Šimečka sa vyhráža povstaním

www.slovanskenoviny.sk/rss Opozičná strana Progresívne Slovensko (PS) nesúhlasí s využívaním druhého piliera na štátne investície. Ak sa... Príspevok Šimečka sa vyhráža povstaním je zobrazený ako prvý na .

Šimečka sa vyhráža povstaním

www.slovanskenoviny.sk/rss

Opozičná strana Progresívne Slovensko (PS) nesúhlasí s využívaním druhého piliera na štátne investície. Ak sa vláda pokúsi použiť peniaze zo súkromných vkladov ľudí, PS usporiada protesty po celom Slovensku. Vo štvrtok to uviedol predseda PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka. Juraj Draxler musel reagovať a v príspevku na Facebooku vysvetlil podstatu celej tejto politiky

„Šimečka sa vyhráža nejakým ľudovým povstaním – konkrétne povstaním v službách západnej plutokracie,“ začal v príspevku exminister Juraj Draxler.

Progresívne Slovensko varuje premiéra Roberta Fica pred siahnutím na peniaze z 2. dôchodkového piliera. Predseda strany Michal Šimečka tvrdí, že ak sa Fico čo i len o to pokúsi, postavia sa na maximálny odpor a do ulíc dostanú desiatky tisíc ľudí. „Iste, lebo mu z finančných inštitúcií povedali, že to má urobiť. Oni sú pripravení dať na túto kampaň prostriedky,“ reaguje Draxler a pripomenul, že druhý pilier už dávno úspešne zrušili v Maďarsku aj v Poľsku, a silno je okresaný aj v Pobaltí. „Rumuni a Slovinci ho dokonca ani nikdy nezaviedli a Česi tento projekt po prvotných prípravách stopli. Jediný, kto sa ho zúrivo drží v približne pôvodnej podobe sú Bulhari,“ dodal.

Doplnil, že pokiaľ ide o Bulharsko – to je taký štát, v ktorom kompletne vymizol priemysel. „Nevyrábajú ani autá, ani iné stroje, ani elektroniku a ani oceľ. V celej krajine nedokážu postaviť jedinú zložitejšiu stavbu (dlhší tunel, komplikovanejší most, vyššiu budovu) a panelákové sídliská vyzerajú ako štvrte niekde v Kongu, nie v Európe,“ ozrejmil Draxler.

Avšak Bulhari sú hrdí na to, že majú najnižšie dane v EÚ a 2. pilier. „Ivan Mikloš ich dáva ako príklad,“ dodal.

Pozrime sa na Poľsko

Draxler ďalej uviedol, že pri téme 2. piliera je celkovo užitočné pozrieť sa na susedné Poľsko. „Tam sa verejnosti pomerne dobre vysvetlilo, že naozaj nemá zmysel, aby štát podporoval masívny odlev kapitálu z krajiny,“ pripomenul. Dodal, že Poliakom sa vysvetlilo, že peniaze sa radšej budú investovať do domácej infraštruktúry, čo sa im potom vráti. Prejaví sa to na hospodárskom raste ale aj proste na celom komforte žitia.

„Na tomto sa dokonca zhodli naprieč politickým spektrom, druhý pilier potom postupne veľmi inteligentne zrušili,“ uviedol.

Celý proces v Poľsku riadil uznávaný britsko-poľský ekonóm Jacek Rostowski a nie žiaden socialista ani žiaden rýchlokvasný kritik systému. V tom období bol Jacek Rostowski minister financií. „Rostowski vie veľa povedať práve o plutokratickom zákulisí pôvodnej “reformy” z 90. rokov. Štát sa prestal zadlžovať kvôli dôchodkovej transformácii a tým získal väčší priestor na domáce investície,“ napísal Draxler. Ale pozor- exminister upozornil, že Poliaci tie investície aj naozaj rozumne pripravili a zorganizovali. „To je dosť podstatná podmienka,“ dodal.

„Celá reforma 2. piléra spočívala na argumentoch mierených na ekonomicky nie práve gramotných ľudí,“ zhrnul v krátkosti Draxler. „Bohužiaľ, sem patrí aj veľa takých, čo sa promenádujú v oblekoch, rozprávajú bankovou rečou a tvária sa, že sú druhým Nordhausom, Samuelsonom či Solowom,“ pokračoval.

Nedá sa ľahko oklamať

„V skutočnosti je to tak, že nie, demografický problém sa nedá obísť tak, že sa z „priebežného“ piliera spraví „kapitalizačný“. Dopady na ekonomiku sú úplne rovnaké, nič na tom nemení to, že ten mechanizmus je akoby skrytejší. Nie, neoklameme to ľahko ani tak, že „investujeme inde“ – pretože tie prostriedky chýbajú doma (nie win-win ale trade-off).

Nie, vývoj akciového indexu nie je to isté, ako reálny výnos osobného dôchodkového portfólia. Nie, to že vám desať rokov suma na účte rastie nie je žiadnou zárukou, že o ďalších pár rokov z toho budete mať aj pekný dôchodok. Lebo akciové trhy majú nepríjemnú vlastnosť: pokojne rastú desať aj viac rokov ale keď sa potom prepadnú, vie to byť aj riadne hlboké.“

Nastavenie dôchodkového systému je preto podľa neho vysoko odborná diskusia a treba ju aj naozaj nechať odborníkom. „Nie “odborníkom” ale odborníkom,“ zdôraznil.

Je zrejmé, že všetky možné nastavenia majú svoje politické dopady, ale tie sa podľa neho dajú odborníkmi vysvetliť tak, aby boli zjavné každému, kto bude o konečnom nastavení rozhodovať.

“Samozrejme, “nechať to na odborníkov” by malo platiť aj pre vládu “

„Akékoľvek úpravy systému sú aj ekonomicky aj spoločensky citlivá záležitosť, je tam veľa nuansí z hľadiska európskeho práva a podobne….Aj pre vládu by bolo kontraproduktívne čokoľvek zvažovať ako “silové” riešenie,“ myslí si.

„K tejto téme sa ľahko vyjadrí európska ekonomická špička – ľudia, ktorí odborne o niekoľko úrovní prevyšujú rôznych domácich ekonómov-propagandistov,“ napísal.

Z hľadiska domácej diskusie je podľa neho akurát potrebné zdôrazňovať tých niekoľko kľúčových aspektov problému.

„Najmä, že my si momentálne úplne dobrovoľne necháme odlievať z krajiny masívne objemy kapitálu, pod pláštikom “sporenia” a ďalšie objemy peňazí presúvame ako transformačný dlh do portfólia súkromných dôchodkových spoločností,“ napísal.

Pokračoval : „Všetko, mimochodom, proti základným ekonomickým počkám o tom, ako by kapitál mal prúdiť od rozvinutých ekonomík do rozvíjajúcich sa.“

Lenže my to podľa neho robíme naopak : dotujeme západoeurópske a americké akciové trhy a ešte sa aj ako štát zadlžujeme voči súkromným spoločnostiam.

Sporiace domino

„Pritom tie akciové trhy v ostatných rokoch rastú nie vďaka organickému rozvoju firiem (s výnimkou IT a príbuzných sektorov) ale z veľmi veľkej časti kvôli tomu, že kapitál uvoľnený politikou centrálnych bánk korporácie masívne využívajú na výkup vlastných akcií, čo pomáha ich cene,“ vysvetlil.

„Okrem toho do západných akcií momentálne ide pomerne veľa kapitálu od ázijských investorov, ktorí si potrebujú niekde ukladať prebytky…,“ uviedol. „ Ak sa niečo v tomto domine zlomí, “sporiace” portfóliá budú veľmi rýchlo vyzerať inak, ako dnes,“ dodal.

„O tejto téme máme doma úplne primitívnu diskusiu, ktorú manažujú ľudia, ktorým by nikto príčetný nedal riešiť naozaj zložité ekonomické problémy – a je jedno, či firiem alebo štátov,“ zopakoval. Dodal však, že ako propagandisti sú platení dobre….

Nie je však prekvapený, že plutokracia vysunula do popredia práve Šimečku.

„On je presne na to – aby obhajoval ich záujmy. Záujmy ľudí, ktorí žijú z presunov finančného kapitálu, ovládajú štáty a spoločnosti cez dlhové nástroje….,“ zdôvodnil.

„V tomto jedinom, konkrétnom ohľade celá téma naozaj JE veľmi politická. Práve tým, že sa do odbornej témy miešajú ľudia, ktorých jediným reálnym úsilím v politike je slúžiť niekomu mimo hraníc Slovenskej republiky,“ vysvetlil.

„Niekde títo ľudia slúžia tak, že sa zapájajú do podpory krvavých konfliktov…. A niekde tak, že obhajuje konkrétne finančné záujmy v zásade tých istých klík,“ zhodnotil.

hlavnydennik.sk

Príspevok Šimečka sa vyhráža povstaním je zobrazený ako prvý na .