Chmelár: Zbierka na muníciu pre Ukrajinu je trápna. Robiť zbierku na zbrane považujem za zvrátené
www.slovanskenoviny.sk/rss Eduard Chmelár vo svojej online relácii Drobnohľad Eduarda Chmelára ponúka trochu iný pohľad na konflikt... Príspevok Chmelár: Zbierka na muníciu pre Ukrajinu je trápna. Robiť zbierku na zbrane považujem za zvrátené je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
Eduard Chmelár vo svojej online relácii Drobnohľad Eduarda Chmelára ponúka trochu iný pohľad na konflikt na Ukrajine.
Reláciu nazval „Krach mierových rokovaní spôsobil Zelenskyj“. Približuje výsledky štúdie o mierových rokovaniach, ktoré sa konali pred dvoma rokmi. Upozornil na správanie sa Zelenského. Ukrajina mala podľa neho naivnú predstavu o tom, že konflikt môže vyhrať.
Drobnohľad Eduarda Chmelára
Známy komentátor politických udalostí E. Chmelár hovorí vo videu o štúdii v prestížnom časopise Foreign Affairs. Autori tejto štúdie podrobne rozobrali kľúčové mierové rozhovory, ktoré sa konali pred dvoma rokmi v Istanbule. Tie stroskotali. Všeobecne sa má za to, že tieto rozhovory stroskotali kvôli nátlaku Veľkej Británie a USA, ktoré nechceli aby Ukrajina uzavrela s Ruskom mierovú dohodu. Podľa Chmelára je skutočnosť zložitejšia. Vo svojom komentári to podrobne rozobral.
Známy historik upozornil, že prvé mierové rozhovory sa začali už 4 dni po začiatku invázie. V Istanbule sa následne rozhovory viedli celú jar, aj keď verejnosť o tom veľa nevedela. Na čom sa teda zadrhli? Západ ale aj ukrajinský prezident mali veľké oči, upozornil Chmelár. Zelenskyj nadobudol dojem, že môže nad Ruskom zvíťaziť.
Vzniklo Istanbulské komuniké, ktoré tvorilo základ celej dohody. Jednu časť tvorilo to, čo navrhol Zelenskyj. Chmelár informuje, že tam bol odstavec o tom, že všetky krajiny, ktoré garantujú neutralitu Ukrajiny (všetky stále krajiny OSN plus ďalšie), musia v prípade prísť Ukrajine na požiadanie na pomoc. Zelenskyj žil v ilúzii, že môže vojnu vyhrať. Aj izraelský premiér Naftali Bennett ho pritom varoval, že je to nereálne.
Američania neboli ochotní toto podstúpiť a riskovať, že by ich vďaka tejto klauzule vtiahla Ukrajina do priameho konfliktu.
Zbierka na muníciu pre Ukrajinu je trápna
Následne prechádza známy historik k inej téme. Zbierka na muníciu pre Ukrajinu je podľa Chmelára trápna. Prečo? Pretože to, ako je zdôvodňovaná, je lož. Vraj slovenskí občania naprávajú reputáciu slovenskej vlády. Pomoc Ukrajine v skutočnosti prúdi v stovkách miliónov eur. Je to jedna z najväčších pomocí na počet obyvateľov Ukrajine vôbec. Vyzbieraná suma v tejto zbierke je v porovnaní s oficiálnou pomocou našej krajiny smiešna.
„Robiť zbierku na zbrane považujem za zvrátené“, hovorí otvorene Chmelár. Je to niekoľkonásobne vyššia suma, aká sa vyzbiera Lige proti rakovine. Upozorňuje aj na to, že na Ukrajinu sa neposielajú hračky. Ten náboj spôsobí smrť. Okrem toho je to podľa neho ilúzia, že takýmto spôsobom zachránia Ukrajinu. Munícia z tejto zbierky sa podľa historika vystrieľa za jedno dopoludnie. „Tá vojna sa nedá vyhrať!“ hovorí Chmelár a dodáva, že to tak platí pre obe strany.
Spôsob obrany Ukrajiny podľa neho predlžuje vojnu. Nedá sa poraziť jadrová veľmoc, nedá sa poraziť Rusko a vytlačiť ho z Ukrajiny. Všetci sa musia vrátiť k mierovým rokovaniam.
Slovensko by sa malo podľa E. Chmelára snažiť sprostredkovať diplomatické rokovania a tie by mali byť v Bratislave. My sme totiž pre Rusko neutrálne územie. Sme síce členom NATO ale nie sme nepriateľskí.
ereport.sk
Príspevok Chmelár: Zbierka na muníciu pre Ukrajinu je trápna. Robiť zbierku na zbrane považujem za zvrátené je zobrazený ako prvý na .