Eurovoľby v Bratislave: Debakel koalície a disciplinovaní progresívci. To si zaslúži osobitnú pozornosť

www.slovanskenoviny.sk/rss Postupný odchod Matovičovcov, Kotlebovcov a menšinových maďarských strán z politickej scény Osobitnú pozornosť si zaslúži... Príspevok Eurovoľby v Bratislave: Debakel koalície a disciplinovaní progresívci. To si zaslúži osobitnú pozornosť je zobrazený ako prvý na .

Eurovoľby v Bratislave: Debakel koalície a disciplinovaní progresívci. To si zaslúži osobitnú pozornosť

www.slovanskenoviny.sk/rss

Postupný odchod Matovičovcov, Kotlebovcov a menšinových maďarských strán z politickej scény

Osobitnú pozornosť si zaslúži výsledok eurovolieb v hlavnom meste Slovenska. Možno povedať, že v Bratislave sa do značnej miery volilo nohami, keď najmä účasť voličov súčasnej opozície bola vysoká. Volebná účasť bola 47,47%, čiže vysoko nad celoslovenským priemerom.

Motívom boli najmä dve predchádzajúce volebné porážky, ktoré ťažko znášalo najmä Progresívne
Slovensko. A aké boli výsledky po sčítaní výsledkov jednotlivých bratislavských častí? Vybral som výsledky strán nad 5% a niekoľkých relatívne zaujímavých strán, ktoré tento limit nedosiahli:

PS: 48,22%, Smer: 16,90%, SAS: 8,42%, Republika: 7,24,%, Demokrati:5,65%, KDH: 5,44%, Hlas: 3,38%, Slovensko: 1,14%, SNS: 0,99%, Zdravý rozum: 0,90%. Kotleba: 0,214%.

Výsledky ukazujú, že elektorát liberálov a progresívcov je vysoko disciplinovaný a silne motivovaný.

Ak sčítame hlasy PS, SAS a Demokratov, je to takmer 63%. V porovnaní s parlamentnými voľbami sa za pol roka posilnili. Vládna koalícia na pôde Bratislavy utrpela dramatickú porážku.

Prekvapujúco slabý je výsledok Hlasu, ktorý zaostal ďaleko za 5%, hlboko v poli porazených. Po odchode Petra Pellegriniho musia hľadať osobnosť, ktorá bude pre Bratislavčanov politicky a
voličsky zaujímavá.

Súčasný predseda a podpredsedovia takými očividne nie sú. Debakel utrpela SNS. Výsledok pod 1% je absolútne zlyhanie, to je na uterák. Tvorba kandidátky bola diletantská, pretože bolo veľmi naivné dúfať, že sa dá dvakrát vstúpiť do tej istej rieky. Nedá sa, to bolo jasné každému, kto je trošku
politicky zrelý.

Nezávislí, ktorí na kandidátke SNS prešli do parlamentu a tak tam dostali aj SNS, teraz zbytočne hazardovali so svojim menom. Musia to prijať ako ponaučenie. V Bratislave SNS prakticky prestala existovať, veď čo znamená strana pod jedným percentom?

Zámerne som uviedol Baránkov Zdravý rozum, nováčika vo voľbách, pretože SNS klesla na úroveň strán, ktoré sú tu pár mesiacov! Bohužiaľ len naivní romantici môžu dúfať, že Andrej Danko
z toho vyvodí osobnú zodpovednosť. Naopak, stále chce byť predsedom parlamentu, jeho nezastaví nič, ani semafor, ani nulové volebné výsledky.

Bratislavské výsledky eurovolieb poukázali na trend postupného odchodu Matovičovcov, Kotlebovcov ale i menšinových maďarských strán z našej politickej scény. Takisto, ako SNS, na politickej mape Bratislavy prakticky prestávajú existovať.

Prekvapujúci je úspech Republiky, ktorý si zaslúži osobitnú gratuláciu a analýzu, veď získali dvakrát viac hlasov ako vládny Hlas! Popri PS je potrebné aj Republiku pokladať za víťaza eurovolieb v Bratislave.

Dá sa predpokladať, že aj v Bratislave bude PS pokračovať v kanibalizácii elektorátu SAS a Demokratov, čo je v celoslovenských rozmeroch očividné. Po fáze kanibalizácie bude bobtnanie vystriedané štiepením PS.

Presne taký vývoj malo HZDS aj Smer, takýto vývoj má svoju vnútornú logiku, nebudem to teraz
rozvádzať. Zásadnú stratégiu na zmenu politickej klímy v hlavnom meste musí hľadať aj vládna koalícia, nedá sa existovať v hlavnom meste, ako v strede nepriateľského tábora.

Situácia tam presne speje, veď vládna koalícia získala prakticky len tretinu hlasov v porovnaní so súčtom PS, SAS a Demokratov. Ak je vo vládnej koalícii pud sebazáchovy, tak začne hľadať efektívne riešenia, začne hľadať spojencov, začne konať rozhodnejšie, prestane váhať, pretože čas pracuje proti nim.

Dr. Štefan Paulov/skspravy.sk

Príspevok Eurovoľby v Bratislave: Debakel koalície a disciplinovaní progresívci. To si zaslúži osobitnú pozornosť je zobrazený ako prvý na .