Ministerka Šimkovičová zdvihla prst: Slovenčinu musíme chrániť pred cudzími vplyvmi

www.slovanskenoviny.sk/rss O štvrtkovej odbornej konferencii s názvom „V náručí jazyka“ informuje ministerka kultury Martina Šimkovičová (nom. SNS)... Príspevok Ministerka Šimkovičová zdvihla prst: Slovenčinu musíme chrániť pred cudzími vplyvmi je zobrazený ako prvý na .

Ministerka Šimkovičová zdvihla prst: Slovenčinu musíme chrániť pred cudzími vplyvmi

www.slovanskenoviny.sk/rss

O štvrtkovej odbornej konferencii s názvom „V náručí jazyka“ informuje ministerka kultury Martina Šimkovičová (nom. SNS) na sociálnej sieti. Stalo sa tak pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka a venovaná bola slovenčine, jej ochrane a významu v dnešnej spoločnosti.

„Som veľmi rada, že som ju mohla slávnostne otvoriť a vystúpiť s príhovorom“, napísala ministerka kultúry.

V úvode statusu zhrnula, prečo je potrebné zveľaďovať Slovenčinu. Podotkla, že táto konferencia je už tradičnou a ona túto tradíciu mieni zachovať. Pripomenula témy konferencie a tiež aj smutný moment – absenciu Jána Cupera, ktorý bol autorom prvého ponovembrového zákona venovaného štátnemu jazyku. Šimkovičová svoju správu z konferencie uzatvára odkazom Ľudovíta Štúra.

Cenné kultúrne dedičstvo

„Takéto podujatia Slovensko potrebuje. Slovenčina je naším najcennejším kultúrnym dedičstvom a v dnešnej dobe globalizácie, digitalizácie a silného vplyvu cudzích jazykov je našou úlohou chrániť ju, zveľaďovať a odovzdávať budúcim generáciám v jej plnej kráse,“ napísala ministerka kultúry s tým, že toto bol tretí ročník konferencie, čo z nej robí tradíciu. Šimkovičová preto avizuje, že jej cieľom je jej udržiavanie.

Cieľ – pokračovanie

„Konferencia je vždy veľmi bohatá nielen na odborný obsah, ale aj na podnetnú diskusiu, v ktorej odborníci rozoberajú historické, legislatívne aj praktické aspekty používania slovenského jazyka,“priblížila ministerka kultúry.

Štvrtkové témy:

  • Zápas Slovákov za uzákonenie slovenského jazyka ako štátneho jazyka
  • Jazykový zákon aj v kontexte medzinárodných dokumentov.

„Zaujímavým prínosom bola slovenčina v predbernolákovskom období či úsilie Ľudovíta Štúra o založenie Slovenských národných novín. Nezabudli sme ani na našich rodákov v zahraničí, konkrétne na Dolnej zemi,“informuje ministerka kultúry.

Chýbal jeden z rečníkov

Smutným momentom celej konferencie bol fakt, že chýbal autor prvého ponovembrového zákona o štátnom jazyku – docent Ján Cuper. Ten tento svet opustil len niekoľko dní pred konaním konferencie.

„Viem, že sa na túto účasť veľmi poctivo pripravoval a tešil sa na diskusiu. My sme sa takisto tešili na jeho slová a skúsenosti, no žiaľ, jeho hlas už na konferencii nezaznel…,“zamyslela sa ministerka kultúry s tým, že tému zosnulého tvorcu zákona prevzal Cuperov priateľ i historik PhDr. Ján Bobák, CSc.


Ctí ochranu materinského jazyka

„My chytili sme sa do služby ducha, a preto prejsť musíme cestu života tŕnistú,” je slávny citát Ľ. Štúra. Slovenčina si preto zaslúži našu pozornosť. Ako ministerka kultúry, no hlavne ako Slovenka som hrdá, že ministerstvo kultúry prispieva k ochrane a rozvoju nášho materinského jazyka. Nech slovenčina žije a prekvitá!,“ uzavrela svoj status ministerka kultúry Šimkovičová.

/ hlavnydennik.sk /

Príspevok Ministerka Šimkovičová zdvihla prst: Slovenčinu musíme chrániť pred cudzími vplyvmi je zobrazený ako prvý na .