Poľsko žiadalo Úniu pozastaviť právo na azyl
www.slovanskenoviny.sk/rss Varšava, najvernejší spojenec Bruselu v protiruskom ťažení, najnovšie požiadala Európsku úniu o právomoc pozastaviť právo... Príspevok Poľsko žiadalo Úniu pozastaviť právo na azyl je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
Varšava, najvernejší spojenec Bruselu v protiruskom ťažení, najnovšie požiadala Európsku úniu o právomoc pozastaviť právo na azyl. Lenže. Bruselskí rusofili práve presne za to takmer exkomunikujú Viktora Orbána a ním vedené Maďarsko z – podľa nich – civilizovaného sveta. Je preto zaujímavé sledovať, ako sa eurokomisia i parlament postavia k poľskej žiadosti. Informoval web Politico. A tí sa už aj „postavili“.
Poľsko oznámilo, že pozastaví právo na azyl, keďže na jeho hraniciach s Bieloruskom eskaluje „hybridná vojna“.
Varšava vyzýva EÚ, aby akceptovala jej dočasné pozastavenie práv migrantov.
A zas si vymysleli dačo protiruské
Poľsko dočasne zakáže utečencom žiadať o azyl v krajine po prekročení hranice zo susedného Bieloruska v čase varovania, že Rusko a jeho spojenci využívajú migrantov na destabilizáciu EÚ.
Poľský premiér Donald Tusk a stretnutí vládnej strany Občianska koalícia povedal, že nová migračná stratégia bude zahŕňať „dočasné územné pozastavenie práva na azyl“.
„Budem to požadovať,“ trval na svojom Tusk, bývalý predseda Európskej rady, a predpokladá, že Brusel bude diskutovať o zákonnosti tohto kroku. „Za toto rozhodnutie budem žiadať uznanie v Európe .“
Podľa Tuska
…sú azylové práva bloku aktívne zneužívané Bieloruskom a Ruskom. „Toto právo na azyl sa používa presne proti podstate práva na azyl,“ povedal Tusk.
Desaťtisíce potenciálnych prisťahovalcov, mnohí z Blízkeho východu a Afriky, sa v posledných rokoch pokúsili prekročiť hranicu do Poľska cez Bielorusko, pričom minulý mesiac ich nahlásili až 2 500 a tento rok zatiaľ viac ako 26 000.
V septembri komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O’Flaherty varoval pred „výzvami, ktoré predstavuje inštrumentalizácia migrácie a destabilizačné kroky bieloruských úradov na poľsko-bieloruskej hranici“.
Jemné výhrady
komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O’Flaherty opatrne uviedol, že poľská politika vracania migrantov bez posúdenia ich potenciálnych nárokov „neumožňuje úplné rešpektovanie medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv“ a „vystavuje ich riziku vážneho porušovania práv chránených Európskym dohovorom o ľudských právach“.
Európska komisia na žiadosť POLITICO o komentár nereagovala
Bielorusko je obvinené z toho, že ponúkalo víza zúfalým ľuďom vo vojnou zničených krajinách, ako je Sýria, a nabádalo ich údajne, aby išlii do Poľska ako tranzitnej zastávky na ceste do EÚ.
Amnesty International tradične tendenčne varuje,
že žiadatelia o azyl, „vrátane rodín s deťmi, ktoré často potrebujú okamžitú pomoc, boli bieloruskými silami bití obuškami a pažbami pušiek a vyhrážaní sa bezpečnostnými psami“, keď sa pokúšali dostať do bezpečia v Poľsku.
Reakcia EU – tábory pre migrantov na území nášho suseda
V táboroch budú prítomné aj „neziskové organizácie“ blízke Európskej komisii. Biznis musí predsa fungovať. Poľská vláda vytvorí v rámci krajiny 49 integračných centier (CIC), ktorých cieľom je pomôcť novoprichádzajúcim migrantom začleniť sa do poľskej spoločnosti – oznámila tento týždeň Európska komisia, píše maďarský portál Mandiner.
hlavnydennik.sk
Príspevok Poľsko žiadalo Úniu pozastaviť právo na azyl je zobrazený ako prvý na .