Slanské vrchy

www.slovanskenoviny.sk/rss Vitajte v kráľovstve Slanských vrchov, kde na vás čaká 2814 km trás pre peších aj... Príspevok Slanské vrchy je zobrazený ako prvý na .

Slanské vrchy

www.slovanskenoviny.sk/rss

Vitajte v kráľovstve Slanských vrchov, kde na vás čaká 2814 km trás pre peších aj cykloturistov a mnoho, mnoho ďalšieho. Tento región sa rozkladá okolo rovnomenného sopečného pohoria, ktoré sa tiahne severojužným smerom od mesta Prešov až k hraniciam s Maďarskom.

Na území Slovenska sa Slanské vrchy delia na 5 menších podcelkov: Šimonka, Makovica, Mošník, Bogota a Milič. Okrem týchto piatich podcelkov sme do sprievodcu zaradili aj susedné subregióny Hornád a Roňava, Zemplínske vrchy a maďarskú časť Zempléni hegység.

Región Slanské vrchy predstavuje rôznorodú a turisticky jedinečnú krajinu plnú prírodných, kultúrnych, technických a cirkevných pamiatok. Medzi zaujímavosti patrí napríklad:

  1. Opálové bane: Slávne opálové bane, kde sa ťažil vzácny opál.
  2. Herliansky gejzír: Prirodzený geotermálny prameň, ktorý vystreľuje horúcu vodu do výšky.
  3. Archeologické nálezisko v Nižnej Myšli: Miesto s historickými artefaktmi a stopami minulosti.
  4. Románsko-gotický kostolík vo Svinici: Malebný kostolík so zaujímavou architektúrou.
  5. Jazero Izra: Pôvabné jazero obklopené prírodou.
  6. Hanušovské viadukty: Majestátne železničné mosty.
  7. Kaštiele, hradné zrúcaniny a prírodné rezervácie: Tieto miesta tvoria oázu ticha a pokoja v tomto dosiaľ turisticky málo objavenom regióne.

Najvyšší vrch Slanských vrchov je Šimonka, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti pohoria, juhovýchodne od obce Zlatá Baňa. Šimonka je tiež najvyšším bodom okresu Vranov nad Topľou. Jeho výška je 1 092,0 metra nad moromZ nezalesneného vrcholu Šimonky sa naskytne krásny panoramatický výhľad na okolitú krajinu 2. Ďalšie významné vrcholy v Slanských vrchoch zahŕňajú Čiernu horu (1 072,7 m n. m.) a Tri chotáre (1 025,2 m n. m.). Toto pohorie je geologicky zaujímavé, tvoria ho východoslovenské neovulkanity neogénneho veku, a jeho andezitové masívy sú využívané ako stavebný kameň vysokej kvality. V Slanských vrchoch sa nachádza aj chránený areál Dubnícke bane, kde sa v minulosti ťažil vzácny opál. Tento región ponúka nielen krásnu prírodu, ale aj bohatú históriu a množstvo turistických chodníkov a cyklotrás, ktoré vás pozvú na objavovanie a ochranu tohto jedinečného kúta Slovenska

Pri návšteve Slanských vrchov dbajte na ekoturistické pravidlá:

  • Odnesiete si len fotografie alebo miestne výrobky.
  • Podporujte miestnu ekonomiku.
  • Chráňte prírodné zdroje.
  • Pohybujte sa peši alebo na bicykli.
  • Zoznámte sa s miestnou kultúrou.

Slovanské Noviny

Príspevok Slanské vrchy je zobrazený ako prvý na .