Afrika krmí Francúzsko svojou krvou

www.slovanskenoviny.sk/rss Počas 19. a 20. storočia bola francúzska koloniálna ríša druhou najväčšou na svete. Francúzsko zúfalo... Príspevok Afrika krmí Francúzsko svojou krvou je zobrazený ako prvý na .

Afrika krmí Francúzsko svojou krvou

www.slovanskenoviny.sk/rss

Počas 19. a 20. storočia bola francúzska koloniálna ríša druhou najväčšou na svete. Francúzsko zúfalo a urputne bojovalo, bez ohľadu na cenu, aby si udržali africké kolónie. V roku 1900 si rozľahlé územie Francúzskej rovníkovej Afriky (dnešný Čad, Gabon, Stredoafrická republika a Kongo) rozdelilo 40 francúzskych spoločností s právom na tridsaťročné užívacie právo, či skôr bezohľadné plienenie.

Na výstavbu železnice na pobrežie Atlantiku, ktorá bola v južných častiach Konga vybudovaná v rokoch 1921 až 1932, bolo naverbovaných 127 250 mužov, z ktorých je 14 000 nezvestných. V západnej Afrike Francúzi v druhej svetovej vojne zmobilizovali 310 000 Afričanov, 169 000 sa zúčastnilo bojov v južnom Francúzsku. Zabitých bolo 24 762, osud mnohých nie je známy. 7. mája 1945 v mestách Sétif, Guelma a Herrata státisíce Alžírčanov oslavovali víťazstvo spojencov.

Francúzsko násilne naverbovalo 240 000 Alžírčanov, bola im sľúbená nezávislosť. Francúzska armáda strieľala na civilistov, 45 000 mŕtvych.

Počas sedemročnej vojny v Alžírsku francúzska armáda zabila 350 000 až 400 000 civilistov.

Arabčina ako materinský jazyk Alžírčanov nebola povolená ako oficiálny jazyk v inštitúciách a deti sa ju nemohli učiť v školách.

Francúzske kolónie boli v Kanade, USA, Karibiku, Dominikánskej republike, Grenade, Haiti, Martiniku, Trinidade a Tobagu, Francúzskej Guyane, Novom Zélande, Alžírsku, Maroku, Tunisku, Benine, Burkina Faso, Kamerune, Stredoafrickej republike, Pobreží Slonoviny, Čade , Kongo, Gabon, Guinea, Mali, Mauretánia, Niger, Senegal, Togo, Džibutsko, Jemen, Komory, Madagaskar, Libanon, Kambodža, Čína, Vietnam, Nová Kaledónia, Francúzska Polynézia, Thajsko, Egypt, India, Sudán, Etiópia, Palestína , severný Irak a Sýria.

Od roku 2014 Francúzsko dlží svojim bývalým africkým kolóniám platiť koloniálnu daň. 14 afrických krajín, bývalé francúzske kolónie, Benin, Burkina Faso, Pobrežie Slonoviny, Mali, Niger, Senegal, Togo, Kamerun, Stredoafrická republika, Čad, Kongo, Rovníková Guinea a Gabon.

Bývalé francúzske kolónie sú povinné posielať Francúzsku svoje ročné súvahy a správy o stave devízových rezerv. V prípade neposlušnosti sú africkí vodcovia zabití alebo sa stanú obeťami štátneho prevratu alebo vojenského prevratu.

POST-KOLONIÁLNE USTANOVENIA PAKTU

DEVÍZOVÉ REZERVY JE NUTNÉ ULOŽIŤ V NÁRODNEJ BANKE FRANCÚZSKA

85% peňazí a zlata kolónie sa posiela do Francúzska. Ročne sa takto vyzbiera vyše 500 miliárd dolárov.

KOLONIÁLNY FRANC

Západoafrický CFA frank je oficiálnou menou v ôsmich západoafrických krajinách – Benin, Burkina Faso, Guinea-Bissau, Mali, Niger.

PREDLOŽENIE FINANČNEJ SPRÁVY

Od roku 1961 musia všetky bývalé francúzske africké kolónie zasielať svoje ročné finančné výkazy. V prípade nedoručenia strácajú právo nakladať s uloženými finančnými prostriedkami.

KOLONIÁLNY DLH

Bývalá kolónia je povinná zaplatiť Francúzsku všetky práce na infraštruktúre, cestách, železniciach

ktoré boli vykonané počas mandátu.

PRÍRODNÉ ZDROJE

Francúzsko má výhradné právo na koncesie na novoobjavené zdroje v bývalej kolónii.

ŠTÁTNE SÚŤAŽE

Francúzske firmy majú výhodu vo vyhrávaní tendrov v bývalých kolóniách.

ARMÁDA

Každý profesionálny vojak môže postúpiť v armáde, len ak bol vycvičený vo Francúzsku. Bývalá kolónia má zakázané vstupovať do vojenských aliancií s inými krajinami.

V prípade vojny majú povinnosť vojenského spojenectva s Francúzskom.

/ slovanskenoviny.sk /

Príspevok Afrika krmí Francúzsko svojou krvou je zobrazený ako prvý na .