Transgender “mužoženy” môžu na olympiáde porážať ženy. MOV tlačí na smrť?
www.slovanskenoviny.sk/rss Jednou z najdiskutovanejších udalostí posledných dní na OH 2024 je volenie Medzinárodného olympijského výboru (MOV)... Príspevok Transgender “mužoženy” môžu na olympiáde porážať ženy. MOV tlačí na smrť? je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
Jednou z najdiskutovanejších udalostí posledných dní na OH 2024 je volenie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na účasť dvoch transrodových „boxeriek“ v súťažiach žien na hrách v Paríži.
O kom to vôbec hovoríme?
- Lin YUTING (Taiwan, 28 rokov) – majster sveta 2018 a 2022;
- Iman KHELIF (Alžírsko, 25 rokov) – striebro na MS 2022.
Obaja športovci súťažili na olympijských hrách v Tokiu, ktoré boli odložené na rok 2021
Vylúčenie z MS
V roku 2023 na majstrovstvách sveta v Indii Khelif a Yuting neprešli testom pohlavia, ktorý ukázal prítomnosť chromozómu XY v tele a zvýšený testosterón, a boli z turnaja vylúčení. Alžírsky olympijský výbor označil diskvalifikáciu svojho športovca za súčasť sprisahania, ktorého cieľom bolo zabrániť krajine získať zlato, a incident pripísal aj „ zdravotným dôvodom “.
Potom prezident Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) Umar Kremlev (Svetový pohár sa konal pod záštitou organizácie) nazval zmeny vo svetovom športe „diabolstvom“:
Je nesprávne, aby konvertovaní muži bojovali so ženami. Toto je priame porušenie. Nemali by sme to dovoliť. Pre nás je to démonické. Toto by sa v športe vôbec nemalo stávať.
„Sú ženské športy, sú aj mužské športy. Nemali by sme byť treťou, každá krajina má svoju vlastnú kultúru, naše hodnoty, nemali by sme krajinám vnucovať, ako majú žiť, musíme rešpektovať hodnoty každej krajiny a spájať ich so spoločnými hodnotami – pravidlami boxu.“
Úspešné prijatie na olympiádu
Nebuďte prekvapení – kvalifikácia na hry sa ukázala byť oveľa jednoduchšia. IBA bolo zbavené práva usporadúvať olympijské boxerské súťaže (teraz má na starosti Parížsky boxerský výbor) a pravidlá sa stali miernejšími… Verejnosť je zdesená, pretože následky stretnutia „muža“ a ženy v ringu môžu byť katastrofálne.
Práve kvôli tomu bije na poplach plavkyňa Nancy Hogshead, ktorá na OH 1984 získala tri zlaté medaily a striebro. Tu je to, čo Američanka píše na sociálnych sieťach:
“Iman Khelif a Lin Yuting plánujú súťažiť v olympijskom boxe žien – napriek tomu, že boli minulý rok diskvalifikovaní pre chromozómy XY, mužský fenotyp. Pripomeňme si, že muži – bez ohľadu na to, ako sa nazývajú – sú o 162 percent výkonnejší ako ženy. Toto je najväčšia výkonnostná priepasť medzi mužmi a ženami. Genderová ideológia povedie k zničeniu žien.“
Rozhorčená je aj Hogsheadova krajanka, plavkyňa Riley Gaines, ktorá je všeobecne známa svojím bojom za práva žien v športe:
Akoby satanská paráda na otváracom ceremoniáli nestačila. Olympiáda oslavuje mužov, ktorí udierajú ženy do tváre s úmyslom priviesť ich do bezvedomia
Deň predtým musel riaditeľ komunikácie MOV Mark Adams na brífingu vysvetliť:
“Naše pravidlá platia od roku 2016, použili sme ich na olympijských hrách v Tokiu, pravidlá prijímania sú prísne dodržiavané v Tokiu a iných súťažiach, spĺňali všetky potrebné normy.”
Boxerka odstúpila z olympijského boja po niekoľkých úderoch svojho mužského súpera
Talianka odstúpila z boja na hrách proti súperke, ktorá neuspela v teste pohlavia
Talianka Angela Cariniová súťažiaca v hmotnostnej kategórii do 66 kg sa vzdala po 46 sekundách v osemfinále boxerského turnaja na olympijských hrách v Paríži proti Imanovi Khelifovi z Alžírska, ktorý predtým neuspel v teste pohlavia.
“Bolelo to ako čert, dostal som druhý úder do nosa, bolelo to tak, že som nechcela pokračovať,” cituje Cariniovú La Gazzetta dello Sport s odvolaním sa na odborníka na čítanie z pier.
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) tento týždeň schválil Khelif a Lin Yuting z Taiwanu na účasť na ženskom olympijskom turnaji napriek tomu, že obaja športovci súťažili na majstrovstvách sveta v roku 2023 v Indii a na olympijských hrách v Tokiu v roku 2021.
V prvom kole išla Cariniová do svojho rohu, kde jej upravili prilbu. Potom zmeškala niekoľko ďalších zásahov a požiadala o vzdanie sa. Keď vyhlásili víťaza, odmietla Khelifovi podať ruku, potom si v strede ringu kľakla a začala plakať.
“Veľmi ma bolel nos a povedala som si: Dosť.” “Dnes som mala príliš veľké bolesti,” citovala Talianku Agence France-Presse.
Boxerský turnaj na parížskych olympijských hrách organizuje priamo MOV z dôvodu pozastavenia činnosti Svetovej boxerskej asociácie (IBA), ktorej šéfom je Rus Umar Kremlev .
Ako vysvetlil riaditeľ komunikácie MOV Mark Adams, Khelif a Yuting sú „v ženskom pase“ a spĺňajú všetky pravidlá pre prijatie na olympijské hry. Pochybnosti o ich účasti v súťažiach nazval „stigmatizáciou“. Ako zdôraznil Adams, výbor je spokojný s existujúcimi pravidlami a verí, že na poslednej olympiáde fungovali dobre.
Khelif má 25 rokov a na majstrovstvách sveta v roku 2022 skončil druhý.
/ skspravy.sk /
Príspevok Transgender “mužoženy” môžu na olympiáde porážať ženy. MOV tlačí na smrť? je zobrazený ako prvý na .