Politika strachu: Položenie základov pre fašizmus v americkom štýle
www.slovanskenoviny.sk/rss Amerika je uprostred epidémie historických rozmerov. Nákaza, ktorá sa šíri ako požiar, mení komunity na bojiská... Príspevok Politika strachu: Položenie základov pre fašizmus v americkom štýle je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
Amerika je uprostred epidémie historických rozmerov. Nákaza, ktorá sa šíri ako požiar, mení komunity na bojiská a stavia Američanov proti sebe.
Normálne mierne vychovaní jedinci, ktorých postihla táto choroba, sa zmenili na agresívnych fanatikov, zatiaľ čo iní inklinujúci k pacifizmu začali hromadiť zbrane a cvičiť obranné cvičenia.
Tento mor na náš národ – ten, ktorý sa šíri ako požiar – je silnou zmesou strachu spojenou s nezdravými dávkami paranoje a intolerancie, tragickými znakmi Ameriky po 11. septembri, v ktorej žijeme.
Kamkoľvek sa otočíte, tí na ľavici aj napravo vzbudzujú nedôveru a rozdelenie. Nemôžete tomu uniknúť.
Sme kŕmení neustálou stravou strachu: strach z teroristov, strach z ilegálnych prisťahovalcov, strach z príliš nábožensky založených ľudí, strach z ľudí, ktorí nie sú dostatočne náboženskí, strach z extrémistov, strach z konformistov, strach z vlády, strach z tých, ktorí sa boja vlády, strach z tých napravo, strach z tých naľavo…
Zoznam by mohol pokračovať ďalej a ďalej.
Stratégia je jednoduchá, ale účinná: najlepší spôsob, ako ovládať obyvateľstvo, je strach a nezhody. Strach robí ľudí hlúpymi .
Zmiasť ich, rozptyľovať ich bezduchým klábosením a zábavou, postaviť ich proti sebe tým, že menšie nezhody premenia na veľké šarvátky a zviažu ich do uzlov kvôli záležitostiam, ktoré nemajú celoštátny význam.
Najdôležitejšie je, rozdeľte ľudí do frakcií, presvedčte ich, aby sa navzájom vnímali ako nepriateľov a nechajte ich na seba kričať, aby prehlušili všetky ostatné zvuky. Týmto spôsobom nikdy nedosiahnu konsenzus o ničom a budú príliš rozptýlení na to, aby si všimli, že policajný štát sa k nim približuje, kým nepadne posledná zdrvujúca opona.
Takto sa slobodní ľudia zotročia a nechajú zvíťaziť tyranom.
Táto machiavelistická schéma tak uchvátila národ, že len málo Američanov si uvedomuje, že sú manipulovaní, aby si osvojili zmýšľanie „my“ proti „nim“. Namiesto toho, poháňaní strachom a odporom k fantómovým oponentom, súhlasia s tým, že nalejú milióny dolárov a zdroje do politických volieb, militarizovanej polície, špionážnej technológie a nekonečných vojen, dúfajúc v záruku bezpečnosti, ktorá nikdy nepríde.
Po celú dobu tí, ktorí sú pri moci – kupovaní a platení lobistami a korporáciami – posúvajú svoje nákladné agendy vpred a „my, hlupáci“ sme zaťažení daňovými poplatkami a vystavení obchôdzkam, policajným raziám a nepretržitému dohľadu.
Zapnite si televíziu alebo otvorte noviny v ktorýkoľvek daný deň a ocitnete sa v kontakte so správami o vládnej korupcii, nekalých praktikách firiem, militarizovanej polícii a záškodníckych tímoch SWAT.
Amerika už vstúpila do novej fázy, v ktorej sú deti zatýkané v školách, vojenskí veteráni sú násilne zadržiavaní vládnymi agentmi kvôli ich takzvaným „protivládnym“ názorom a Američanom, ktorí dodržiavajú zákony, sa sleduje ich pohyb. finančné transakcie zdokumentované a ich komunikácia monitorovaná.
Tieto hrozby netreba podceňovať.
Ešte nebezpečnejší ako tieto porušovanie našich základných práv je však jazyk, v ktorom sú formulované: jazyk strachu. Je to jazyk, ktorým efektívne hovoria politici na oboch stranách uličky, kričia mediálni experti z ich kazateľníc káblovej televízie, predávajú ho korporácie a zakódovaný do byrokratických zákonov, ktoré len málo robia naše životy bezpečnejšími alebo bezpečnejšími.
Tento jazyk strachu vyvolal politiku strachu, ktorej jediným cieľom je odvrátiť našu pozornosť a rozdeliť nás. Týmto spôsobom sme boli odradení od analytického myslenia a presvedčenia, že máme nejakú úlohu pri riešení problémov, ktoré máme pred sebou.
Namiesto toho sme boli nútení ukázať prstom na inú osobu alebo hlasovať za tohto politika alebo podporovať túto skupinu, pretože oni sú tí, ktorí to napravia. Až na to, že nedokážu a nebudú riešiť problémy, ktoré trápia naše komunity.
Napriek tomu strach zostáva metódou, ktorú politici najčastejšie používajú na zvýšenie moci vlády.
Prehnané, rozšírené vojny vlády proti terorizmu, drogám, násiliu, chorobám, nelegálnemu prisťahovalectvu a takzvanému domácemu extrémizmu boli pohodlnými úskokmi používanými na terorizovanie obyvateľstva, aby sa vzdalo väčšej časti svojich slobôd výmenou za nepolapiteľné prísľuby bezpečnosti.
Modernú Ameriku preniká atmosféra strachu. Je však takýto strach racionálny, keď je kriminalita na historickom minime ?
Štatistiky ukazujú, že máte 17 600-krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcové choroby ako na teroristický útok . Máte 11 000-krát vyššiu pravdepodobnosť, že zomriete v dôsledku leteckej nehody, než v dôsledku teroristického sprisahania s lietadlom. Máte 1 048-krát vyššiu pravdepodobnosť, že zomriete pri dopravnej nehode ako pri teroristickom útoku. Máte 404-krát vyššiu pravdepodobnosť, že zomriete pri páde ako pri teroristickom útoku. Pravdepodobnosť, že zomriete náhodným udusením v posteli, je 12-krát vyššia ako pri teroristickom útoku. A je 9-krát väčšia pravdepodobnosť, že sa zadusíte vlastnými zvratkami, ako keď zomriete pri teroristickom útoku.
Skutočne, u ľudí žijúcich v americkom policajnom štáte je 8-krát väčšia pravdepodobnosť, že ich zabije policajt ako terorista . Nekonečné ohováranie vlády o terorizme teda nie je o nič viac ako len propaganda – propaganda strachu – taktika používaná na terorizovanie, krčenie a kontrolu obyvateľstva.
Na druhej strane, škrtenie moci vládou a extrémna paranoja voči občanom ako potenciálnym hrozbám viedli k tomu, že obyvateľstvo je čoraz viac považované za nepriateľov vlády.
Prečo by inak vláda cítila potrebu monitorovať našu komunikáciu, sledovať náš pohyb, kriminalizovať každú našu činnosť, zaobchádzať s nami ako s podozrivými a zbavovať nás akýchkoľvek prostriedkov obrany, pričom svoj vlastný personál vybaví úžasným arzenálom zbraní?
Doteraz tieto taktiky – terorizovať občanov kvôli vládnej paranoji a prehnaným obavám a zároveň s nimi zaobchádzať ako so zločincami – pracujú na zmene spôsobu, akým sa „my ľudia“ pozeráme na seba a našu úlohu v tomto národe.
Strach a paranoja sa skutočne stali charakteristickými znakmi modernej americkej skúsenosti, ovplyvňujúc to, ako sa ako národ pozeráme na svet okolo nás, ako sa my ako občania pozeráme na seba navzájom, a predovšetkým na to, ako sa na nás pozerá naša vláda.
Americký ľud sa zredukoval na to, o čom komentátor Dan Sanchez hovorí ako o „ stádovo zmýšľajúcich stovkách miliónov [ktoré] budú útočiť do štátu za bezpečnosťou, kričiac, aby potešili, prosím, buďte zbavení svojich zostávajúcich slobôd“.
Sanchez pokračuje :
Nemám strach z teroristov; tj nie som sám terorizovaný . Skôr sa bojím terorizovaných ; vydesený z más hovädzieho dobytka, ktoré sú tak ľahko manipulovateľné teroristami, vládami a médiami zosilňujúcimi teror , aby umožnili našej krajine skĺznuť k totalite a totálnej vojne…
Neobávam sa iracionálne a neúmerne moslimských džihádistov s bombami ani bielych šialencov so zbraňami. Ale racionálne a úmerne sa bojím tých, ktorí to robia, a režimov, ktoré takýto teror posilňuje. História ukazuje , že vlády sú schopné masového vraždenia a zotročovania ďaleko za hranicami toho, čo dokážu darební militanti zhromaždiť. Teroristi v priemyselnom meradle sú tí, ktorí nosia kravaty, šípky a odznaky. Ale takíto teroristi sú bezmocní bez súhlasu mnohých terorizovaných. Niet sa čoho báť, iba tých, čo majú strach…
Prestaňte hltať prehnané strašenie zo strany vlády a jej korporátnych mediálnych kamarátov. Prestaň im dovoliť používať hystériu kvôli malým hrozbám, aby ťa zahnali do náručia tyranie, ktorá je najväčšou hrozbou zo všetkých.
Ako je zrejmé z histórie, strach a vládna paranoja vedú k fašistickým, totalitným režimom.
Je to dostatočne jednoduchý vzorec. Národné krízy, hlásené teroristické útoky a sporadické streľby nás zanechávajú v neustálom stave strachu. Strach nám bráni myslieť. Emocionálna panika, ktorá sprevádza strach, v skutočnosti vypne prefrontálny kortex alebo racionálne uvažujúcu časť nášho mozgu. Inými slovami, keď nás pohltí strach, prestaneme myslieť .
Obyvateľstvo, ktoré prestane myslieť sám za seba, je obyvateľstvo, ktoré sa dá ľahko viesť, ľahko manipulovať a ľahko ovládať.
Nasledujúce, odvodené z pojednania Johna T. Flynna z roku 1944 o fašizme As We Go Marching, sú niektoré z nevyhnutných ingrediencií pre fašistický štát:
- Vládu riadi silný vodca (aj keď sa ujme úradu prostredníctvom volebného procesu). Toto je princíp fašistického vedenia (alebo postava otca).
- Vláda predpokladá, že nie je obmedzená vo svojej moci. Toto je autoritárstvo, ktoré sa nakoniec vyvinie do totalitarizmu.
- Vláda zdanlivo funguje v kapitalistickom systéme, pričom je podgurážená nesmiernou byrokraciou.
- Vláda prostredníctvom svojich politikov vydáva silné a trvalé prejavy nacionalizmu.
- Vláda je posadnutá národnou bezpečnosťou a neustále sa odvoláva na desivých vnútorných a vonkajších nepriateľov.
- Vláda zavádza domáci a invazívny systém dohľadu a vyvíja polovojenské sily, ktoré sa nezodpovedajú občanom.
- Vláda a jej rôzne agentúry (federálne, štátne a miestne) rozvíjajú posadnutosť zločinom a trestom. Toto je nadmerná kriminalizácia.
- Vláda sa čoraz viac centralizuje, pričom sa úzko spája s korporačnými právomocami na kontrolu všetkých aspektov sociálnych, ekonomických, vojenských a vládnych štruktúr krajiny.
- Vláda využíva militarizmus ako ústredný bod svojej ekonomickej a daňovej štruktúry.
- Vláda je čoraz viac imperialistická, aby udržala vojensko-priemyselné korporatívne sily.
Paralely s modernou Amerikou nemožno ignorovať.
„Každé odvetvie je regulované. Každá profesia je klasifikovaná a organizovaná. Každý tovar alebo služba je zdanená. Zachováva sa nekonečné hromadenie dlhov. Nesmierne nezačína opisovať byrokraciu. Vojenská pripravenosť sa nikdy nezastaví a vojna s nejakým zlým zahraničným nepriateľom zostáva každodennou perspektívou,“ píše ekonóm Jeffrey Tucker .
„Je nesprávne nazývať fašizmus pravicovým alebo ľavicovým krídlom. Je to oboje a ani jedno … fašizmus sa nesnaží zvrhnúť inštitúcie ako obchodné zariadenia, rodinu, náboženské centrá a občianske tradície. Snaží sa ich kontrolovať… zachováva väčšinu toho, čo je ľuďom drahé, ale sľubuje zlepšenie ekonomického, sociálneho a kultúrneho života zjednotením ich operácií pod vládnu kontrolu.“
Aby padlo posledné kladivo fašizmu, bude to vyžadovať najdôležitejšiu zložku: väčšina ľudí bude musieť súhlasiť s tým, že je to nielen účelné, ale aj nevyhnutné. V časoch „krízy“ sa ako ústredný princíp presadzuje účelnosť – to znamená, že aby nás vláda udržala v bezpečí, musí militarizovať políciu, zbaviť nás základných ústavných práv a kriminalizovať prakticky každú formu správania.
Sme na kritickej križovatke v americkej histórii
Ako objasňujem vo svojej knihe Battlefield America: The War on the American People a v jej fiktívnom náprotivku The Erik Blair Diaries , strach bol v minulých fašistických režimoch kritickým nástrojom a stal sa hybnou silou amerického policajného štátu.
To všetko vyvoláva otázku, čoho sa vzdáme, aby sme zachovali ilúzie bezpečia a istoty.
Keď sa opäť ocitneme pred vyhliadkou voliť menšie z dvoch zla, „my ľudia“ musíme urobiť rozhodnutie: budeme sa jednoducho podieľať na kolapse americkej republiky, ktorá sa zvrháva smerom k totalitnému režimu, alebo zaujmeme stanovisko a odmietneme úbohé ospravedlnenie vlády, ktoré sa na nás valí?
John a Nisha Whitehead / skspravy.sk /
Príspevok Politika strachu: Položenie základov pre fašizmus v americkom štýle je zobrazený ako prvý na .