Izrael počas útoku na Bejrút zabil vodcu libanonského hnutia Hizballáh podporovaného Iránom aj zástupcu veliteľa iránskych Revolučných gárd

www.slovanskenoviny.sk/rss Izrael už podľa Iraku prekročil všetky červené čiary. Vyčíňanie sionistického režimu odsúdili Irán, Irak, Turecko... Príspevok Izrael počas útoku na Bejrút zabil vodcu libanonského hnutia Hizballáh podporovaného Iránom aj zástupcu veliteľa iránskych Revolučných gárd je zobrazený ako prvý na .

Izrael počas útoku na Bejrút zabil vodcu libanonského hnutia Hizballáh podporovaného Iránom aj zástupcu veliteľa iránskych Revolučných gárd

www.slovanskenoviny.sk/rss

Izrael už podľa Iraku prekročil všetky červené čiary. Vyčíňanie sionistického režimu odsúdili Irán, Irak, Turecko aj Rusko, ktoré upozornilo, že tento násilný krok bude mať ešte dramatickejšie dôsledky pre Libanon a celý Blízky východ.

Hasan Nasralláh bol vodcom Hizballáhu viac ako tri desaťročia. Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí bol v reakcii na útok izraelskej armády prevezený na „bezpečné miesto“. Izraelské sily vykonali piatkový letecký útok v čase, keď malo vedenie Hizballáhu schôdzku vo svojom sídle v Dahíji, južnom predmestí Bejrútu.


Izraelská armáda v sobotu oznámila, že pri piatkovom útoku na južné predmestie Bejrútu zabila vodcu hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha.

„Hasan Nasralláh už nebude môcť terorizovať svet,“ napísala izraelská armáda (IDF) v príspevku na sociálnej sieti.

Izraelské sily vykonali piatkový letecký útok v čase, keď malo vedenie Hizballáhu schôdzku vo svojom sídle v Dahíji, južnom predmestí Libanonu, uviedla IDF.

Nasralláh bol vodcom Hizballáhu viac ako tri desaťročia, píše agentúra AP. Libanonské hnutie zatiaľ správu o úmrtí svojho vodcu nekomentovalo.

Izraelská armáda tvrdí, že pri útoku v Dahíji zahynul aj Alí Karakí, veliteľ južného frontu Hizballáhu.

Izraelská armáda v sobotu vyhlásila, že po zabití vodcu libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, je svet bezpečnejším miestom. Zároveň sľúbila, že sa zameria aj na ďalších vysokopostavených členoch tohto militantného hnutia podporovaného Iránom.

„Nasralláh bol jedným z najväčších nepriateľov štátu Izrael všetkých čias… jeho odstránenie robí svet bezpečnejším,“ povedal v izraelskej televízii hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. „Aj práve v tejto chvíli pokračujeme v útokoch, likvidácii a zabíjaní veliteľov organizácie Hizballáh,“ dodal.

Izraelský minister obrany Joav Galant zároveň libanonskému ľudu odkázal, že Izrael nevedie vojnu s ním. „On (Nasralláh) bol vrahom tisícov Izraelčanov a zahraničných občanov. Bol bezprostrednou hrozbou pre životy tisícov Izraelčanov aj občanov iných krajín,“ uviedol Galant. „Libanončanom odkazujem: Naša vojna nie je s vami. Je čas na zmenu,“ dodal.

Hizballáh potvrdil úmrtie Nasralláha, Chameneího presunuli do bezpečia

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí bol v Iráne prevezený na „bezpečné miesto“. Stalo sa tak po tom, ako izraelská armáda v sobotu oznámila, že pri piatkovom útoku na južné predmestie Bejrútu zabila Hasana Nasralláha, vodcu libanonského miltatného hnutia Hizballáh podporvaného Iránom. Úmrtie Nasralláha už potvrdil aj samotný Hizballáh, pričom ho označil za mučeníka.

Agentúru Reuters o Chameneího presune informovali dvaja nemenovaní miestni predstavitelia oboznámení so situáciou. Dodali, že Teherán je v nepretržitom kontakte s Hizballáhom aj zástupcami iných regionálnych skupín, aby sa dohodli na ďalšom postupe.

Samotný Chameneí sa po oznámení Izraela už prostredníctvom svojej oficiálnej webstránky stihol prihovoriť moslimom, ktorých vyzval, aby stáli pri libanonskom ľude i Hizballáhu a všetkými dostupnými prostriedkami „im pomohli v konfrontácii so … zlým režimom (Izraelom)“. Ako si všíma stanica BBC Nasralláha vo svojom vyhlásení menovite nespomenul. Piatkový útok izraelskej armády na predmestí Bejrútu však nazval „masakrou“ a odsúdil takéto zabíjanie bezbranných Libanončanov, ktoré podľa jeho slov len dokázalo aká „krátkozraká a hlúpa“ je politika izraelských lídrov.

Takzvanú os odporu, a síce ozbrojené skupiny napojené na Irán na Blízkom východe zároveň vyzval, aby sa postavili na stranu Hizballáhu. Dodal pritom, že Izrael je „príliš slabý“ na to, aby tomuto hnutiu spôsobil výrazné škody.

Izraelské sily vykonali piatkový letecký útok v čase, keď malo vedenie Hizballáhu schôdzku vo svojom sídle v Dahíji, južnom predmestí Bejrútu. Nasralláh bol vodcom Hizballáhu viac ako tri desaťročia. Izraelská armáda tvrdí, že pri útoku v Dahíji zahynul aj Alí Karakí, veliteľ južného frontu Hizballáhu, jeho úmrtie zatiaľ Hizballáh nepotvrdil. Libanonské ministerstvo zdravotníctva v predbežnej bilancii uvádza, že pri útokoch Izraela prišlo od piatka o život šesť ľudí a ďalších 91 utrpelo zranenia.

Izrael zabil v Bejrúte aj zástupcu veliteľa iránskych Revolučných gárd

Pri piatkovom izraelskom útoku na južnom predmestí Bejrútu zahynul okrem vodcu libanonského militantného hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha aj zástupca operačného veliteľa iránskych Revolučných gárd Abbás Nilforúšán, informujú v sobotu iránske médiá. Jeho úmrtie potvrdil aj popredný predstaviteľ iránskej justície, pričom dodal, že Irán má právo na „odvetu“ v súlade s medzinárodným právom.

Ministerstvo financií USA uvalilo ešte v roku 2022 na Nilforúšána sankcie. Tvrdilo pritom, že bol priamo zodpovedný za potláčanie masových protivládnych protestov vyvolaných smrťou 22-ročnej Mahsy Amíníovej vo väzbe, ku ktorému došlo po tom ako ju zadržala mravnostná polícia za to, že nemala správne nasadený hidžáb.

Nilforúšán (58) začal svoju vojenskú kariéru v iránsko-irackej vojne v 80. rokoch minulého storočia. Neskôr pôsobil aj v Sýrii, kde podporoval v občianskej vojne tamojšieho prezidenta Bašára Asada. V roku 2020 ho iránska štátna televízia titulovala ako „kamaráta“ generála Solejmáního, ktorý bol šéfom špeciálnych jednotiek Kuds zodpovedných za zahraničné operácie iránskych Revolučných gárd, pričom v zmienenom roku zahynul pri útoku amerického bezpilotného lietadla v Bagdade.

Zabitie Nasralláha odsúdili Hamas, Irán, Irak, Turecko aj Rusko

Palestínske militantné hnutie Hamas odsúdilo v sobotu zabitie vodcu libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, ktorý zahynul pri piatkovom izraelskom útoku na južnom predmestí Bejrútu. Obdobne už zareagovali aj Irán a Irak.

„Čo najdôraznejšie odsudzujeme túto barbarskú sionistickú (izraelskú) agresiu a zameriavanie sa na obytné budovy… považujeme to za zbabelý teroristický čin,“ uviedol Hamas a zároveň vyslovil „sústrasť a solidaritu s bratmi“ z Hizballáhu v súvislosti s „mučeníckou smrťou… Nasralláha“.

K úmrtiu Nasralláha sa už oficiálne vyjadril aj Irán, ktorý podporuje Hizballáh. Iránske ministerstvo zahraničných vecí v sobotu uviedlo, že Nasralláhova „cesta“ bude pokračovať, aj napriek jeho zabitiu pri izraelskom útoku. „Slávna cesta vodcu odporu Hasana Nasralláha bude pokračovať a jeho posvätný cieľ sa s božou pomocou uskutoční pri oslobodení Kudsu (Jeruzalema),“ uviedol hovorca rezortu v príspevku na platforme X.

Iracký premiér Muhammad Šijá Súdání označil Nasralláha za „mučeníka na ceste spravodlivých“ a jeho zabitie nazval „zločinom“ a „hanebným útokom“, ktorým Izrael už „prekročil všetky červené čiary“.

Libanonské ministerstvo zdravotníctva v predbežnej bilancii uvádza, že pri piatkových izraelských útokoch prišlo o život 11 ľudí a ďalších 108 utrpelo zranenia, informuje agentúra Reuters. Na južných predmestiach Bejrútu v reakcii na intenzívne útoky Izraela ohlásili evakuáciu nemocníc. Izraelská armáda v sobotu taktiež oznámila, že podniká nové útoky na ciele Hizballáhu na juhu a východe Libanonu.

Rusko v sobotu odsúdilo zabitie vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha pri útoku izraelských síl na libanonské hlavné mesto Bejrút a označilo to za „ďalšiu politickú vraždu“. Izrael zároveň vyzvalo, aby okamžite zastavil vojenské akcie v Libanone, informovali svetové agentúry.

„Tento násilný krok bude mať ešte dramatickejšie dôsledky pre Libanon a celý Blízky východ,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí. „Izraelská strana to musela vedieť, napriek tomu pristúpila k zabíjaniu libanonských občanov, čo nevyhnutne vyvolá nový výbuch násilia. Nesie teda plnú zodpovednosť za následnú eskaláciu.“

Podľa šéfky nemeckej diplomacie Annaleny Baerbockovej zabitie Nasralláha by mohlo mať negatívne dôsledky pre bezpečnosť Izraela. V rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu ARD uviedla, že po smrti lídra Hizballáhu nastala na Blízkom východe „veľmi nebezpečná“ situácia, ktorá môže prerásť do destabilizácie celého Libanonu, čo v žiadnom prípade nie je v záujme Izraela.

Aj preto Nemecko spolu s USA, Francúzskom a niekoľkými arabskými krajinami vo štvrtok v New Yorku vyzvalo na 21-dňové prímerie na Blízkom východe s cieľom dosiahnuť diplomatické riešenie konfliktu.

„Teraz sa stal opak. Vojenská logika, ktorej cieľom je zničiť teroristov z Hizballáhu, je jedna vec, ale niečo iné je bezpečnostná logika,“ povedala Baerbocková.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu odsúdil najnovšie izraelské útoky v Libanone ako súčasť izraelskej politiky „genocídy, okupácie a invázie“. Jemenskí húsíovia v sobotu vyhlásili, že zabitie Hasana Nasralláha posilní ich odhodlanie ku konfrontácii s „izraelským nepriateľom“.

Erdogan v príspevku na sociálnej sieti X bez toho, aby zmienil Nasralláha, uviedol, že Turecko stojí pri libanonskom ľude a vláde, vyjadril svoju sústrasť a zároveň vyhlásil, že moslimský svet musí preukázať „odhodlanejší“ postoj. Taktiež vyzval Bezpečnostnú radu a ďalšie orgány, aby zastavili Izrael.

Zdroj: tvnoviny.sk / trend.sk / InfoVojna

Príspevok Izrael počas útoku na Bejrút zabil vodcu libanonského hnutia Hizballáh podporovaného Iránom aj zástupcu veliteľa iránskych Revolučných gárd je zobrazený ako prvý na .