Europoslancov zo Slovenska zaradili do týchto výborov

www.slovanskenoviny.sk/rss Na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu v piatok oznámili zloženie jednotlivých parlamentných výborov... Príspevok Europoslancov zo Slovenska zaradili do týchto výborov je zobrazený ako prvý na .

Europoslancov zo Slovenska zaradili do týchto výborov

www.slovanskenoviny.sk/rss

Na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu v piatok oznámili zloženie jednotlivých parlamentných výborov a podvýborov v desiatom volebnom období zákonodarného zboru EÚ.

O svojom zaradení do 20 výborov a piatich podvýborov sa dozvedeli aj pätnásti slovenskí europoslanci. Informáciu zverejnil portál Európskeho parlamentu europarl.europa.eu

Poslanci EP najskôr rozhodli o štruktúre a veľkosti stálych parlamentných výborov a podvýborov. V piatok politické skupiny a nezaradení poslanci dohodli na ich personálnom obsadení.

Tu je určenie výborov a podvýborov pre našich europoslancov:

Vo Výbore pre zahraničné veci (AFET) bude riadnym členom Ľuboš Blaha (Smer-SD, nezaradený) a náhradníčkami Miriam Lexmann (KDH, EPP) a Lucia Yar (PS, RE).

Vo Výbore pre medzinárodný obchod (INTA) bude riadnou členkou Miriam Lexmann a ako náhradníci sú Ľubica Karvašová (PS, RE) a Branislav Ondruš (Hlas, nezaradený).

Vo Výbore pre rozpočet (BUDG) je členkou Lucia Yar.

Vo Výbore pre kontrolu rozpočtu (CONT) bude ako náhradník Michal Wiezik (PS, RE).

Vo Výbore pre hospodárske a menové veci (ECON) bude riadnym členom Ľudovít Ódor (PS, RE).

Vo Výbore pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) budú riadnymi členmi Miriam Lexmann a Branislav Ondruš a náhradníkmi Ľuboš Blaha a Martin Hojsík (PS, RE).

Vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) má Slovensko troch riadnych členov – Moniku Beňovú (Smer-SD, nezaradená), Martina Hojsíka a Michala Wiezika.

Vo Výbore pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) má slovenská delegácia iba náhradníkov – Moniku Beňovú a Martina Hojsíka.

Vo Výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) sú tiež iba náhradníci zo Slovenska – Erik Kaliňák (Smer-SD, nezaradený) a Ľudovít Ódor.

Vo Výbore pre dopravu a cestovný ruch (TRAN) bude sedieť Milan Mazurek (Republika, nezaradený).

Vo Výbore pre regionálny rozvoj (REGI) bude riadnou členkou Ľubica Karvašová a ako náhradníci figurujú Milan Mazurek a Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD, nezaradená).

Vo Výbore pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI) bude riadnou členkou Katarína Roth Neveďalová a Michal Wiezik ako náhradník.

Vo Výbore pre rybolov (PECH) je Michal Wiezik ako náhradník.

Vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) budú riadnymi členmi Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS, RE), Erik Kaliňák, Milan Uhrík (Republika, ESN) a náhradníčkou Lucia Yar.

Vo Výbore pre ústavné veci (AFCO) má plné členstvo Ľubica Karvašová.

Vo Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM) plné členstvo získali Judita Laššáková (Smer-SD, nezaradená) a Lucia Yar, Veronika Cifrová Ostrihoňová bude náhradníčkou.

Vo Výbore pre petície (PETI) je náhradníčkou Judita Laššáková.

Slovenskí europoslanci sa dostali aj do podvýborov EP. V Podvýbore pre pre ľudské práva (DROI) bude Ľuboš Blaha, v Podvýbore pre bezpečnosť a obranu (SEDE) Lucia Yar, v Podvýbore pre daňové veci (FISC) Ľudovít Ódor a v Podvýbore pre verejné zdravie (SANT) Monika Beňová.

Pravidlá o zložení výborov

Podľa rokovacieho poriadku Parlamentu by zloženie jeho výborov (vrátane podvýborov) malo v čo najväčšej miere odrážať zloženie Parlamentu ako celku (články 216 a 218).

Ustanovujúce schôdze výborov

Všetky výbory budú mať ustanovujúce schôdze v utorok 23. júla, kedy si zvolia svojich predsedov a podpredsedov.

Súvislosti

Povinnosti každého výboru sú stanovené v prílohe VI k rokovaciemu poriadku. Počas predchádzajúceho legislatívneho obdobia Parlament schválil štrukturálne reformy pre modernejší a efektívnejší Parlament, čím sa zmenil spôsob, akým výbory a delegácie vykonávajú svoje povinnosti.

Výbory zasadajú verejne (pokiaľ pravidlá neurčujú inak). Ich práca zahŕňa vypracovanie, zmeny, doplnenia a hlasovania o legislatívnych návrhoch a správach z vlastnej iniciatívy, ako aj diskusie so zástupcami Rady a Komisie, vypočutia externých odborníkov a organizovanie vyšetrovacích misií. Budú zohrávať kľúčovú úlohu pri nadchádzajúcich vypočutiach dezignovaných komisárov. Parlament môže zriadiť podvýbory a osobitné dočasné výbory, ktoré sa budú zaoberať konkrétnymi otázkami, a môže vytvoriť aj vyšetrovacie výbory na vyšetrovanie obvinení z nesprávneho úradného postupu pri vykonávaní práva EÚ.

Prácu výborov koordinuje Konferencia predsedov výborov.

/ skspravy.sk /

Príspevok Europoslancov zo Slovenska zaradili do týchto výborov je zobrazený ako prvý na .