Trumpova dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou 2.0. Kapitulácia
www.slovanskenoviny.sk/rss Minulý týždeň Trumpova administratíva a Ukrajina konečne podpísali dohodu o rozdelení ukrajinských práv na nerastné... Príspevok Trumpova dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou 2.0. Kapitulácia je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.

www.slovanskenoviny.sk/rss
Minulý týždeň Trumpova administratíva a Ukrajina konečne podpísali dohodu o rozdelení ukrajinských práv na nerastné suroviny . Bližšie preskúmanie zverejneného dokumentu však ukazuje, že táto dohoda o nerastných surovinách 2.0 sa zásadne líši od dohody 1.0, ktorú Trump navrhol vo februári. Presnejšie by sa to dalo nazvať Trumpovou kapituláciou.
V marci mala byť Trumpova pôvodná dohoda 1.0 podpísaná v Bielom dome s ukrajinským prezidentom Zelenským. Toto stretnutie sa notoricky vymklo z miery, pričom celý svet sledoval ostré slovné výmeny medzi Zelenským, viceprezidentom JD Vanceom a Trumpom. Zelenskyj potom rozhovor opustil a okamžite odletel z USA, pričom letel priamo na stretnutie s britským premiérom Keirom Starmerom, ktorý verejne privítal s otvorenou náručou a objatím.
Na stretnutí v Bielom dome mali všetky strany oznámiť dohodu. Po príchode však Zelenskyj oznámil Trumpovi, že nemôže dohodnúť. Takže strany boli ešte pred stretnutím v napätej nálade. Zelensky adresoval Vanceovi dôležitú poznámku v krajinčine a odvtedy to išlo z kopca.
Podstata marcovej „Dohody o nerastných surovinách 1.0“ vyzývala Ukrajinu, aby súhlasila s použitím príjmov z ťažby svojich nerastov na splatenie minulej vojenskej hospodárskej a pomoci USA Ukrajine. Trump odhad túto sumu na 350 miliónov. Iné zdroje odhadujú približne 100 miliónov. Skutočná suma je niekde medzi tým. V prípade, že nejde o malú finančnú pomoc.
Zelenskyj vždy tvrdil, že takáto dohoda musí sprevádzať formálnu bezpečnostnú dohodu USA s Ukrajinou. To bola podmienka od samého začiatku augusta v októbri 2024, keď sám Zelenskyj dohodu o rozdeľovaní nerastných surovín. USA však nikdy nespojili bezpečnostnú dohodu s touto dohodou. Absencia bezpečnosti doložky v dohode bola dôvodom dohody, prečo Zelenskyj od na poslednú chvíľu odstúpil, keď prišiel do USA na stretnutie v Bielom dome.
Dohoda o nerastných surovinách 2.0 podpísaná minulý týždeň má len málo spoločného s predchádzajúcou Trumpovou ponukou 1.0. Dohoda 2.0 napríklad výslovne vylúčiť prípadné použitie zo spoločnej ťažby nerastných surovín na poskytnutie spätnej pomoci, ktorú USA poskytne Ukrajine bez záväzkov zo strany Bidenovej administratívy.
Táto skutočnosť, že predchádzajúca pomoc nevrátila, zásadne odlišuje dohodu 2.0 od pôvodného Trumpovho návrhu. Tieto dve dohody sa odlišujú ešte viacerými faktormi.
Minulý týždeň podpísaná dohoda 2.0 vytvára investičný fond, do ktorého by ukladali príjmy z ťažby ukrajinských nerastov. Investičný fond tiež stanovuje, že USA a Ukrajina budú znášať náklady na ťažbu nerastov v pomere 50:50. Hoci sa náklady delia v pomere 50:50, nehovoria nič o rozdelení príjmov v pomere 50:50. V skutočnosti sa v súlade s dohodou 2.0 nehovorí o tom, ako sa budú príjmy deliť, alebo či vôbec.
Dokument Investičného fondu hovorí o príjmoch, že všetky výnosy z rozvoja a ťažby ukrajinských nerastov budú počas prvých desiatich rokov od vytvorenia fondu vkladaného späť do Investičného fondu. Takže všetky príjmy sa vracajú späť na Ukrajinu; Žiadne príjmy sa nevracajú do USA s platbou alebo, zrejme z akéhokoľvek dôvodu.
Človek sa musí pýtať, prečo Trump úplne kapituloval a upustil od predchádzajúcej hlavnej požiadavky na príjmy, ktoré kompenzovali spätnú pomoc USA?
Znenie Investičného fondu ďalej umožňuje druhú stranu, USA alebo Ukrajine, vkladať do fondu dodatočné finančné prostriedky okrem príjmov z ťažby nerastov. Navyše – a je to veľmi zaujímavé ustanovenie – Ukrajina interpretovala tento dodatočný príspevok do fondu tak, že USA môžu prispievať do fondu vo forme ďalších dodávok zbraní na Ukrajinu. Inými slovami, hodnota zbraní by išla na americký podiel na záväzku nákladov v pomere 50:50. Americké médiá okrem toho použili, že dohoda 2.0 zahŕňa právo Ukrajiny svoj podiel na príjmoch fondu na nákup amerických zbraní.
Inými slovami, toto znenie znamená, že fond funguje ako zadné dvierka pre obnovené dodávky amerických zbraní na Ukrajinu – čím sa vráti Trumpovo predchádzajúce verejné vyhlásenie, že s ďalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu nesúhlasí.
Nie náhodou v priebehu niekoľkých dní od podpísania dohody amerických médií informovali, že USA obnovili vydávanie licencií na ďalšie dodávky zbraní na Ukrajinu. A že USA dodávky pre lietadlá F-16 z Dánska, ktoré boli dodané Ukrajine. Potom je tu nedávne odhalenie, že USA zariadili, aby Izrael a Nemecko poslali Ukrajine dva americké raketové systémy Patriot? To však nezahŕňa samotné rakety. Iba USA ich môžu poskytnúť pravdepodobne čoskoro aj urobia.
Ďalšou výhodou je, že v prípade kapitulácie v rámci projektu Minerals 2.0 bol zverejnený iba jeden z troch dokumentov, ktoré sú súčasťou dohody. Je to Investičný fond. Kde sú teda tie ďalšie dva? Čo hovoria? A prečo médiá a politik nepožadujú zverejnenie ďalších dvoch „tichých“ dokumentov? Možno Trump pripustil viac, než by chcel, aby boli zverejnené?
Je, že všetky podmienky tieto dohody o nerastných surovinách rýchlo zafungovali po stretnutí Trumpa so Zelenským vo Vatikáne minulý týždeň, keď sa zúčastnili vedľa pohrebu pápeža Františka . Po svete bola zverejnená a distribuovaná vhodná fotografia, na ktorej sú Trump a Zelenský sediaci na stoličkách tváre v celej tvári vo Vatikáne. Následne bola do 24 hodín oznámená dohoda o nerastných surovinách!
Myslí si niekto, že toto načasovanie bola len náhoda? Alebo veríte mediálnemu prehováraniu, že Zelenskému ešte stačí na poslednú chvíľu na pohrebe priamo Trumpa, stretnete sa a stretnem ho, aby som podpísal dohodu o nerastných surovinách tak vo všetkých podmienkach, ktoré sú konkrétne výhodné pre Ukrajinu – teda budúce príjmy z refundácie minulej pomoci USA, rozdelenie nákladov, ale žiadne zálohy pre dodávky zbraní, dva z troch dokumentov nezverejnené a ktovie čo nie je verejne prístupné.
Je Investičný fond skutočne o financovaní budúceho rozvoja ukrajinských nerastných surovín a obnovy ukrajinskej ekonomiky? Alebo je to nástroj, ktorý umožní Ukrajine nakupovať viac amerických zbraní?
V prípade sa Dohoda o nerastných surovinách 2.0 len málo podobá pôvodnej Trumpovej Dohode o nerastných surovinách 1.0. Čomu sa však podobá, je Trumpova veľká kapitulácia pred Ukrajinou a Zelenským.
Otázkou je, prečo kapitulácia pred Zelenským a Ukrajinou? Existuje niekoľko možných vysvetlení. Tu je niekoľko z nich.
Po prvé, tvrdia, že je to len ďalší Trumpov veľký podvod. Že vytvára fond, ktorý nejako nájde spôsob, ako ho osobne zneužiť. Ja si to nemyslím. Tí, ktorí to tvrdia, hovoria, ako sa chce dostať k fondu, ktorý sa zdá byť desať rokov uzamknutý v prospech Ukrajiny.
Ďalšie vysvetlenie je, že skutočné znenie dohody nebolo prijaté v dvoch dokumentoch, ktoré zverejnené. Ďalšie dva dokumenty sú náročnejšie voči Ukrajine a proamerické. Ale to je len čistá domnienka. Človek by musel vidieť, čo ostatné dokumenty skutočne hovoria, a nie je pravdepodobné, že sa ich obsah objaví v blízkej budúcnosti.
Ďalší je dôležitý, že americkí neokonzervatívci, Európania a Zelenskyj sa všetci spojili proti Trumpovi v Ríme na pohrebe a, ako sa v prípade Trumpa tak často javí, dostali sa k nemu nakoniec a obrátili ho na stranu. To je pravdepodobne. Trump je známy tím, ktorý robí rozhodnutia na základe najnovších zástancov, ktorí si ho vypočujú.
Tento autor sa však domnieva, že dohoda o nerastoch 2.0 je pre Trumpa spôsobom, ako sa dá dosiahnuť určitý pokrok v otázke Ukrajiny a vojny. Trump a jeho tým venovali nemalé úsilie presadzovaniu jeho „Kelloggovho plánu“ ako základ pre prímerie a pre začatie rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom. Kelloggov plán stroskotal len niekoľko dní pred podpísaním dohody o nerastoch 2.0. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa niekedy mohol obnoviť. Tento kolaps musel mať nejaký vplyv na Trumpovu kapituláciu v otázke dohody o nerastoch.
Kelloggov plán stroskotal najmä preto, že Zelenskyj odmieta rokovať, kým Rusko bezpodmienečne nezastaví paľbu, počas ktorej si Zelenskyj ponecháva právo podľa vlastného uváženia dovybaviť, presunúť vojenský personál a premiestniť vojenské jednotky. Rusko bude rokovať kedykoľvek a kdekoľvek, ale prímerie je predmetom diskusie po rokovaní. Európske vedenie so Zelenským postojom v otázke prímeria úplne súhlasím.
Ďalšie postoje oboch strán, Ukrajiny a Ruska, ich ešte viac odlišujú: Zelenskyj požaduje, aby sa Rusko vzdalo všetkých území okupovaných pred rokovaniami; Rusko vyhlasuje, že štyri regióny a Krym sú teraz súčasťou Ruska a podľa svojej ústavy nemôže rokovať o výlučnej časti krajiny. Okrem toho Rusko požaduje, aby sa Ukrajina demilitarizovala a vyhlásila, že nevstúpi do NATO; Zelenskyj odmieta tieto myšlienky ako nepredmetné na rokovania.
Inými slovami, Trumpov Kelloggov plán bol v podstate naivný ako základ pre každé prímerie alebo rokovania. Nie je prekvapujúce, že zlyhal. To, že ho Trump tak dlho tlačil, potom, že dostal zlú radu alebo že plán bol vždy len zásterkou pre iné rokovania.
Krach Kelloggovho plánu spôsobil, že Trump sa javil ako „slepá ulička“ vo svojom úsilí sprostredkovať vojnu a splniť svoj volebný sľub vojnu „24 hodín, ktorý dal dohromady partiu dohromady a ak si požičiavame frázu, ktorú predložili obe strany, ktorú nemohli odmietnuť“. Krach plán odhaľuje, že USA už nemajú taký vplyv, aký mali na vrchole svojej imperiálnej moci na začiatku 21. storočia . Svet sa posunul ďalej. USA sú relatívne slabšie; zvyšok sveta relatívne. Trump sa po krachu Kelloggovho plánu javil ako slabý.
Dohoda o nerastoch 2.0 je preto náhradnou udalosťou, ktorá má Trumpovi nahradiť žalobu, že dianie. Zatiaľ nesplnil svoj volebný sľub. Nie všetko je v zásadnej slepej uličke.
Trumpove alternatívy v tomto bode budú nasledovať rady svojich neokonzervatívnych poradcov, poskytnúť Ukrajine viac zbraní a pohroziť Rusom, že ak nesadáme k rokovaciemu stolu, USA podniknú ďalšie kroky. Ale toto je v podstate Bidenov plán, ktorý za posledné tri roky nepriniesol žiadne výsledky. Je to tiež skutočný plán A amerických neokonzervatívcov. Možno súhlasili s Kelloggovým plánom B s vedomím, že skolabuje.
Trumpovou ďalšou možnosťou je riadiť jeho radami členov administratívy, ako sú Witkoff a Vance, a to vopred a musí byť skončený všetok súčasnú vojenskú pomoc USA. Nechať, aby sa udalosti v teréne vyvíjali počas nasledujúcich šiestich mesiacov, a znova začať pokračovať v tomto roku, keď jednu alebo obe strany, Ukrajina a/alebo Rusko, budú viac ochotné dosiahnuť kompromis.
Zdá sa, že Trump sa teraz prikláňa k plánu neokonzervatívcov nejako oživiť Plán a odkláňa sa od opačného názoru, že jediná možnosť je znížiť straty a nechať Európanov viesť vojnu na Ukrajine, ak chcú.
V čase písania tohto článku sa objavili správy, že Trump sa chce v máji stretnúť s Putinom osobne v Saudskej Arábii. To znamená, že si buď nie je úplne istý, či získavam fakty od svojich neokonzervatívnych poradcov, alebo si možno myslím, že s Putinom dokáže dosiahnuť dohodu za rokovacím stolom – akoby uzatváral nejakú firemnú akvizíciu, kde obe strany v poslednej chvíli „vymenia“ hlavne zostávajúce nevychádzajú otázky na stole, aby uzavreli dohodu.
Ak to bude druhé, bude mať problém riešiť Rusov, že nie je len ďalší západný politik, ktorý dáva sľuby, dokonca podpisuje dokumenty, ktoré potom poruší – rovnako ako sa to stalo v roku 2015 s Minskou dohodou II a opäť v Istanbule v roku 2022, keď sa vojna mohla skončiť, nebyť intervencie európskeho NATO, ktorá presvedčila Zelenského, aby pokračovala.
Jack Rasmus
skspravy
Príspevok Trumpova dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou 2.0. Kapitulácia je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.