VIDEO: Spravodajstvo TV Markíza pod jeho vedením označilo v roku 2022 protestujúcich Slovákov za „dezolátov v uliciach“, koncom roka 2023 sa musel z vedenia televízneho spravodajstva porúčať

www.slovanskenoviny.sk/rss Teraz dostal Henrich Krejča flek vedúceho Úradu SAV. Blaha hovorí o fungovaní mafiánskej progresívno-liberálnej chobotnice,... Príspevok VIDEO: Spravodajstvo TV Markíza pod jeho vedením označilo v roku 2022 protestujúcich Slovákov za „dezolátov v uliciach“, koncom roka 2023 sa musel z vedenia televízneho spravodajstva porúčať je zobrazený ako prvý na .

VIDEO: Spravodajstvo TV Markíza pod jeho vedením označilo v roku 2022 protestujúcich Slovákov za „dezolátov v uliciach“, koncom roka 2023 sa musel z vedenia televízneho spravodajstva porúčať

www.slovanskenoviny.sk/rss

Teraz dostal Henrich Krejča flek vedúceho Úradu SAV. Blaha hovorí o fungovaní mafiánskej progresívno-liberálnej chobotnice, ktorá sa infiltrovala do všetkých oblastí nášho života. Novým šéfom Úradu SAV sa stal človek, ktorý sa mal počas covidizmu vyhrážať redaktorom spravodajstva v TV Markíza vyhadzovom, ak sa nedajú očkovať vakcínou proti Covid-19.

Novým vedúcim Úradu SAV sa stal na základe výsledkov výberového konania Ing. Henrich Krejča. Predseda SAV ho vymenoval do funkcie 15. apríla 2024.

Henrich Krejča je absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave. Od roku 1996 pracoval v televízii Markíza, najskôr ako redaktor domáceho a neskôr zahraničného spravodajstva v Prahe. Postupne prešiel viacerými riadiacimi funkciami. Od roku 2012 až do roku 2023 bol riaditeľom spravodajstva a publicistiky.

Nakrútil niekoľko filmov, za dokument Nežná 1989 – 20 rokov manželstva so slobodou získal prémiu Literárneho fondu. V roku 2014 dostal rovnakú cenu za aktualizovanú verziu k 25. výročiu nežnej revolúcie. V roku 2019 režijne spracoval ďalší dokumentárny film Ján a Martina. Vražda, ktorá zmenila Slovensko, za ktorý získal od Literárneho fondu Mimoriadnu cenu a nomináciu na Novinársku cenu.

„Pri rozhodovaní výberovej komisie zavážili najmä manažérske schopnosti uchádzača, skúsenosti s finančným riadením, jeho ľudskosť a empatia a v neposlednom rade záujem o vzdelávanie a vnímanie potreby vzdelávania spoločnosti. Nezanedbateľným dôvodom pri výbere bola aj snaha zaviesť moderné prvky do riadenia inštitúcie,“ konštatoval Pavol Siman, člen Predsedníctva SAV a člen výberovej komisie.

„Vítam pána Krejču medzi nami a želám mu veľa energie a šťastia pri dosahovaní cieľov nášho úradu,“ povedal predseda SAV, Pavol Šajgalík.

Práve ten bol zodpovedný za cenzúru v Slovenskej akadémii vied. Riaditeľ Ústavu politických vied SAV Peter Dinuš umožnil v roku 2022 vydanie knihy o Leninovi, ktorú napísal Ľuboš Blahai pod pseudonymom Peter Vidovan. Dinuš bol následne donútený požiadať o ukončenie pracovného pomeru v Akadémii z dôvodu, že nepovedal, že ide o publikáciu Ľuboša Blahu.

Šajgalík vtedy vyhlásil, že je neštandardné, keď vyjde vedecká publikácia s vymysleným menom. Vraj sa to za 70-ročnú existenciu vydavateľstva SAV – VEDA nestalo.

„Knižka prešla štandardnou vedeckou oponentúrou, má legitímne recenzie a všetko, čo má obsahovať. Potvrdzujú to aj vo Vydavateľstve VEDA,“ argumentoval Blaha. „V slovenskej akademickej oblasti dnes funguje taká miera zastrašovania nepohodlných názorov, že ak píšete objektívne o kontroverzných osobnostiach ľavicových hnutí, tak vás môžu aj vyhodiť z roboty, odobrať vám granty a inak vás vytrestať,“ dodal.

Cenzúre predchádzalo stanovisko Predsedníctva Slovenskej akadémie vied (SAV), v ktorom sa dištancovalo od výrokov Ľuboša Blahu, ako vtedajšieho zamestnanca SAV, ktorý sa súšasne ako politik strany Smer-SSD kriticky vyjadroval na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej.

„Je preto nepochopiteľné, ak predsedníctvo SAV, akademický, politicky nestranný orgán, sa jednostranne postavilo na stranu prezidentky a dokonca sa jej ospravedlňuje za to, že niekto – iný legitímny ústavný činiteľ – si v demokratickej spoločnosti dovolí vysloviť na jej adresu kritický názor,“ skonštatoval vtedy na obranu Blaha predseda Smeru.-SSD Robert Fico.

Podpredseda NR SR Ľuboš Blaha sa na aktuálnu tému vymenovania Henricha Krejču za šéfa Úradu SAV vyjadril v rozhovore pre eReport:

Nový šéf spravodajstva a publicistiky Michal Kratochvíl, ktorý prišiel z českej televízie Nova, vystriedal v decembri dlhoročného riaditeľa spravodajstva a publicistiky Henricha Krejču.

Skupina ľudí z mimovládok napojená na súčasnú progresívno-liberálnu opozíciu spoločne s ďalšími aktivistami napísala v súvislosti so zmenami v spravodajstve TV Markíza otvorený list vlastníkom skupiny PPF, ktorej táto súkromná televízia patrí – rodine Kellnerovcov, aby nepodľahli údajným tlakom vlády.

Zdroj: sav.sk / YouTube eReport / InfoVojna

Príspevok VIDEO: Spravodajstvo TV Markíza pod jeho vedením označilo v roku 2022 protestujúcich Slovákov za „dezolátov v uliciach“, koncom roka 2023 sa musel z vedenia televízneho spravodajstva porúčať je zobrazený ako prvý na .