Neúspešných Demokratov nezastavili ani obrovské dlhy, do eurovolieb sa rozbehli primitívnou kampaňou

www.slovanskenoviny.sk/rss Primitívna kampaň Demokratov vyvolala pobúrenie naprieč celou spoločnosťou a politickým spektrom, no pochybnosti vyvoláva aj... Príspevok Neúspešných Demokratov nezastavili ani obrovské dlhy, do eurovolieb sa rozbehli primitívnou kampaňou je zobrazený ako prvý na .

Neúspešných Demokratov nezastavili ani obrovské dlhy, do eurovolieb sa rozbehli primitívnou kampaňou

www.slovanskenoviny.sk/rss

Primitívna kampaň Demokratov vyvolala pobúrenie naprieč celou spoločnosťou a politickým spektrom, no pochybnosti vyvoláva aj nejasné financovanie strany, ktorá je navyše zaťažená veľkými dlhmi.

Ministrana Demokrati, vedená bývalým slovenským ministrom obrany a súčasným poradcom českej ministerky obrany Jaroslavom Naďom, v posledných dňoch vzbudila pozornosť svojou primitívnou kampaňou na pokračovanie pred eurovoľbami. Dôvodom kontroverzie boli prorusky znejúce heslá na bilbordoch, ktorými sa snažia zosmiešniť svojich politických oponentov. Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) však poukázala na to, že Demokrati síce štartujú eurokampaň, no ešte nemajú vyrovnané státisícové záväzky spred neúspešných parlamentných volieb.

Nejasnosti okolo Demokratov

„Demokrati vstupujú do eurokampane napriek zložitej finančnej situácii. Stále ešte nesplatili záväzky z nedávnej neúspešnej kampane v Parlamentných voľbách 2023, kedy sa im, nielenže nepodarilo dostať do parlamentu, ale ani získať nárok na štátne financovanie. Dlhy sú stále v rádoch státisícov eur, mimoparlamentá strana popritom zháňa peniaze na novú kampaň,“ píše v stanovisku mimovládka.

„Demokratom, ktorí boli po parlamentných voľbách na pokraji bankrotu, sa podarilo zabezpečiť ďalšiu existenciu. Nový predseda Jaroslav Naď dokázal dohodnúť odpustenie pôžičiek v objeme 150-tisíc eur. A predovšetkým posunutie splatnosti ďalšieho veľkého balíka pôžičiek v objeme pol milióna až na koniec roku 2027, respektíve za prvé úspešné parlamentné voľby,“ uviedla ďalej.

Niektorí veritelia však podľa nich neboli až takto ústretoví. „Ku koncu marca tak mali Demokrati splatiť dve pôžičky v objeme 65-tisíc eur. Na konci tohto roka majú splatnosť ďalšie pôžičky za celkovo 107-tisíc eur. Popri tom strana spláca státisícové podlžnosti voči dodávateľom kampane. V prvom štvrťroku 2024 sa jej podarilo doplatiť faktúry za 100-tisíc eur, ďalšie bude zrejme platiť aj v priebehu eurokampane. Zo záverečnej správy strany k parlamentným voľbám vyplývali nesplatené záväzky v sume okolo 400-tisíc eur,“ zhrnula mimovládka.

Organizácia poukázala tiež na to, že kým v minulom roku strana zverejňovala darcov a veriteľov na svojej webovej stránke, tento rok od tejto praxe upustila. „Nie je tak jasné, akým spôsobom sa jej darí splácať dlhy. Ani to, kde zobrala necelých stotisíc, ktoré vložila na transparentný účet k eurokampani. Tu však prúdia už aj drobné dary sympatizantov strany, zatiaľ v objeme 5-tisíc eur,“ tvrdí TIS.

„Úspech Demokratov v nadchádzajúcich voľbách bude podmienený aj tým, či sa im podarí zabezpečiť potrebný rozpočet na predvolebnú kampaň. Doteraz vyzbieraných 100-tisíc eur nebude postačovať. Na malú kampaň potrebuje mimoparlamentná strana zhromaždiť niekoľko násobne viac financií, z ktorých by mohla okrem bilbordov financovať aj ďalšie formy prezentácie,“ dodali.

ereport.sk

Príspevok Neúspešných Demokratov nezastavili ani obrovské dlhy, do eurovolieb sa rozbehli primitívnou kampaňou je zobrazený ako prvý na .