M. Šimkovičová: Reakcia ministerstva kultúry na dôvody organizátorov pre Kultúrny štrajk

www.slovanskenoviny.sk/rss Priatelia, zdravím vás. Dnes sme do médií odoslali túto reakciu: Tvrdenia organizátorov kultúrnej štrajkovej pohotovosti o... Príspevok M. Šimkovičová: Reakcia ministerstva kultúry na dôvody organizátorov pre Kultúrny štrajk je zobrazený ako prvý na .

M. Šimkovičová: Reakcia ministerstva kultúry na dôvody organizátorov pre Kultúrny štrajk

www.slovanskenoviny.sk/rss

Priatelia, zdravím vás. Dnes sme do médií odoslali túto reakciu: Tvrdenia organizátorov kultúrnej štrajkovej pohotovosti o rezorte kultúry, ktoré sa nachádzajú na stránke Kultúrny štrajk! sú nepravdivé a nesprávne.

Vyjadrenia zástupcov platformy Otvorenej kultúry, ktoré hovoria o „radikálnom zhoršovaní pracovných podmienok pracujúcich v našom rezorte za ostatných 10 mesiacov“ ministerstvo kultúry odmieta a zdôrazňuje, že pracovné podmienky všetkých zamestnancov na ministerstve a v organizáciách v jeho pôsobnosti sú plne v súlade so zákonníkom práce a príslušnou legislatívou. Neustále pracujeme na ich zlepšovaní, pričom sa zohľadňujú nielen legislatívne povinnosti, ale aj požiadavky zamestnancov.

Akékoľvek obvinenia týkajúce sa „zastrašovania, prepúšťania a vyhrážok“ sú zavádzajúce a nezakladajú sa na pravde. Ministerstvo kultúry v rámci svojich kompetencií dbá na dodržiavanie všetkých platných právnych predpisov týkajúcich sa zamestnaneckých práv a povinností. Šikana, vyhrážky, či zastrašovanie na pracovisku sú v našich rezortných organizáciách absolútne neprípustné. Akékoľvek podnety týkajúce sa nevhodného správania na pracovisku sú okamžite riešené v súlade s internými smernicami a právnymi predpismi.

Ďalšou nepravdivou informáciou organizátorov štrajkovej pohotovosti je tá o údajnom cenzurovaní spravodajstva STVR. Slovenská televízia a slovenský rozhlas je nezávislá verejnoprávna inštitúcia, ktorá riadi svoje vysielanie a spravodajstvo v súlade s princípmi redakčnej slobody a nestrannosti. Ministerstvo nemá a ani nemôže mať žiadnu právomoc zasahovať do dramaturgie, redakčných rozhodnutí či obsahu vysielania. Všetky redakčné procesy sú plne v rukách nezávislých redaktorov a redakčných tímov.

Sme si vedomí dôležitosti zachovania plurality názorov a objektívneho spravodajstva pre verejnosť. Zároveň však zdôrazňujeme, že verejnoprávne médium, akým je STVR, má jasne stanovené zásady fungovania, ktoré vyplývajú z jeho štatútu a zmluvných záväzkov. Rezort kultúry rešpektuje a bude naďalej podporovať nezávislosť STVR ako verejnoprávnej inštitúcie. Akékoľvek náznaky o zasahovaní do redakčnej nezávislosti či cenzúre sú nepravdivé a založené na nepochopení princípov fungovania verejnoprávnych médií. Ministerstvo kultúry je pripravené naďalej viesť otvorený dialóg so všetkými relevantnými stranami, vrátane zamestnancov a odborových organizácií.

Predložením Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase sa MK SR snažilo práve o opak toho, čo organizátori štrajkovej pohotovosti rezortu kultúry vyčítajú; a síce zabezpečiť vo verejnoprávnej inštitúcii pluralitu názorov a odstrániť cenzúru. Je všeobecne známe, že donedávna boli isté názory na obrazovkách verejnoprávneho média cenzurované, prípadne sa vysielali tendenčné diskusné relácie, v ktorých nebola zabezpečená pluralita názorov.

Tvrdenia organizátorov štrajku, ktoré naznačujú „nezvládnutie legislatívnych zmien, ktoré údajne paralyzujú fungovanie verejnoprávnych fondov“, sú nepravdivé. Ministerstvo kultúry spolu s ďalšími relevantnými inštitúciami pracuje na implementácii legislatívnych zmien, ktoré majú za cieľ zefektívniť a zmodernizovať fungovanie fondov.

Všetky zmeny prechádzajú štandardným legislatívnym procesom, kde sú podrobne prerokované a hodnotené, aby boli v súlade so záujmami verejnosti a pracovníkov v oblasti kultúry. Ministerstvo je otvorené konštruktívnym diskusiám o ďalších úpravách legislatívy, ak to bude nevyhnutné, ale v žiadnom prípade nemožno hovoriť o „paralyzácii verejnoprávnych fondov“.

V stanovisku organizátorov štrajku sa píše aj: „Žiadame okamžité zastavenie ideologicky motivovanej cenzúry s ekonomickými dopadmi, ktoré sú dôsledkami novelizácie Zákona o AVF, Zákona o FPU umenia, Zákona o múzeách a galériách a Zákona o STVR.“

Ministerstvo kultúry sa dištancuje od týchto vyjadrení, rezort kultúry neorganizuje žiadnu ideologicky motivovanú cenzúru.

Jediné, čo sa MK SR snaží predkladanými novelami, či už o Audiovizuálnom fonde, alebo Zákonom o FPU docieliť je to, aby sa finančné prostriedky rozdeľovali spravodlivo a transparentne. Na mnohé sporné rozhodnutia pri prideľovaní dotácií už MK SR v minulosti upozornilo. Rezort kultúry má za to, že práve nové, transparentnejšie pravidlá sú dôvodom istých progresívnych skupín, ktoré mali v minulosti zabezpečený pravidelný prísun dotácií cez fondy v pôsobnosti MK SR, pre zapojenie sa do protestov proti vedeniu rezortu kultúry.

Autori dokumentov na stránke Kultúrny štrajk žiadajú „zabezpečenie odborného a kompetentného riadenia rezortu kultúry a bezodkladné zastavenie účelových a deštruktívnych zmien v tomto rezorte.“ Rezort kultúry má za to, že organizátori sa v skutočnosti len domáhajú udržiavania status quo, stavu, ktorý tu bol doteraz, kedy sa progresívne kruhy, jednotlivci a mimovládky pravidelne živili cez rôzne fondy z peňazí všetkých daňových poplatníkov.

Autori informácií na stránke Kultúrny štrajk uvádzajú, že „žiadajú okamžitú finančnú stabilizáciu sektora s dôrazom na zlepšenie finančného ohodnotenia pracujúcich a ich sociálneho zabezpečenia, a to naprieč škálou zriaďovaných, nezriaďovaných inštitúcií i jednotlivcov*kýň, či už majú status zamestnancov a zamestnankýň, alebo SZČO.“

Rezort kultúry sa pýta, či prichádzali organizátori štrajku s rovnakými požiadavkami aj v časoch proticovidových opatrení, keď im vtedajšia vláda zobrala živobytie a nekompenzovala dostatočne ich straty, čo viedlo v mnohých prípadoch až k tomu, že umelci boli nútení predávať svoje hudobné nástroje a zabezpečovať si živobytie prácou, pre ktorú nemali žiadnu kvalifikáciu.

Príspevok M. Šimkovičová: Reakcia ministerstva kultúry na dôvody organizátorov pre Kultúrny štrajk je zobrazený ako prvý na .