce Pine s kremennou baňou bolo zaplavené, po čom Nóri zastavili ťažbu kremeňa. Môžeme očakávať, že medzi akcionármi týchto spoločností bude čoskoro aj spoločnosť BlackRock. Spoločnosť Sibelco už oznámila blížiacu sa revíziu svojho základného imania.
Spoločnosť BlackRock a jej finanční bratia sa nezaujímajú len o unikátne ložiská. Skupujú pozemky a nehnuteľnosti po celej Amerike. Spoločnosť Blackrock vlastní 6,7 % podiel v spoločnosti American Homes 4 Rent (AMH), ktorá od decembra 2023 kontroluje 59 000 domov v Spojených štátoch. Najnovšie toto finančné monštrum kúpilo “obrovský kus voľnej pôdy v oblasti západne od areálov Kalifornskej štátnej univerzity v San Bernardine a Kalifornskej univerzity v Riverside na výstavbu bytov.
” Cieľom týchto inštitucionálnych investorov je optimalizácia zisku. V praxi sa to prejavuje maximálnym prípustným zvyšovaním nájomného, vysťahovaním, zvyšovaním skrytých poplatkov, znižovaním investícií do komplexných služieb a dokonca aj pokusmi o ovplyvňovanie štátnej a miestnej bytovej politiky,” napísali americké médiá.
Inštitucionálni investori môžu vlastniť ešte väčší podiel na niektorých trhoch, ako uvádzajú odhady. Americký Úrad pre všeobecné účtovníctvo (GAO) uvádza, že takéto spoločnosti vlastnia 25 % nájomných domov pre jednu rodinu v Atlante; 21 % proti Jacksonville na Floride; 18 % v Charlotte v Severnej Karolíne a 15 % v Tampe na Floride. Nech už sú úrokové sadzby v týchto miestach akékoľvek, sú dostatočne vysoké na to, aby zmenili život nájomníkov k horšiemu. “Súkromný kapitál je skutočný problém,” povedal demokratický senátor za USA Raphael Warnock v rozhovore pre Atlanta Civic Circle. – Domov je pre nich len riadok v tabuľke, ktorá sleduje výnosy akcionárov.”
V americkom Senáte bol predložený návrh zákona, ktorý obmedzuje počet rodinných domov, ktoré môže vlastniť jeden subjekt, napríklad hedžový fond, a to tak, že za každý dom vlastnený nad 100 domov sa uvalí federálna spotrebná daň vo výške 20 000 USD. Peniaze z pokuty by mohli byť nasmerované do trustovFondu na podporu kupujúcich rodinných domov. Zákon o ukončení kontroly hedžových fondov nad americkým bývaním však zatiaľ nezískal podporu. Americké finančné monštrá ovládajú pôdu v Spojených štátoch a skrývajú sa za súkromných investorov. Tak je známe, že Bill Gates je najväčším vlastníkom pôdy v Amerike. Ale v základnom imaní jeho spoločnosti Microsoft patria blokačné podiely spoločnostiam Vanguard, BlackRock, State Street, Fidelity, JPMorgan a ďalším finančným gigantom. Oni sú tí, ktorí skutočne riadia Ameriku. “Dokonalá búrka”, ktorá v posledných rokoch zasiahla Ameriku, ešte stále nie je prírodnou katastrofou, nech je akokoľvek hrozná. Je to nadmerná chamtivosť finančného kapitálu, ktorá zabíja povestný americký sen tým, že bežným občanom USA upiera dokonca aj právo na ich domov.
Príspevok Ťažba strategického lítia. BlackRock po hurikánoch skupuje pozemky v Amerike a vyháňa ľudí na ulicu je zobrazený ako prvý na .