Čínske schopnosti pokročilého elektronického boja (EW) menia pomer síl v Juhočínskom mori, čoho dôkazom je aj nedávny stret medzi americkými a čínskymi armádami.
www.slovanskenoviny.sk/rss Tento mesiac South China Morning Post (SCMP) informoval o zvýšených schopnostiach Číny v oblasti elektronického... Príspevok Čínske schopnosti pokročilého elektronického boja (EW) menia pomer síl v Juhočínskom mori, čoho dôkazom je aj nedávny stret medzi americkými a čínskymi armádami. je zobrazený ako prvý na .

www.slovanskenoviny.sk/rss
Tento mesiac South China Morning Post (SCMP) informoval o zvýšených schopnostiach Číny v oblasti elektronického boja, čím objasnil incident z decembra 2023 medzi lietadlom elektronického boja EA-18 Growler z americkej lietadlovej lode a čínskym krížnikom Type 055 Nanchang v spornej oblasti juhočínskeho mora.
SCMP uvádza, že v decembri 2023 americké námorníctvo vyhodilo z funkcie Williama Coultera, veliteľa americkej eskadry elektronického boja 136 (VAQ-136), operujúcej z lietadlovej lodi USS Carl Vinson, s odvolaním sa na stratu dôvery v jeho schopnosť veliť.
O mesiac neskôr boli dôstojníci a námorníci Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády (PLA) na palube torpédoborca Projektu 055 vyznamenaní za činy proti americkej flotile.
Čínske médiá ukázali zábery dvoch amerických lietadiel letiacich nad torpédoborcom Nanchang, pričom o jednom sa všeobecne predpokladá, že ide o EA-18G Growler – rovnaké lietadlo na elektronický boj, aké používa Coulterova jednotka.
Videá zverejnené Čínou ukázali, že EA-18G mohol byť v bojovom režime známom ako eskortné rušenie, vytváranie formácií s inými bojovými lietadlami a produkovanie rušenia alebo uvoľňovanie silných signálov na oslepenie Nanchangu.
Radarový systém v Nanchangu však naďalej normálne fungoval a zachytil hlavné ciele americkej flotily.
Veliteľ lode Nanchang pre štátne médiá uviedol, že krátko po otvorení ochranných krytov vertikálneho odpaľovacieho systému americké lietadlá a lode ustúpili.
To je zverejnený príbeh.
Samozrejme je v ňom veľa predvádzania sa, ale..
…niet pochýb o tom, že Čína dokázala výrazne a rýchlo (za 1-2 roky) modernizovať avioniku moderných vojnových lodí a čo je najdôležitejšie, prepojiť ju do jedinej informačnej siete, čím sa jej prelomovo podarilo získať komplexný prehľad o bojisku.
@investigativnyblogSK
Príspevok Čínske schopnosti pokročilého elektronického boja (EW) menia pomer síl v Juhočínskom mori, čoho dôkazom je aj nedávny stret medzi americkými a čínskymi armádami. je zobrazený ako prvý na .