Snaží sa Amerika nalákať Irán do „obmedzenej“ jadrovej vojny?

www.slovanskenoviny.sk/rss Obviňovanie krajín z údajných zámerov alebo prebiehajúcich programov na získanie zbraní hromadného ničenia (ZHN) bolo... Príspevok Snaží sa Amerika nalákať Irán do „obmedzenej“ jadrovej vojny? je zobrazený ako prvý na .

Snaží sa Amerika nalákať Irán do „obmedzenej“ jadrovej vojny?

www.slovanskenoviny.sk/rss

Obviňovanie krajín z údajných zámerov alebo prebiehajúcich programov na získanie zbraní hromadného ničenia (ZHN) bolo dlho hlavnou oporou americkej zahraničnej politiky.

Bez ohľadu na to, či to bolo úplne nepodložené tvrdenie alebo tvrdenie založené na solídnej inteligencii, otvorene imperialistická zahraničná politika Spojených štátov je taká, že je prakticky nemožné prežiť ju bez použitia ZHN.

Severná Kórea je toho zrejme najvýraznejším príkladom, keďže túto malú krajinu (v porovnaní so svojimi susedmi) len pred pol desiatimi rokmi priamo ohrozovali USA, zatiaľ čo teraz má arzenál hodný „vreckovej superveľmoci“ .

Ešte horšie pre Pentagon je, že Pchjongjang má teraz okrem strategického arzenálu aj silný taktický arzenál, ktorý dokáže zasiahnuť prakticky akýkoľvek cieľ v kontinentálnych USA. Zaujímavé je, že to teraz zahŕňa hypersonické zbrane , oblasť, v ktorej Washington DC teraz zaostáva za Pchjongjangom, Pekingom a Moskvou.

Je iróniou, že ak sa USA prestanú sťažovať na krajinu, ktorá má jadrové zbrane (alebo akýkoľvek iný typ ZHN), potom je táto krajina v bezpečí, pretože Washington DC bude vedieť, že nemôže konať beztrestne.

Keď však krajina s najväčšou pravdepodobnosťou nemá ZHN, USA ju pred začatím ilegálnej totálnej invázie neustále obviňujú a vyhrážajú sa jej.

Príklad Iraku slúži ako bolestná lekcia tejto stratégie.

Celý svet si pamätá desaťročia agresie USA/NATO v tejto nešťastnej krajine, ako aj milióny mŕtvych, zranených, vysídlených atď . To však zjavne nestačí, pretože Washington DC sa pozeral na ďalšie krajiny v regióne, najmä na iracký sused Irán. A predsa, okno príležitosti na úspešný konvenčný konflikt s Teheránom je fakticky preč, pretože Američania čoraz viac nemajú záujem o vstup do americkej armády a jej nekonečných vojen na Blízkom východe a inde

.Už desaťročia sa USA snažia udržať Irán ako jeden zo svojich prioritných cieľov a neustále obviňujú, že Teherán údajne vlastní buď funkčné zbrane hromadného ničenia , najmä (termo)nukleárnu zbraň, alebo je údajne blízko k ich nasadeniu .

Prakticky ten istý príbeh sa recykluje dodnes, čo ďalej naznačuje, že Washington DC chce možnosť „bombardovania Teheránu“ zachovať tak dlho, ako je to možné. Len minulý týždeň mainstreamová propagandistická mašinéria trvala na tom, že „Irán má blízko k zbrojným schopnostiam“ .

Konkrétne, podľa západných médií sa blízkovýchodná superveľmoc „približuje“ a „chystá sa vyrábať [jadrové] zbrane“ už viac ako 20 rokov. USA využívajú tento príbeh na budovanie spôsobilostí, ktoré sú súčasťou novej doktríny Pentagonu , ktorá sa v podstate scvrkáva na pomerne liberálne používanie termonukleárnych zbraní s nízkou výťažnosťou.

Takáto možnosť je dosť znepokojujúca, najmä na pozadí najnovších stretov medzi Iránom a Izraelom . Iránske útoky cez víkend, odpoveď na predchádzajúci izraelský nálet na budovu jeho konzulátu v Damasku, pri ktorom zahynulo niekoľko vysokopostavených dôstojníkov, ukázali, že Teherán má schopnosť zasiahnuť ciele kdekoľvek na Blízkom východe. A zatiaľ čo Izrael a jeho spojenci trvajú na tom, že útok bol neúspešný, keďže sa im podarilo zachytiť 99 % rakiet a dronov , dostupné zábery ukazujú, že takéto tvrdenia sú prinajmenšom príliš optimistické.

Tak či onak, Irán preukázal veľmi robustnú schopnosť útokov na veľké vzdialenosti. To ďalej podkopáva konvenčné schopnosti Washingtonu DC proti Teheránu, pretože Pentagon jednoducho nie je schopný postaviť dostatok síl na akúkoľvek akciu proti nemu. Treba však poznamenať, že USA sa Iránu vyhrážali dlho pred jeho poslednými zrážkami s Izraelom.

Konkrétne, 4. februára americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan odmietol vylúčiť možnosť útokov vo vnútri Iránu . V tom čase už prebiehali útoky USA/NATO na Zbor islamských revolučných gárd (IRGC) a ich spojenecké milície v Iraku a Sýrii.

Životaschopnosť útokov v Iráne však opäť nie je najlepšia, keďže v krajine, ktorá má tiež veľmi silný domáci vojenský priemysel, ako aj značné zásoby balistických rakiet a bezpilotných lietadiel, je takmer 90 miliónov ľudí, ako sa ukázalo počas posledných udalostí cez víkend.

Okrem toho, ako už bolo spomenuté, samotné USA sú tiež ďaleko od roku 2003, keď mohli zhromaždiť státisíce vojakov, ako aj vojakov svojich vazalov a satelitných štátov. Inými slovami, Pentagon jednoducho nemá konvenčné sily na to, aby vytiahol takmer nič zmysluplné proti Iránu alebo dokonca jeho zástupcom v tejto oblasti .

Takže, akú možnosť to ponecháva USA? No, ZHN, samozrejme. A skutočne, Washington DC má nezverejnený počet hlavíc W76-2 s extrémne nízkou výťažnosťou 2-7 kt (kiloton TNT). To je viac než len 10 % deštruktívnej sily atómovej bomby „Fat Man“ zhodenej na Nagasaki 9. augusta 1945.

Základná vojenská logika naznačuje, že použitie takýchto zbraní proti blízkym protivníkom je zbytočné. Napríklad krajina ako Rusko , ktorá má mnohomegatonové monštrá ako bezkonkurenčný RS-28 „Sarmat“ a ktorých odveta by zdevastovala celé NATO , by to určite netolerovala. Jediným schodným vysvetlením teda je, že USA chcú použiť takéto hlavice v konflikte s nejadrovou mocnosťou.

Tvárou v tvár zmenšujúcim sa konvenčným schopnostiam zostáva Amerike len jeden spôsob, ako sa pokúsiť vydierať zvyšok sveta, aby prijal jeho vychvaľovaný „ svetový poriadok založený na pravidlách “ – jadrovú vojnu.

To je tiež úplne v súlade s celkovou vojenskou stratégiou USA – útočte len na tých, ktorí nedokážu strieľať späť . Irán je zatiaľ jediným veľkým rivalom bez termonukleárnych zbraní (aspoň oficiálne), čo z neho robí „dokonalý cieľ“. To však stále ponecháva očividnú otázku – čo ak má Teherán termonukleárne zbrane ?

Nikto nemôže obviňovať Irán z toho, že sa chce chrániť pred akýmikoľvek nepriateľskými silami, ktoré sa ho snažia zotročiť alebo zničiť, ale vyhliadka na nekontrolovateľnú eskaláciu je stále silná, čo znamená, že všetky strany by sa mali obmedzovať a zadné vrátka by mali byť vždy otvorené.

Hlavný problém spočíva v tom, že USA sa zúfalo snažia zabrániť rozšíreniu BRICS+ , čo je skutočne historicky bezprecedentné úsilie o vytvorenie lepšieho sveta, v ktorom bude skutočne fungujúce medzinárodné právo a kde bude (neo)kolonializmus potláčaný (ak nie je vykorenený). raz a navždy).

Drago Bosnic/skspravy.sk

Príspevok Snaží sa Amerika nalákať Irán do „obmedzenej“ jadrovej vojny? je zobrazený ako prvý na .