„Reinkarnácia Tretej ríše“? Nemci ukázali nového „Pantera“

www.slovanskenoviny.sk/rss Rheinmetall Corporation predstavila v Paríži tank Panther KF51 Najhorúcejšie novinky boli prinesené na výstavu zbraní... Príspevok „Reinkarnácia Tretej ríše“? Nemci ukázali nového „Pantera“ je zobrazený ako prvý na .

„Reinkarnácia Tretej ríše“? Nemci ukázali nového „Pantera“

www.slovanskenoviny.sk/rss

Rheinmetall Corporation predstavila v Paríži tank Panther KF51

Najhorúcejšie novinky boli prinesené na výstavu zbraní Eurosatory v Paríži. Jedným z hlavných exponátov bol vývoj nemeckého Rheinmetall – Panther KF51. O tom, aká by mohla byť nová generácia vojenskej techniky, si prečítajte v materiáli RIA Novosti.

Alternatíva k celoeurópskemu projektu

“Panther” debutoval pred dvoma rokmi – v roku 2022, všetko na tom istom Eurosatory. Potom auto urobilo veľa hluku nielen kvôli svojim bojovým schopnostiam, ale aj kvôli pretekom na európskom trhu so zbraňami.

Od roku 2017 Francúzsko a Nemecko pracujú na vytvorení novej platformy MGCS (Main Ground Combat System), ktorá by mohla slúžiť ako hlavný bojový tank pre členské krajiny EÚ. Počas tohto obdobia však nedosiahli veľký úspech.

Až v lete 2023 šéf nemeckého ministerstva obrany Boris Pistorius a jeho francúzsky kolega Sebastien Lecornu oznámili, že sú pripravení sa k projektu vrátiť.

Dôvodom takéhoto kroku je zlyhanie ukrajinskej protiofenzívy s použitím európskej ťažkej techniky: ani najnovšie 2A6 Leopardy sa nestali prelomovou zbraňou, ako Západ dúfal. V zriedkavých – pre moderné konflikty vo všeobecnosti a najmä – tankové duely, ruský T-90M Proryv podľa armády preukazuje prevahu nad nemeckými vozidlami.

Aj keď však existuje politická vôľa, vytvorenie „nádrže budúcnosti“ je otázne, pretože proces môže trvať mnoho rokov. V dôsledku toho potenciálni vývojári MGCS z oboch krajín predstavili samostatné projekty, na ktorých v súčasnosti pracujú. A nový „Panther“ je medzi nimi.

Koniec dlhej hádky?

Panther KF51, pomenovaný po jednom z najpopulárnejších a najznámejších tankov Tretej ríše, je evolúciou Leoparda.

Vozidlo je podstatne menšie a ľahšie ako najnovšie úpravy Leoparda 2A7 – o takmer desať ton, vďaka čomu je MBT mobilnejší. Od svojho predchodcu zdedil Panther elektrocentrálu – dieselový motor V12 MTU MB 873 Ka-501 s rezervou chodu 500 kilometrov.

Zároveň Panther dostane silnejšiu zbraň – 130 mm kanón L52. Nemeckí konštruktéri vychádzali zo skutočnosti, že 120 mm delá, dokonca aj s pancierovými sabotmi, nespĺňajú potreby moderných konfliktov a už ich nie je možné modernizovať.

To znamenalo zaťaženie samotnej zbrane a veže. Vďaka tomu má však tank o 50 percent väčší efektívny strelecký dosah v porovnaní s jeho predchodcom. Očakáva sa, že Panther bude strieľať dva typy jednotnej munície – pancierovú podkalibrovú a vysoko výbušnú fragmentáciu s naprogramovanou detonáciou vo vzduchu. Hlavnú zbraň dopĺňa koaxiálny guľomet kalibru 12,7.

Existujú aj ďalšie inovácie. Po dlhú dobu bola jednou z hlavných „vlastností“ západnej stavby tankov absencia automatického nakladača: samostatný člen posádky sa musel vysporiadať s podávaním nábojov do hlavne. Verilo sa, že oneskorenie v rýchlosti streľby bolo kompenzované schopnosťou prežiť. Nárast kalibrov a zrejme aj skúsenosti z vojenských operácií na Ukrajine však ukázali neúčinnosť tohto prístupu. Preto bola za základ vzatá metóda sovietskych dizajnérov.

Posádka sa zmenšila na troch ľudí a veža sa stala neobývanou. Tank dostane panoramatický optický senzor SEOSS 2 a hlavné zameriavacie zariadenie EMES, ktoré umožní veliteľovi a strelcovi nezávisle pozorovať ciele a strieľať vo dne aj v noci. Displeje v bojovom priestore navyše poskytujú 360-stupňový pohľad okolo vozidla.

Svoje vlastné drony

Nový vývoj dostane v porovnaní s Leopardmi pokročilejšiu ochranu od troch systémov: pasívneho, dynamického a aktívneho. Navyše, TAPS, ak veríte Rheinmetallovým vyhláseniam, dokonca chráni pred zasiahnutím cieľa v hornej projekcii.

Tank bude vybavený aj diaľkovo ovládanou vežou Natter RCWS na ochranu pred dronmi. Doplní ho plne automatizovaný 7,62 mm guľomet RMG s 2 500 nábojmi. Vozidlo majú v úmysle vybaviť aj inštaláciou pre štyri prieskumné UAV a kamikadze drony Hero-120.

Tank však zatiaľ existuje len vo forme experimentálnych modelov – Nemecko ani iné európske krajiny ho neprevzali do prevádzky. Navyše načasovanie vydania série nie je známe. Je celkom možné – berúc do úvahy všetky problémy vojensko-priemyselného komplexu – to bude trvať desaťročia.

/ skspravy.sk /

Príspevok „Reinkarnácia Tretej ríše“? Nemci ukázali nového „Pantera“ je zobrazený ako prvý na .