BLANÁR: Slovensko dostane za Migy menej peňazí ako očakávalo

www.slovanskenoviny.sk/rss (TASR) – Slovensko je znepokojené, že získa menej financií za odovzdanie lietadiel Mig-29 Ukrajine než pôvodne... Príspevok BLANÁR: Slovensko dostane za Migy menej peňazí ako očakávalo je zobrazený ako prvý na .

BLANÁR: Slovensko dostane za Migy menej peňazí ako očakávalo

www.slovanskenoviny.sk/rss

(TASR) – Slovensko je znepokojené, že získa menej financií za odovzdanie lietadiel Mig-29 Ukrajine než pôvodne očakávalo. 

Uviedol to v pondelok šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

Blanár uviedol, že prostredníctvom videohovoru sa Rada ministrov spojila s americkým šéfom diplomacie Antonym Blinkenom aj ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Dmytrom Kulebom, a hovorili spolu o situáciu na Ukrajine a v Pásme Gazy.

Pripomenul, že ministri sa zhodli na navýšení vojenskej pomoci Ukrajine prostredníctvom viacerých nástrojov, vrátane Európskeho mierového nástroja (EPF).

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyhlásil, že ministri odobrili navýšenie finančného stropu EPF o päť miliárd eur v bežných cenách a že pošlú túto sumu prostredníctvom osobitného Ukrajinského asistenčného fondu (UAF), čo pomôže Ukrajine brániť sa.

Blanár dodal, že diplomati po prvýkrát politicky hovorili aj o využití výnosov zo zmrazených aktív Ruskej federácie na území EÚ v prospech Ukrajiny.

Povedal som, že toto je citlivá téma a že lídri na tohtotýždňovom summite EÚ to musia podrobnejšie rozobrať. Lebo to musí byť právne podložené. Nemôžeme robiť žiadne kroky, ktoré by boli v rozpore s medzinárodným právom,” odkázal Blanár.

Podľa vlastných slov bol prekvapený informáciou, že výnosy zo zmrazených ruských aktív, určené prioritne na obnovu Ukrajiny, by mohli byť použité aj na nákup munície. Spresnil, že Slovensko v tomto smere zotrváva na pôvodnej pozícii využitia týchto zdrojov.

Blanár v Bruseli opäť pripomenul limity angažovanosti Slovenska v rusko-ukrajinskom konflikte: že nebude dodávať zbrane zo svojich armádnych zásob, ale bude rešpektovať komerčné kontrakty a zásielky a nebude brániť ani aktivitám iných krajín EÚ pri dodávkach zbraní.

Minister priznal, že ho znepokojujú informácie, že Slovensko cez EPF dostane menej finančných prostriedkov za odovzdanie lietadiel Mig-29 Ukrajine, ako pôvodne očakávalo a že posledná tranža refundácie týchto financií pre Slovensko je pozastavená.

Na tomto ešte nie je plná dohoda, ale môžem predpokladať, že to nebude v tej pôvodnej výške, ktorá bola sľúbená,” vysvetlil.

S odkazom na prezidentské voľby v Rusku Blanár informoval, že Rada ministrov odmietla ich výsledok na okupovaných územiach Ukrajiny, lebo to EÚ považuje za porušenie medzinárodného práva.

Minister zároveň potvrdil, že po úmrtí opozičného ruského politika Alexeja Navaľného vo väzení, EÚ rozšíri svoj sankčný zoznam voči Rusku o 33 ďalších osôb. Ide o predstaviteľov z prostredia justície vrátane ruského ministra spravodlivosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

skspravy.sk

Príspevok BLANÁR: Slovensko dostane za Migy menej peňazí ako očakávalo je zobrazený ako prvý na .