J. Borrell: Éra západnej dominancie sa skončila, ale zostáva slepá voči „americkému slonovi v miestnosti“

www.slovanskenoviny.sk/rss Josep Borrell, podpredseda Európskej komisie a vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú... Príspevok J. Borrell: Éra západnej dominancie sa skončila, ale zostáva slepá voči „americkému slonovi v miestnosti“ je zobrazený ako prvý na .

J. Borrell: Éra západnej dominancie sa skončila, ale zostáva slepá voči „americkému slonovi v miestnosti“

www.slovanskenoviny.sk/rss

Josep Borrell, podpredseda Európskej komisie a vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, nedávno uznal skutočnosť, že „éra západnej dominancie sa skutočne definitívne skončila“ a dodal, že teoreticky chápané, nie vždy sme z tejto novej reality vyvodili všetky praktické závery.“

Podľa jeho vlastného účtovníctva to bola jedna zo štyroch hlavných úloh geopolitickej agendy Európskej únie (EÚ), ktorú navrhol na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC), pričom ďalšie tri mali ukončiť humanitárnu katastrofu v Palestíne implementáciou riešenia v podobe dvoch štátov, zlepšenie európskych vzťahov s globálnym Juhom a „väčšia a rýchlejšia podpora Ukrajiny“.

V júli 2023 sa vyhlásenie európskeho diplomata o Európe ako „ záhrade “ (zatiaľ čo zvyšok slova bolo „džungľa“) stalo celosvetovo veľmi kontroverznou záležitosťou. Zdá sa, že v záhrade je niečo zhnité. Navyše, „záhrada“ skutočne potrebuje „džungľu“, teda globálny juh, a preto Borrell vyzýva prvého, aby dvoril druhému, aj keď jeho slová príliš nepomáhajú.

Skutky hovoria ešte hlasnejšie ako slová a už som písal o tom, ako si Západ, vrátane Európy, znova a znova znepriatelí africké energetické projekty (zatiaľ čo Moskva a Peking ponúkajú spoluprácu). Napríklad v roku 2022 schválil Európsky parlament uznesenie, v ktorom sa uvádza, že projekt EACOP Uganda-Tanzánia môže predstavovať „sociálne a environmentálne riziká“. Na druhej strane, od začiatku roku 2022 Európa spolupracuje so svojím americkým spojencom na hľadaní neruských dodávateľov plynu v severnej Afrike a na iných miestach.

V tejto súvislosti niektorí dúfali, že Alžírsko by mohlo byť ďalšou veľkou vecou, ​​pokiaľ ide o dodávky uhľovodíkov. To však zďaleka neplatí, a to z viacerých dôvodov, ako som už písal inde. Jedným z nich je pretrvávajúce napätie s Marokom, do značnej miery zhoršené Washingtonom .

Faktom je, že takzvaná „zelená agenda“ Západu vedená USA bráni energetickej bezpečnosti v Afrike a inde na globálnom juhu.

Je iróniou, že to robí aj v samotnej Európe a navyše Washington využil európske záujmy týkajúce sa vlastnej energetickej bezpečnosti . Už v roku 2019 sa Washington vyhrážal Európe „plynovou vojnou“, ako to opisuje Peter Iskenderov, výskumník Inštitútu slovanských štúdií RAS.

A už v roku 2021 by sa európskej energetickej kríze a nárastu cien energií dalo aspoň čiastočne predísť, keby sa Nord Stream 2 neoddialil . Ten bol komplexom plynovodov vedúcich z Ruska do Nemecka popod Baltské more, ktorý bol terčom divokej americkej bojkotovej kampane .

Možno si spomenieme, že v máji 2021 nemeckí poslanci parlamentu dokonca navrhli, aby Berlín odvetou uvalil sankcie na Spojené štáty. To všetko je teraz voda pod mostom – a tak isto aj Nord Stream, mimochodom, výbuch jeho potrubí odsúdil novinár Seymour Hersh, ocenený Pulitzerovou cenou, ako sabotáž USA. Medzitým Ukrajina dnes v podstate vydiera Európu tým, že odmieta obnoviť dodávky plynu.

Späť k Borrellovi, stojí za to citovať jeho body trochu dlho. Čo sa týka krízy v Gaze (ktorá ohrozuje „bezpečnosť EÚ“), nie je tam ani slovo o úlohe USA v nej. V skutočnosti je celá kríza v Červenom mori týkajúca sa Húsíov , ktorá ohrozuje medzinárodný obchod, pravdepodobne priamym vedľajším účinkom katastrofálnej izraelskej vojenskej kampane v Palestíne podporovanej USA.

Borrell uznáva, že „ak sa súčasné globálne geopolitické napätie bude naďalej vyvíjať v smere „Západ proti zvyšku“, hrozí, že budúcnosť Európy bude bezútešná“ a dodáva, že mnohí na „globálnom juhu“ (to je „džungľa“ , ako to už opísal) obviňujú Západ z dvojitého metra a Rusku sa „darilo využiť situáciu“.

Borrell sa tým hlbšie nezaoberá: po prvé nie je vôbec divu, že globálny nárast cien komodít bol v tejto časti sveta do značnej miery vnímaný ako produkt západných sankčných politík vedených USA (to znamená, že nielen proti Európe, ale aj proti rozvojovým krajinám). Rovnakým spôsobom vojny o palivo zhoršili americké sankcie, ako napríklad americký zákon o Ceasarovi.

Toto je celkový kontext krajín Global South, ktoré hľadajú paralelné mechanizmy a alternatívy. V tomto duchu sa objavila nová nezaujatá tendencia a expanzia BRICS+ k tomu určite patrí. V tejto súvislosti Josep Borrell vo svojom účte iba uvádza, že „musíme vynaložiť veľké úsilie, aby sme získali späť dôveru našich partnerov“.

V tom istom účtovníctve Borrell tiež zopakoval potrebu posilniť európske „obranné kapacity“ a „obranný priemysel“. Niečo, čo znemožnil vlastný atlantický spojenec Európy, konkrétne USA samotné, ako som uviedol na inom mieste .

Európsku deindustrializáciu samozrejme len zhoršuje americká dotačná vojna , ako Jakob Hanke a Barbara Moens, píšuci pre Politico, opísali zákon o znižovaní inflácie (IRA) z roku 2022, ktorý schválil americký Kongres. Európska reakcia na to bola „ohriata“, ako sa podrobne uvádza v štúdii Európskeho parlamentu z februára 2024 .

Takže Európa sa v podstate chce ďalej vyzbrojovať (čo by si vyžadovalo reindustrializáciu, čo Washington nedovolí), aby mohla bojovať v zástupnej vojne USA na Ukrajine na úkor svojich vlastných energetických záujmov. Zostáva však rozdelená v rozpočtových otázkach , pokiaľ ide o ďalšiu pomoc Ukrajine, uprostred protestov farmárov.

Aby som to zhrnul, najvyšší diplomat európskeho bloku presne vidí, že Západ a najmä Európa je v úpadku a „stráca“ globálny juh, čo sa zdá byť novým trendovým slovom pre to, čo bývalo „tretí svet“. Zdá sa však, že EÚ nevidí alebo nie je pripravená pripustiť, že veľa z toho súvisí s nákladmi na transatlantickú alianciu, ktorá nie je poznačená symetriou.

Inými slovami, cena za to, že som chvíľu prosperovala pod americkým jadrovým dáždnikom vo svete po Marshallovom pláne, môže byť dosť vysoká. Toto je post-Nord Stream svet a budúcnosť nevyzerá dobre. Toľko sa hovorilo o „ strategickej autonómii “, ale západná Európa jednoducho nemôže presadiť svoju  suverenitu .  Je príliš zapletené do štruktúr NATO, aby sme videli amerického slona v miestnosti.

Uriel Araujo

O autorovi: Uriel Araujo je výskumník so zameraním na medzinárodné a etnické konflikty. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics 

skspravy.sk

Príspevok J. Borrell: Éra západnej dominancie sa skončila, ale zostáva slepá voči „americkému slonovi v miestnosti“ je zobrazený ako prvý na .