Obrovský poprask v USA! Izraelci zabili přes 25 tisíc palestinských žen a dětí, přiznal ministr obrany USA. Pentagon to rychle korigoval

www.slovanskenoviny.sk/rss Pentagon po několika hodinách korigoval čtvrteční vyjádření amerického ministra obrany Lloyda Austina, že počet palestinských... Príspevok Obrovský poprask v USA! Izraelci zabili přes 25 tisíc palestinských žen a dětí, přiznal ministr obrany USA. Pentagon to rychle korigoval je zobrazený ako prvý na .

Obrovský poprask v USA! Izraelci zabili přes 25 tisíc palestinských žen a dětí, přiznal ministr obrany USA. Pentagon to rychle korigoval

www.slovanskenoviny.sk/rss

Pentagon po několika hodinách korigoval čtvrteční vyjádření amerického ministra obrany Lloyda Austina, že počet palestinských žen a dětí zabitých Izraelem od začátku války v Pásmu Gazy přesahuje 25 tisíc. Americké ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že údaj se opíral o sdělení Hamásem ovládaných úřadů v Pásmu Gazy, nikoliv o americké zpravodajské informace.

„Pane ministře, zhruba kolik palestinských žen a dětí zabil Izrael od 7. října?“ zeptal se Austina kongresman Demokratické strany Ro Khanna. „Je to přes 25 000,“ odpověděl ministr, aniž uvedl jakékoli podrobnosti. Později dodal, že Izrael by měl více dbát na ochranu civilistů.

O několik hodin později mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová uvedla, že Austin uvedl odhad počtu obětí od ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy a hovořil o celkovém počtu zabitých Palestinců, tedy nejen o ženách a dětech. „Údaje o počtu obětí v Pásmu Gazy nemůžeme nezávisle ověřit,“ uvedla Singhová.

Hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, ve čtvrtek ráno sdělilo, že v konfliktu s Izraelem od loňského října zemřelo přes 30 000 lidí. Úřady kontrolované Hamásem nicméně do své bilance zahrnují i muže, tedy pravděpodobně i bojovníky teroristického hnutí. Izraelská armáda přitom tvrdí, že těch už zlikvidovala na 12 tisíc.

Americká vláda vlastní údaje o počtu zabitých dosud neuváděla, prezident Joe Biden nicméně při nedávném vystoupení odkazoval na součet uváděný Palestinci. Izrael vysoké počty civilních obětí nepopírá, vinu za ně však připisuje Hamásu, který v hustě zalidněné Gaze operuje mezi civilní populací.

Izraelské tažení v Gaze je reakcí na říjnový útok palestinských ozbrojenců, kteří v pohraničních oblastech zabili asi 1200 lidí a dalších více než 200 unesli. Deník The New York Times už v listopadu upozornil na mimořádné tempo zabíjení civilistů, které válku provází, přičemž pro srovnání uvedl bilance z amerických válek na Blízkém východě.

Po invazi do Iráku v roce 2003 podle britských analytiků za celý první rok bojů Američané a jejich spojenci zabili přibližně 7700 civilistů. Za celých téměř 20 let americké války v Afghánistánu pak experti zdokumentovali na 12 400 civilních obětí, uvedla oxfordská profesorka Neta Crawfordová, která se podílí na výzkumné iniciativě Costs of War Project.

ZDROJ: Reuters / ČTK

Príspevok Obrovský poprask v USA! Izraelci zabili přes 25 tisíc palestinských žen a dětí, přiznal ministr obrany USA. Pentagon to rychle korigoval je zobrazený ako prvý na .