Lgbti + Mimovládky už od ministerstva kultúry nedostanú ani cent.

Martina Šimkovičová, ministerka kultúry

Srdečne vás všetkých pozdravujem.

Na úvod voľne použijem citát, ktorý som si prečítala v konzervatívnom portáli Štandard. „Chlapci v mejkape a ženskom oblečení, ktorí pred publikom predvádzajú sexualizovanú šou. Divoko zmaľované dievčatá robia to isté. Volá sa to Drag workshop.“

Takto budú vystupovať a učiť sa mladí ľudia od 16-tich rokov. Teraz, na konci januára 2024. Chlapci a dievčatá z 11-tich krajín sa prídu učiť a predvádzať na 11 dní do Košíc na workshope sponzorovanom Európskou úniou. A... Slovenskou republikou. Má ísť vraj o umenie, ktoré sa najčastejšie predvádza v baroch a teda čo sa mladí v Košiciach naučia, sa im zíde.

Možno by som takúto akciu, ktorá mi je proti srsti, prešla bez povšimnutia. Lenže sa ukázalo, že na projekte sa zúčastňuje aj slovenská LGBTI mimovládka Saplinq, ktorá získala v minulom roku dotáciu z ministerstva kultúry 10-tisíc eur, z Fondu na podporu umenia najskôr 12-tisíc, potom 8-tisíc a 5-tisíc eur. Z ministerstva školstva - Národného inštitútu vzdelávania a mládeže dostali organizátori Drag workshopu dve finančné tranže - spolu vo výške 336-tisíc eur. A sú tam ešte ďalší štátni a verejní podporovatelia.

Zaujímalo by ma, čo na podporu tejto mimovládky hovoria samotní Košičania. Mesto Košice im poskytlo 5-tisíc eur, pritom už 1. decembra kvôli akútnemu nedostatku financií vstúpilo oficiálne do krízového režimu a ak nezdvihne dane, hrozí mu nútená správa.

A prečo na to upozorňujem? Z jednoduchého dôvodu. Verejné financie sú po matovičovsko - hegerovských vládach v kolapse, samosprávy bojujú o prežitie.

Konsoliduje a škrtá sa, kde sa dá. A preto chcem dopredu verejnosti oznámiť, že na takýto druh školenia mládeže na sexualizovanú šou LGBTI organizovanú mimovládkou už nebude rezort kultúry vynakladať peniaze daňových poplatníkov. Len aby sa dopredu vedelo.

Hovorím to skôr ako sa zdvihne vlna nenávisti a hrubosti v niektorých médiách a na sociálnych sieťach. Takže na produkciu Pride-ov, školenia mládeže a aktivistov v LGBTI témach po školách a baroch bude ministerstvo kultúry, tak ako v iných oblastiach, šetriť. Hádam tento druh v úvodzovkách umenia prežije aj bez štátnych dotácií.

Už viackrát som sa vyjadrila, že odmietam progresívnu normalizáciu a moja zásadná predstava o ďalšej činnosti rezortu je návrat k normálnosti. Ctím si rôzne názory, ale nech je každému dovolené, a teda aj mne, vyslovovať svoj postoj. Žiaľ, stále viac a viac sa ukazuje, že súčasní liberáli a progresívci sú väčšinou ľudia, ktorí chcú, aby všetci mysleli a konali ako oni. Dúhovo. A nedokážu si ani predstaviť, že by bola možná schéma života a vzťahov, v ktorých by liberáli žili tak, ako chcú žiť liberáli, ale nám ostatným by bolo dovolené žiť nejako inak. Povedzme tradične. Nevnucujte slovenskej spoločnosti váš pochmúrny štýl správania. A ak sa ľudia s iným názorom vzoprú, nesnažte sa ich zastrašiť, či prinútiť k vášmu videniu sveta a morálke.