Prvýkrát v histórii: Bidenovo rozhodnutie odstúpiť z pretekov priviedlo Ameriku do mŕtveho bodu
www.slovanskenoviny.sk/rss Joe Biden odstúpil z predvolebnej kampane Americký prezident Joe Biden oficiálne oznámil odstúpenie z predvolebnej... Príspevok Prvýkrát v histórii: Bidenovo rozhodnutie odstúpiť z pretekov priviedlo Ameriku do mŕtveho bodu je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
Joe Biden odstúpil z predvolebnej kampane
Americký prezident Joe Biden oficiálne oznámil odstúpenie z predvolebnej kampane. Hlave štátu trvalo takmer mesiac, kým sa pokúsila zachrániť Demokratickú stranu. Prvá vážnejšia reč o výmene kandidáta bola po jeho neúspechu v debate s republikánskym konkurentom.
Osudová debata
Vek Bidena (81) aj Donalda Trumpa (78) je dlhodobo sporným bodom medzi americkými politológmi, ktorí sa zhodujú na tom, že ani jeden kandidát sa medzi občanmi nejaví ako preferovaný kandidát.
Do 27. júna sa však zdalo, že šance starších politikov sú približne vyrovnané. Debata, ktorá sa v ten deň odohrala, otočila vývoj. Jeho kolegovia demokrati začali otvorene hovoriť o výmene Joea. Prezident nielenže prepadol v diskusii, ale tiež ukázal, že v druhom kole by ste sa na neho nemali spoliehať. Hoci debata prebiehala na prodemokratickej CNN, dve tretiny divákov uprednostnili Trumpa.
Napriek tomu Bidenovi trvalo dlho, aby ho presvedčili. Pravdepodobne to bolo spôsobené tým, že za neho v radoch „somárov“ (demokratov) nebola žiadna viditeľná náhrada.
No v nedeľu 21. júla „Ospalý Joe“ (ako ho prezýval súper) prijal realitu a preteky opustil.
“Myslím si, že by bolo v najlepšom záujme mojej strany a krajiny, aby som odstúpil a sústredil sa na plnenie svojich povinností ako prezident do konca môjho funkčného obdobia,” napísal na sociálnej sieti X (predtým Twitter).
Trump je teraz najstarším kandidátom v histórii amerických prezidentských volieb.
Toto sa nestalo
Bidenov príbeh je bez preháňania bezprecedentný. Americká politika pozná iba jeden prípad, v ktorom z pretekov vypadol očividný uchádzač o druhé funkčné obdobie. Bol to Lyndon Johnson v roku 1968.
Ale aj vtedy tam bola nuansa. Johnson, vedomý si svojej slabej sledovanosti, neprešiel ani procedúrou predbežných vnútrostraníckych volieb – primárok. Namiesto toho sa automatickým kandidátom stal viceprezident Hubert Humphrey. Demokratom to uľahčilo, pretože poslanec formálne prešiel straníckym filtrom.
Teraz „somáre“ (prezývka demokratov) nechápu, čo majú robiť. Biden má primárne hlasy. Delegáti sa za neho musia prihovoriť počas augustového kongresu Demokratickej strany. Jednoducho preto, že obyčajní voliči im dali právo voliť Bidena, a nie žiadneho z demokratov.
Nejasné náhradné diely
Je zrejmé, že demokrati nájdu medzeru na nomináciu náhradného kandidáta, aj keď sa s tým doteraz nestretli. Keďže do zjazdu v auguste zostáva takmer mesiac, poslednou možnosťou je rýchly primárny výber niekoho iného ako Bidena.
Hlavný problém je iný: demokrati majú personálny nedostatok. Hoci sa v médiách pravidelne objavujú mená viceprezidentky Kamaly Harrisovej alebo napríklad guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma, nemajú politický kapitál porovnateľný s Trumpovým. A dokonca, na rozdiel od Bidena, sa na úlohu straníckych nominantov jednoducho nestihli pripraviť.
Americká tlač už píše, že Harrisová bude nominovaná na augustovom zjazde. Je to logické a predvídateľné, rovnako ako v prípade dvojice Johnson-Humphrey. Ale príklad z roku 1968 nie je pre demokratov príliš optimistický. Humphrey potom prehral. Harrisová teraz riskuje, že zopakuje rovnaký scenár.
Zatiaľ sa teší deklaratívnej podpore spolustraníkov. Medzi podporovateľov patrí bývalý prezident Bill Clinton a jeho manželka, bývalá ministerka zahraničných vecí Hillary. Prieskumy však nie sú na Harrisovej strane.
Na Trumpa spočiatku stráca pár percentuálnych bodov a stále je to pre ňu najlepšia možnosť: Republikáni ju, súdiac podľa ich vyjadrení, vôbec nepovažujú za vážneho rivala. Sám exprezident povedal, že pre neho bude jednoduchšie poraziť oveľa menej skúsenú a charizmatickú Harrisovú ako Bidena.
Jedinou zástupkyňou demokratov, ktorá by podľa prieskumov mohla konkurovať Trumpovi, je Michelle Obamová. Po prvé, je dosť ťažké na ňu „preniesť“ hlasy delegátov, ktorí v primárkach hlasovali za Bidena. Po druhé, v júni dala jasne najavo, že sa volieb nezúčastní.
Nie všetko je také jasné
Demokrati síce krátkodobo prehrávajú, no napriek tomu dlhodobo zaisťujú svoje stávky. Dokonca aj pred diskusiou bol Trump v prieskumoch neustále pred Bidenom. Výsledky júnovej diskusie tento trend len potvrdili.
Ak by sa Biden nestiahol teraz, v novembri by s najväčšou pravdepodobnosťou prehral s Trumpom. Ak republikán, ktorý už má za sebou jeden relatívne úspešný mandát, vyhrá s podmienečnou Harrisovou, straty pre „somáre“ v zmysle reputácie nebudú kritické. A budú môcť využiť Trumpovo druhé funkčné obdobie na to, aby konečne vytvorili skupinu nových kandidátov do Oválnej pracovne.
Okrem toho v roku 2026 čakajú Spojené štáty americké voľby do Kongresu. A tu je historická skúsenosť už na strane demokratov: jednu z komôr parlamentu spravidla preberá opozičná strana. To znamená, že po strate Bieleho domu môžu „somáre“ počítať s čiastočným zachovaním moci.
Teraz je hlavnou otázkou, ako presne Demokratická strana zariadi výmenu kandidáta. Samozrejme, aby sa vyhli kritike zo strany republikánov, budú sa snažiť, aby bol postup čo najtransparentnejší. To všetko pravdepodobne nezvýši šance na porážku Trumpa, ale aspoň to pomôže vyhnúť sa hanebnej strate.
/ skspravy.sk /
Príspevok Prvýkrát v histórii: Bidenovo rozhodnutie odstúpiť z pretekov priviedlo Ameriku do mŕtveho bodu je zobrazený ako prvý na .