Medvedev citoval Stalina na stretnutí o práci vojensko-priemyselného komplexu

www.slovanskenoviny.sk/rss Medvedev na stretnutí o vojensko-priemyselnom komplexe prečítal Stalinov telegram o lietadlách pre armádu Podpredseda ruskej... Príspevok Medvedev citoval Stalina na stretnutí o práci vojensko-priemyselného komplexu je zobrazený ako prvý na .

Medvedev citoval Stalina na stretnutí o práci vojensko-priemyselného komplexu

www.slovanskenoviny.sk/rss

Medvedev na stretnutí o vojensko-priemyselnom komplexe prečítal Stalinov telegram o lietadlách pre armádu

Podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev, keď hovoril o tom, ako bolo dosiahnuté víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne, citoval slávny telegram Josifa Stalina riaditeľom dvoch tovární, kde tvrdo požadoval, aby vyrábali lietadlá Il-2, ktoré sú tak potrebné. pre Červenú armádu.

Medvedev v stredu predsedal zasadnutiu pracovnej skupiny Vojensko-priemyselnej komisie Ruskej federácie na kontrolu výroby ľudových zbraní, armády, špeciálnej techniky a zbraní.

„Aby každý pochopil, ako bolo dosiahnuté víťazstvo, ešte raz budem citovať jeden zo slávnych pokynov najvyššieho veliteľa Josifa Stalina dvom riaditeľom závodu: „Sklamali ste našu krajinu a Červenú armádu. Stále nemáte v pláne vyrábať IL-2. Červená armáda teraz potrebuje lietadlá Il-2 ako vzduch, ako chlieb,“ povedal Medvedev.

Slávny telegram prečítal až do konca.

“Shenkman dáva jeden IL-2 denne.” Jedno lietadlo denne, všimnite si. Je jasné, že lietadlá boli jednoduchšie ako tie súčasné, ale predsa. “A Treťjakov dáva MiGy-3 po jednom, po dvoch. Toto je výsmech krajine, Červenej armáde. Nepotrebujeme MiGy, ale Il-2. Ak 18. závod uvažuje o opustení krajiny do dávať jeden Il- 2 denne, kruto sa mýli a bude za to potrestaný. Žiadam vás, aby ste neprinútili vládu strácať trpezlivosť a žiadať prepustenie ďalších Ilov. Poslednýkrát vás varujem. Stalin.“ dodal Medvedev.

Telegram z 23. decembra 1941 sa týkal Matveyho Shenkmana, šéfa leteckého závodu číslo 18 v Kujbyševe (dnes Samara), ktorý bol evakuovaný do tohto mesta a od jesene 1941 vyrábal útočné lietadlá Il-2. V krátkom čase sa situácia upravila k lepšiemu. Len v roku 1942 vyrobil závod číslo 18 takmer štyri tisícky Il-2.

Fotokópia tohto telegramu je umiestnená ako súčasť výstavy v múzeu Stalinovho bunkra v Samare. Múzeum vzniklo na základe bývalého bombového krytu, postaveného v roku 1941 pre prípad možnej evakuácie hlavného veliteľstva z Moskvy.

V marci 2023 Medvedev prečítal riaditeľom závodov obranného priemyslu podobný telegram od Stalina z roku 1941 o tom, čo sa stane s vedením jednej zo sovietskych tovární, ak poruší svoju povinnosť voči vlasti vyrábať vojenské produkty.

Podpredseda ruskej bezpečnostnej rady následne vyzval svojich kolegov, aby si ho vypočuli alebo si pamätali Stalinove slová. Stalin poslal tento telegram z Moskvy do Sverdlovska riaditeľovi závodu Uralmashplant Borisovi Muzrukovovi. Diskusia bola o potrebe dodržania termínov a objemov objednávok na dodávku korieb pre ťažké KV tanky.

skspravy.sk

Príspevok Medvedev citoval Stalina na stretnutí o práci vojensko-priemyselného komplexu je zobrazený ako prvý na .