Irán splnil hrozby. Dva týždne po izraelskom bezprecedentnom útoku na budovu iránskej diplomatickej misie v Sýrii a zabití dvoch iránskych generálov spustil v súlade s článkom 51 Charty OSN

www.slovanskenoviny.sk/rss Článok 51 Charty OSN, ktorý hovorí o práve na sebaobranu, útok na Izrael dronmi a... Príspevok Irán splnil hrozby. Dva týždne po izraelskom bezprecedentnom útoku na budovu iránskej diplomatickej misie v Sýrii a zabití dvoch iránskych generálov spustil v súlade s článkom 51 Charty OSN je zobrazený ako prvý na .

Irán splnil hrozby. Dva týždne po izraelskom bezprecedentnom útoku na budovu iránskej diplomatickej misie v Sýrii a zabití dvoch iránskych generálov spustil v súlade s článkom 51 Charty OSN

www.slovanskenoviny.sk/rss

Článok 51 Charty OSN, ktorý hovorí o práve na sebaobranu, útok na Izrael dronmi a raketami. Irán počas neho zasiahol dôležité vojenské ciele aj izraelské dátové centrum na vojenskej základni Urim.

Začiatkom apríla sionistická izraelská armáda zaútočila na budovu iránskej diplomatickej misie v sýrskej metropole Damask. Pri útoku boli zabití dvaja iránski generáli a piati dôstojníci. Teherán aj Hizballáh vzápätí oznámili, že pripravujú odvetu. „Ak dôjde k ozbrojenému útoku proti členovi Organizácie Spojených národov, nijaké ustanovenie tejto Charty neprekáža prirodzenému právu na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu,“ uvádza Charta OSN, na ktorá sa Irán vo svojom zdôvodnení útoku odvolal.

Izraelská armáda tvrdí, že Irán od sobotňajšieho večera vypálil smerom na Izrael viac ako 200 dronov, balistických rakiet aj striel s plochou dráhou letu, pričom väčšinu z nich sa podarilo zostreliť mimo izraelského územia.

Irán zaútočil na Izrael „bezpilotnými lietadlami“, ktoré priletia do niekoľkých hodín, uviedol v sobotu večer hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. Krajina sa podľa neho v predstihu „dobre pripravila“ na rôzne scenáre. TASR o tom informuje na základe správy televízie Sky News.

„Sústava protivzdušnej obrany je v stave vysokej pohotovosti v rovnakom čase ako lietadlá vzdušných síl a lode námorníctva, ktoré plnia úlohy na ochranu vzdušného priestoru krajiny,“ dodal Hagari s tým, že armáda monitoruje všetky prichádzajúce drony.

Podľa dvoch nemenovaných izraelských predstaviteľov dorazia iránske bezpilotné lietadlá do izraelského vzdušného priestoru okolo 02.00 h miestneho času (01.00 h SELČ). Izraelský úrad pre letiská medzičasom uviedol, že vzdušný priestor Izraela bude od 00.30 h miestneho času (23.30 h SELČ) uzavretý v súvislosti s iránskym útokom.

Agentúra Reuters vo svojej správe citovala na iránsky štát napojené médiá, podľa ktorých Teherán vypálil druhú vlnu desiatok dronov zo svojho územia na Izrael. Nemenované zdroje uviedli, že drony bolo možné vidieť letieť ponad irackú provinciu Sulajmáníja. Irak už vopred uzavrel svoj vzdušný priestor, predtým tak spravilo aj Jordánsko.

Hagari spresnil, že úlohou izraelských obranných síl je pokúsiť sa zničiť čo najviac prichádzajúcich dronov mimo vzdušného priestoru Izraela.

„Ak vstúpia do izraelského vzdušného priestoru, budete počuť sirény a poplach všade tam, kde tieto hrozby (drony) vstúpia, a my ich zachytíme,“ dodal hovorca armády s odkazom k spoluobčanom.

Dodal, že stíhačky zničili viac ako desať striel mimo izraelského vzdušného priestoru, niekoľko rakiet však dopadlo na jeho územie.

Z juhu Izraela hlásili vážne zranené sedemročné dievča, zrejme v dôsledku iránskeho útoku. Jedna strela podľa Hagariho zasiahla aj izraelskú vojenskú základňu a spôsobila mierne škody.

Izraelská armáda v noci na nedeľu v súvislosti s prebiehajúcim iránskym útokom informovala o spustení sirén na severe a juhu Izraela, v oblasti Mŕtveho mora, v Jeruzaleme aj viacerých miest na západnom brehu Jordánu. Z krajiny zatiaľ hlásia jedného zraneného, informuje TASR podľa správy denníka the Times of Israel.

„Pripomínam , že bez ohľadu na to, odkiaľ je hrozba spustená, keď zaznie poplach, musíte vstúpiť do krytu a čakať tam najmenej desať minút. V prípade, že tam budete musieť zostať dlhšie, budeme vás v reálnom čase informovať,“ odkázal Izraelčanom hovorca armády Daniel Hagari. Verejnosť vyzval, aby sa zdržala šírenia neoverených správ.

Izraelské systémy protivzdušnej obrany sú podľa neho „plne funkčné a zachytávajú hrozby všade, kde je to potrebné“.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje medzičasom informovala, že jordánske stíhačky nad krajinou zostrelili desiatky iránskych dronov smerujúcich do Izraela. Podľa Reuters ide o dramatický prejav podpory zo strany Ammánu, ktorý ostro kritizoval izraelské vedenie vojny v Pásme Gazy.

Britské ministerstvo obrany vyhlásením potvrdilo, že do obrany Izraela sa zapájajú aj stíhačky Spojeného kráľovstva, ktoré „podľa potreby“ zachytia všetky vzdušné útoky. Nemenovaný zdroj pre agentúru AFP povedal, že na zostreľovaní iránskych dronov sa podieľajú aj americké sily.

Irán sa odvoláva na Chartu OSN a právo na sebaobranu

Diplomatická misia Iránu pri OSN na sociálnej sieti X uviedla, že iránsky útok na Izrael je odvetou za nálet z 1. apríla, ktorý v sýrskom hlavnom meste Damask zasiahol budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom, slúžiacu ako konzulát.

Pri útoku zahynuli dvaja iránski brigádni generáli a päť ďalších členov vplyvných revolučných gárd. Irán z útoku obvinil Izrael, ten sa k nemu oficiálne nevyjadril. Podľa iránskej diplomatickej misie sa odvetným útokom na Izrael „považuje záležitosť za uzavretú“.

„Irán sa odvolal na článok 51 Charty OSN po 13 dňoch, ktoré boli poznačené nečinnosťou a mlčaním Bezpečnostnej rady, ktorá neodsúdila agresie izraelského režimu. Z unáhleného odsúdenia Iránu, ktorý využil svoje legitímne právo, niektorými krajinami vyplýva, že došlo k výmene rolí, pričom obeť sa stotožňuje so zločincom,“ píše sa v stanovisku iránskej diplomatickej misie.

V článku 51. Charty OSN sa uvádza: „Ak dôjde k ozbrojenému útoku proti členovi Organizácie Spojených národov, nijaké ustanovenie tejto Charty neprekáža prirodzenému právu na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu, kým Bezpečnostná rada neurobí potrebné opatrenia na zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti. Opatrenia urobené členmi organizácie pri vykonávaní tohto práva sebaobrany sa oznámia ihneď Bezpečnostnej rade a nijako sa nedotýkajú touto Chartou určenej právomoci a zodpovednosti Bezpečnostnej rady podnikať v každom okamihu také akcie, aké považuje za potrebné na udržanie a obnovenie medzinárodného mieru a bezpečnosti.“


Šéf OSN, ktorý mlčal pri izralskom útoku, sa teraz ozval a zasadne aj Bzpečnosná rada Organizácie Spojených národov

Generálny tajomník OSN António Guterres dôrazne odsúdil iránsky útok na Izrael. Podľa neho ide o „závažnú eskaláciu“ a vyzval na zastavenie nepriateľských akcií, aby sa predišlo ničivému regionálnemu konfliktu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Som hlboko znepokojený veľmi skutočným nebezpečenstvom ničivej eskalácie v celom regióne. Naliehavo vyzývam všetky strany, aby zachovali maximálnu zdržanlivosť a vyhli sa akémukoľvek konaniu, ktoré by mohlo viesť k rozsiahlym vojenským konfrontáciám na viacerých frontoch na Blízkom východe,“ uviedol Guterres vo vyhlásení s tým, že opakovane zdôrazňoval, že tento región ani svet si nemôžu dovoliť ďalšiu vojnu.

Iránsky bezprecedentný útok na Izrael odsúdili aj Británia, Francúzsko, Európska únia, Nemecko i Kanada. Saudská Arábia a Egypt vyzvali na maximálne zachovanie zdržanlivosti.

V súvislosti s bezprecedentným útokom Iránu na Izrael zasadne v nedeľu mimoriadne Bezpečnostná rada OSN (BR OSN), oznámil hovorca Malty, ktorá rade tento mesiac predsedá.

Zasadnutie sa uskutoční o 22.00 h SELČ na žiadosť Izraela. Izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan v liste zaslanom predsedníctvu BR OSN označil iránsky útok za „hrubé porušenie suverenity Izraela“. Radu vyzval, aby tento úder odsúdila a označila iránske Revolučné gardy (IGRC) za teroristickú organizáciu.

Irán zasiahol dôležité izraelské vojenské ciele

Irán uskutočnil úspešný rozsiahly raketový a dronový útok proti Izraelu, uviedli iránske revolučné gardy vo vyhlásení, ktoré zverejnila tlačová agentúra IRNA. Armáde iránskej islamskej republiky sa podarilo zasiahnuť a zničiť „dôležité vojenské ciele“, dodalo bez uvedenia ďalších podrobností.

Iránske médiá zverejnili na sociálnych sieťach niekoľko krátkych klipov, ktoré údajne ukazujú okamihy, keď rakety zasiahli svoje ciele v Izraeli. Jeden z nich údajne pochádza z osady v Negevskej púšti na juhu krajiny.

Každý štát, ktorý pomôže Izraelu zaútočiť na Irán, bude čeliť vážnym následkom, varoval v nedeľu minister obrany iránskej islamskej republiky, brigádny generál Mohammad Reza Aštiání.

„Každá krajina, ktorá otvorí svoj vzdušný priestor alebo pôdu Izraelu, aby zaútočil na Irán, dostane našu rozhodnú odpoveď,“ povedal Aštíání.

Náčelník generálneho štábu iráanskych ozbrojených síl generálmajor Mohammad Bagheri uviedol, že Irán nemá v úmysle pokračovať vo vojenskej operácii proti Izraelu.

Bagheri vo svojom nedeľňajšom prejave po útoku vysvetlil, že dôvodom útoku bolo, že „sionistický režim prekročil červenú čiaru“ spôsobom, ktorý nemožno tolerovať.

Konanie Izraela, pokračoval generál, nemohlo zostať bez odozvy. „Najvyšší vodca tiež povedal, že tento trest by mal byť vykonaný, a vďaka Bohu sa táto operácia uskutočnila s úsilím [Zboru] islamských revolučných gárd a pomocou ostatných ozbrojených síl.“

„Túto operáciu považujeme ako úspešný výsledok a podľa nášho názoru sa skončila a nemáme v úmysle v nej pokračovať,“ povedal Bagheri a varoval Izrael, že ak podnikne ďalšie kroky proti Iránu, „ďalšia operácia bude oveľa rozsiahlejšia“.

Náčelník generálneho štábu dodal, že iránska armáda sa zamerala na „veľké informačné centrum“ Urim, ktoré poskytovalo informácie Izraelu, a na leteckú základňu Nevatim, na ktorej sa podľa neho nachádzali stíhačky F-35 americkej výroby zapojené do náletu na konzulát v Damasku. Terčom útoku boli aj letecké základne Hatzerim Ramon.

Hoci obe tieto základne boli zničené, Teherán neútočil na populačné centrá, tvrdí generál. Izrael však predtým uviedol, že 99 % iránskych bezpilotných lietadiel a rakiet bolo zostrelených, pričom priznal len menšie poškodenie jednej základne.

Jordánsko sa rozhodlo dočasne uzavrieť svoj vzdušný priestor

Jordánsky úrad pre civilné letectvo v sobotu oznámil, že Jordánsko v sobotu večer vzhľadom na zhoršenie bezpečnostnej situácie v regióne dočasne uzatvorí svoj vzdušný priestor pre všetky prichádzajúce, odchádzajúce i tranzitné lety. TASR o tom informuje na základe správy televízie al-Arabíja.

Toto opatrenie začne platiť o 23.00 h miestneho času (22.00 h SELČ) na niekoľko nasledujúcich hodín a bude sa priebežne prehodnocovať podľa aktuálneho vývoja. Prichádza v čase očakávaného odvetného útoku Iránu na Izrael. USA v piatok varovali, že útok môže byť „bezprostredný“.

Úrad pre civilné letectvo predtým oznámil, že vo vzdušnom priestore Jordánska dochádza k rušeniu systému GPS, čo prinútilo lietadlá v tejto oblasti používať alternatívne navigačné systémy.

Napätie na Blízkom východe značne stúplo po nálete z 1. apríla, ktorý v sýrskom hlavnom meste Damask zasiahol budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom, slúžiacu ako konzulát. Pri útoku zahynuli dvaja iránski brigádni generáli a päť ďalších členov vplyvných revolučných gárd. Irán z útoku obvinil Izrael, ten sa k nemu oficiálne nevyjadril.

Iránske revolučné gardy v sobotu v blízkosti Hormuzského prielivu zadržali kontajnerovú loď majúcu väzby na Izrael.

Biden prisľúbil neochvejnú podporu Izraela

Americký prezident Joe Biden v noci na nedeľu prisľúbil neochvejnú podporu Izraela, na ktorý zaútočil Irán. Teherán predtým varoval Spojené štáty pred „akoukoľvek podporou Izraela alebo účasťou na poškodzovaní záujmov Iránu“, informuje agentúra AFP.

Biden na sociálnej sieti X potvrdil stretnutie s predstaviteľmi národnej bezpečnosti Spojených štátov. „Záväzok USA voči bezpečnosti Izraela pred hrozbami zo strany Iránu a jeho spojencov je neoblomný,“ napísal.

Exprezident USA Donald Trump skritizoval svojho protikandidáta v novembrových prezidentských voľbách Bidena za útok Iránu na Izrael a vyhlásil, že pod vedením úradujúceho prezidenta to svedčí o americkej „slabosti“.

Sily Spojených štátov pomohli zostreliť „takmer všetky“ drony a rakety vypálené Iránom na Izrael, uviedol v noci na nedeľu americký prezident Joe Biden po telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Informovala o tom agentúra AFP.

Biden vo vyhlásení dodal, že v nedeľu zvolá stretnutie s ostatnými lídrami skupiny krajín G7, aby koordinovali „jednotnú diplomatickú reakciu“ na rozsiahly útok Teheránu. Na žiadosť Izraela sa bude v nedeľu večer konať aj mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

„Irán – a jeho zástupné jednotky pôsobiace v Jemene, Sýrii a Iraku – podnikli bezprecedentný letecký útok na vojenské zariadenia v Izraeli. Tieto útoky čo najdôraznejšie odsudzujem,“ uviedol prezident USA.

V uplynulých dňoch Biden podľa svojich slov nariadil vyslanie amerických lietadiel a torpédoborcov na obranu proti balistickým raketám na Blízky východ. Reagoval tak na pravdepodobnú hrozbu zo strany Iránu, ktorý prisľúbil odvetu za nálet z 1. apríla na budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom v sýrskom Damasku pripisovaný Izraelu.

Biden v telefonáte s Netanjahuom opätovne potvrdil „neochvejný záväzok USA“ voči bezpečnosti Izraela. „Povedal som mu, že Izrael preukázal pozoruhodnú schopnosť brániť sa a poraziť aj bezprecedentné útoky – vyslal jasný odkaz svojim nepriateľom, že nemôžu účinne ohrozovať bezpečnosť Izraela,“ dodal. Americké sily alebo ich zariadenia sa podľa neho nestali terčom útoku Iránu.

Stanica CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje z americkej administratívy informovala, že Biden Netanjahuovi tiež povedal, že USA nepodporia a nesúhlasia s izraelským protiútokom na Irán.

Dvaja izraelskí predstavitelia, citovaní denníkom The New York Times, tvrdili, že Irán od sobotňajšieho večera zaútočil na Izrael 185 bezpilotnými lietadlami, 110 raketami typu zem-zem a 36 strelami s plochou dráhou letu. Hoci väčšinu z nich vypálili z územia Iránu, niektoré boli vypustené aj z Iraku a Jemenu, dodali nemenované zdroje.

Čína žiada všetky strany, aby zachovali pokoj a uplatňovali zdržanlivosť

Čína je hlboko znepokojená v spojitosti s narastajúcim napätím na Blízkom východe po tom, ako Irán v noci na nedeľu uskutočnil odvetný úder voči Izraelu, uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí. TASR informuje podľa agentúry Retuers.

„Čína všetky strany žiada, aby zachovali pokoj a uplatňovali zdržanlivosť s cieľom vyhnúť sa ďalšej eskalácii napätia,“ uviedol hovorca vo vyhlásení. Išlo o reakciu na otázku nešpecifikovaných médií v spojitosti s útokom Iránu, píše Reuters. Čínske ministerstvo toto vyjadrenie zverejnilo na svojej webovej stránke.

Čína takisto medzinárodné spoločenstvo – najmä krajiny, ktoré majú vplyv – vyzvala, aby zohrali konštruktívnu úlohu pri udržiavaní mieru a stability v regióne Blízkeho východu.

Zdroj: bleskovky.sk (1), (2), (3), (4), (5), (6), (7) / pluska.sk / rt.com (1), (2), (3) / InfoVojna

Príspevok Irán splnil hrozby. Dva týždne po izraelskom bezprecedentnom útoku na budovu iránskej diplomatickej misie v Sýrii a zabití dvoch iránskych generálov spustil v súlade s článkom 51 Charty OSN je zobrazený ako prvý na .