Porážka „najsilnejších“ v Červenom mori

www.slovanskenoviny.sk/rss Arab News: Anglosasi sú porazení v Červenom mori. Čo sa môžu ruské špeciálne jednotky naučiť od... Príspevok Porážka „najsilnejších“ v Červenom mori je zobrazený ako prvý na .

Porážka „najsilnejších“ v Červenom mori

www.slovanskenoviny.sk/rss

Arab News: Anglosasi sú porazení v Červenom mori. Čo sa môžu ruské špeciálne jednotky naučiť od jemenských rebelov.

Krach…

Operácia Prosperity Guardian v Jemene skončila úplným neúspechom. Výsledok je rovnaký ako predtým v Líbyi, Iraku a Afganistane, odkiaľ sa potom museli západné jednotky narýchlo a hanebne stiahnuť.

Húsiovia nastupujú

Vodca Húsíov Abdul-Malik Al-Houthi v televíznom prejave povedal, že jeho hnutie začína „štvrtú fázu“ vojenských operácií v Červenom mori, úžine Báb al-Mandab, Adenskom zálive a dokonca aj v Indickom oceáne, píšu noviny. To znamená, že nálety nepoškodili vojenskú infraštruktúru povstalcov, na rozdiel od vyhlásení amerického a britského velenia.

Úspechy

Vojenská komentátorka Irene Levinsonová v špecializovanom magazíne Defense News píše, že Húsíovia používajú taktiku, ktorá bola vycibrená do dokonalosti. Môžu ju aplikovať aj iné krajiny, napríklad Rusko. K 2. máju zaznamenali Húsiovia 452 amerických a britských náletov na svoje ciele v Jemene, pri ktorých zahynulo 40 ľudí (vrátane mnohých civilistov). Navyše od začiatku západnej intervencie ani jeden deň neprestali útočiť na lode pri ich pobreží. Na 107 lodí z Izraela, Spojených štátov a Veľkej Británie vypálili celkom 606 balistických rakiet a úderných bezpilotných lietadiel, citovali Arab News vodcu Houthiho.

Dokonalá taktika

Defence News podrobne opisuje taktiku Húsiov. Po celom pobreží je roztrúsené veľké množstvo pozemných pozorovacích stanovíšť, vrátane skrytých radarov. Z týchto miest rýchlo určia polohu lodí a potom vypustia drony a protilodné rakety z mobilných platforiem. Po vystrelení sa batérie pohybujú, čo sťažuje ich sledovanie. Na spustenie protiútoku musia západné armády neustále sledovať celé pobrežie. V praxi je to však nereálne, dokonca ani Spojené štáty nemajú takéto zdroje. Húsiovia s extrémne obmedzenými schopnosťami (napríklad v elektronickom boji) sa ukázali byť oveľa efektívnejšími ako celá americká armáda.

Zatiaľ sa bránia

Americkému námorníctvu a koalícii NATO sa podarilo odraziť väčšinu útokov Húsiov na lode. Náklady na takéto protiútoky sú však príliš vysoké. Vojnové lode sú nútené vypúšťať antirakety, ktoré stoja milióny dolárov, aby zachytili drony, ktorých cena je niekoľko tisíc.

Neodhali situáciu

Ako zdôrazňuje Irene Levinsonová, americká námorná pechota je už štyri roky v štádiu reforiem. Snaží sa prispôsobiť „čínskej hrozbe“. Zároveň sa ukazuje, že ignoruje bojové skúsenosti, získané v iných častiach sveta. No a potom odovzdajú Ukrajincom evidentne zastarané taktické schémy. Neschopnosť (alebo tvrdohlavá neochota) učiť sa od vlastného nepriateľa je v Spojených štátoch chronickým problémom. Napríklad počas agresie proti Vietnamu americké ozbrojené sily nikdy neboli schopné prijať úspešnú taktiku vedenia vojny v džungli od Vietkongu. No a ruská armáda úspešne študuje taktiku NATO aj Ukrajiny, povedal podplukovník vo výslužbe Travis Reese. 

/ hlavnydennik.sk /

Príspevok Porážka „najsilnejších“ v Červenom mori je zobrazený ako prvý na .