Vyšetrovanie portugalského expremiéra a budúceho šéfa Rady EÚ Costu stále prebieha

www.slovanskenoviny.sk/rss Právne vyšetrovanie, ktoré viedlo k rezignácii niekdajšieho portugalského premiéra a čoskoro budúceho lídra Rady EÚ,... Príspevok Vyšetrovanie portugalského expremiéra a budúceho šéfa Rady EÚ Costu stále prebieha je zobrazený ako prvý na .

Vyšetrovanie portugalského expremiéra a budúceho šéfa Rady EÚ Costu stále prebieha

www.slovanskenoviny.sk/rss

Právne vyšetrovanie, ktoré viedlo k rezignácii niekdajšieho portugalského premiéra a čoskoro budúceho lídra Rady EÚ, pokračuje,

uviedla v pondelok neskoro večer generálna prokuratúra krajiny a dodala, že nevie, kedy sa skončí, informuje agentúra Reuters.

Antonio Costa (62) odstúpil z funkcie premiéra vlani v novembri kvôli vyšetrovaniu portugalskej prokuratúry v súvislosti s údajnými nezákonnosťami pri riešení niekoľkých veľkých investičných projektov jeho vládou.

Prípad prokurátorov sa do značnej miery rozpadol po tom, čo sudcovia lisabonského odvolacieho súdu a portugalská ombudsmanka uviedli, že vyšetrovanie je založené na špekuláciách, nie na dôkazoch.

Costa poprel vinu, nikdy nebol obvinený zo zločinu a nahradí Belgičana Charlesa Michela vo funkcii budúceho predsedu Európskej rady, a to aj napriek obavám, že vyšetrovanie by mohlo ohroziť jeho ambície na vrcholnú funkciu v EÚ.

V zriedkavom rozhovore pre verejnoprávnu televíziu RTP generálna prokurátorka Lucilia Gago uviedla, že prokurátori nepotrebujú silné dôkazy na vyšetrovanie a že sú povinní tak urobiť bez ohľadu na osobu, na ktorú padne podozrenie.

“Nikto nie je nad zákonom,” povedala Gago.

Aj keď lisabonský odvolací súd uviedol, že neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o previnení, Gago povedala, že vyšetrovanie zostáva otvorené a pokračuje.

“Neviem, ako dlho to (vyšetrovanie) potrvá, ani výsledok,” povedala Gago.

„Chcem zdôrazniť, že vyšetrovanie pokračuje…Ak sa vyšetrovanie neuzavrelo, je to preto, že tomu niečo bráni (uzatvoriť ho).

Gago povedala, že je nepravdepodobné, že by došlo k chybe, keďže prokurátori zodpovední za takéto vyšetrovanie mali vysokú úroveň odbornosti a so všetkými dostupnými dôkazmi narábali “veľmi opatrne”.

Od Costovej rezignácie, ktorá vyvolala voľby v marci, čelia prokurátori kritike za to, že ho údajne vyšetrovali bez uzavretia prípadu. Sudca stiahol obvinenia z korupcie voči niekoľkým formálne obvineným osobám.

Podľa portugalských médií ide o nezákonné poskytovanie výhod pri ťažbe lítia pri obci Montalegre a výrobe tzv. zeleného vodíka v okolí mesta Sines. Jedným zo zatknutých je starosta tohto mesta. Do korupčného škandálu má byť zapletený aj minister pre infraštruktúru Joao Galamba a životného prostredia Duarte Cordeiro.

/ skspravy.sk /

Príspevok Vyšetrovanie portugalského expremiéra a budúceho šéfa Rady EÚ Costu stále prebieha je zobrazený ako prvý na .