Napriek výzvam západných politikov, aby členské štáty EÚ ruský plyn nenakupovali, európski obchodníci kupujú rekordné množstvo skvapalneného ruského plynu
www.slovanskenoviny.sk/rss Európske krajiny nakúpili rekordné množstvo ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) napriek výzvam na zákaz dodávok... Príspevok Napriek výzvam západných politikov, aby členské štáty EÚ ruský plyn nenakupovali, európski obchodníci kupujú rekordné množstvo skvapalneného ruského plynu je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
Európske krajiny nakúpili rekordné množstvo ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) napriek výzvam na zákaz dodávok paliva z Ruskej federácie. Informuje agentúra Bloomberg.
Hoci ruský prezident Vladimir Putin stratil časť príjmov z predaja plynu cez ukrajinské územie, Rusko má alternatívy k vývozu suroviny, ktoré krajinu dokážu ochrániť pred vážnymi ekonomickými dopadmi.
Do desiatich rokov plánuje napríklad strojnásobiť vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG), a to napriek sankciám, ktoré voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu uplatňujú západné štáty. Napísala to v pondelok 6. januára 2025 agentúra Bloomberg.
Problémom zrejme nebude ani vývoz plynu potrubím, pretože Rusko bude schopné vývoz nasmerovať k iným záujemcom, ako je Čína.
Ruský plyn prestal od tohtoročného 1. januára prúdiť cez Ukrajinu do krajín Európskej únie, pretože vláda v Kyjeve odmietla predĺžiť zmluvu o tranzite. Zdôvodnila to tým, že nechce Rusku predajom energií uľahčovať jeho vojnové ťaženie na Ukrajine. Ruský plyn dovtedy prúdil cez Ukrajinu ďalej do Európy zhruba 50 rokov.
„Budeme naďalej zvyšovať podiel na svetových trhoch s LNG,“ povedal Putin 19. decembra na svojej výročnej tlačovej konferencii. Rusko bude podľa neho schopné tento cieľ splniť, aj keď sankcie majú za cieľ rast vývozu LNG z Ruska zastaviť. Putin tiež vyjadril presvedčenie, že ruský plynárenský gigant Gazprom si s ukončením tranzitu plynu cez Ukrajinu poradí.
Napriek výzvam západných politikov, aby členské štáty ruský plyn nenakupovali, objednávajú európski obchodníci rekordné množstvo LNG z Ruska, prevažne zo závodu Yamal LNG, ktorého prevádzku zabezpečuje ruská spoločnosť Novatek. Objemy nákupov LNG už prekonali to, čo Rusko do 1. januára predávalo cez Ukrajinu.
Iné cesty pre Rusko
Situácia ukazuje, aké ťažké je pre Európu prerušiť vzťahy s Ruskom, ktoré sa v poslednom desaťročí etablovalo ako kľúčový dodávateľ komodít na kontinent. Vychádza tiež najavo, ako invázia na Ukrajinu z februára 2022 donútila Rusko neustále upravovať svoju obchodnú sieť. Moskva napriek tomu ukázala, že aj keď sa jedna cesta k trhom uzavrie, často sú pre Rusko stále otvorené cesty iné, píše Bloomberg.
Vývoz LNG z Ruska vlani dosiahol rekord, ukazujú dáta o pohybe tankerov po svetových moriach. Pred inváziou Rusko predávalo do Európy sietí plynovodov ročne okolo 155 miliárd metrov kubických plynu. Vlani krajina vyviezla do regiónu zhruba 30 miliárd metrov kubických plynu, pričom viac ako polovica objemov smerovala cez Ukrajinu.
Vzhľadom na to, že väčšina ruského plynu sieťou potrubí už do Európy prestala prúdiť, prerušenie tranzitu cez Ukrajinu ruskú ekonomiku príliš neovplyvní, povedala ekonómka spoločnosti Oxford Economics v Londýne Tatiana Orlová (v prepise z ruštiny Taťjana Orlovová).
„Európa bude plyn stále potrebovať, všetka jej snaha odstrihnúť sa od ruského plynu bola neúspešná,“ povedala Orlová. „Pravdepodobne to skončí nákupom viac ruského LNG, aby sa vyrovnal pokles dovozu zemného plynu z Ruska,“ povedala.
Rusko chce do roku 2035 strojnásobiť vývoz LNG, objem vývozu by sa tak dostal na 100 miliónov ton. Vlani predstavoval 33 miliónov ton. Západné sankcie na všetky kľúčové budúce projekty a flotilu tankerov LNG to ale komplikujú.
Rusko podľa expertov príliš trpieť nebude
Gazprom vlani predal plyn potrubím cez Ukrajinu zhruba za šesť miliárd dolárov, ukazujú prepočty Bloombergu. Väčšina ekonómov a výskumníkov ale predpovedá, že výpadok predaja plynu cez Ukrajinu bude mať na ruskú ekonomiku len mierne dôsledky. Rusko podľa odhadov rôznych analytikov stratí ekvivalent asi 0,2 až 0,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
„Tie čísla sú príliš nízke na to, aby narušili Putinovu vojnovú mašinériu,“ uviedol minulý týždeň ekonóm spoločnosti Capital Economics David Oxley. Pre porovnanie – Ukrajina podľa neho stratí zhruba 0,5 percenta HDP, pretože prichádza o poplatky za tranzit. Slovensko, ktoré je silne závislé na ruskom plyne a tiež malo príjem z tranzitných poplatkov, podľa odhadov stratí 0,3 percenta HDP, uviedol Oxley.
Politicky dáva otázka plynu Kremľu príležitosť ukázať, že Putin nie je vyvrheľ, povedal politický poradca blízky Kremľu Sergej Markov.
„Pre Moskvu je nesmierne dôležité, že je diplomatická blokáda prelomená po druhýkrát,“ povedal Markov s odkazom na prekvapivú návštevu premiéra Roberta Fica v Moskve tesne pred Vianocami, kde sa okrem iného hovorilo o dodávkach plynu.
Fico bol druhým európskym lídrom, ktorý za posledný rok navštívil Moskvu, v júli tam bol maďarský premiér Viktor Orbán. Krátko po začiatku invázie prišiel do Moskvy rakúsky kancelár Karl Nehammer.
Aké sú ďalšie možnosti?
Okrem predaja LNG má Rusko aj ďalšie možnosti na prepravu plynu potrubím, ktoré pomôžu nahradiť stratu predaja suroviny cez Ukrajinu. Vývoz do Číny, ktorá sa už dostáva pred Európu na pozíciu najväčšieho trhu pre ruský plyn dopravovaný sieťou potrubia, mal v minulom roku podľa prognóz dosiahnuť rekordných zhruba 31 miliárd metrov kubických.
Tento rok by sa mal zvýšiť na 38 miliárd metrov kubických, vzhľadom na to, že plynovod Sila Sibíri už dosiahol plnú projektovanú kapacitu. To by podľa odhadov Sergeja Vakulenka z výskumného ústavu Carnegie Endowment for International Peace vykompenzovalo polovicu objemu, o ktorý Moskva prišla ukončením tranzitu cez Ukrajinu.
Gazprom by tiež mohol predávať viac plynu cez plynovod TurkStream, čo je priame potrubie medzi Ruskom a Tureckom vedené pod Čiernym morom. Plynovodom TurkStream sa dostáva plyn aj k niektorým odberateľom v Európe. Tento rok by mohol Gazprom cez TurkStream predať 25 miliárd metrov kubických plynu do Turecka a 15 miliárd metrov kubických do Európy, odhaduje Vakulenko.
Rusko plánuje presmerovať časť vývozu plynu do krajín Strednej Ázie a bude pracovať na zvýšení kapacity ropovodu zo sovietskej éry, ktorý vedie z Ruska cez Kazachstan do Uzbekistanu.
Politicky dáva otázka plynu Kremľu príležitosť ukázať, že Putin nie je vyvrheľ, povedal politický poradca blízky Kremľu Sergej Markov.
„Pre Moskvu je nesmierne dôležité, že je diplomatická blokáda prelomená po druhýkrát,“ povedal Markov s odkazom na prekvapivú návštevu premiéra Roberta Fica v Moskve tesne pred Vianocami, kde sa okrem iného hovorilo o dodávkach plynu.
Fico bol druhým európskym lídrom, ktorý za posledný rok navštívil Moskvu, v júli tam bol maďarský premiér Viktor Orbán. Krátko po začiatku invázie prišiel do Moskvy rakúsky kancelár Karl Nehammer.
Zdroj: ta3.com / InfoVojna
Príspevok Napriek výzvam západných politikov, aby členské štáty EÚ ruský plyn nenakupovali, európski obchodníci kupujú rekordné množstvo skvapalneného ruského plynu je zobrazený ako prvý na .