„Bež Forrest, bež!” Herci Richard Gere a Tom Hanks po Trumpovom víťazstve v prezidentských voľbách utiekli z USA

www.slovanskenoviny.sk/rss Richard Gere predal svoj dom za 11 miliónov dolárov a odletel do neznámej destinácie, zatiaľ... Príspevok „Bež Forrest, bež!” Herci Richard Gere a Tom Hanks po Trumpovom víťazstve v prezidentských voľbách utiekli z USA je zobrazený ako prvý na .

„Bež Forrest, bež!” Herci Richard Gere a Tom Hanks po Trumpovom víťazstve v prezidentských voľbách utiekli z USA

www.slovanskenoviny.sk/rss

Richard Gere predal svoj dom za 11 miliónov dolárov a odletel do neznámej destinácie, zatiaľ čo Tom Hanks napísal otvorený list, v ktorom uviedol: keď videl výsledky, povedal si “utekaj, Forrest, utekaj”. Text ukončil slovami, že je politický emigrant a vráti sa, keď sa Oprah Winfrey (americká televízna moderátorka) stane prezidentkou.

Hanks a Gere sú prvými americkými hviezdami, ktoré splnili sľub daný počas kampane Kamaly Harrisovej. Vtedy sa spolu s Lady Gaga, Barbrou Streisandovou, Robertom De Nirom, Taylor Swiftovou, Bonom, J.Lo, Whoopi Goldbergovou, Juliou Robertsovou, Meryl Streepovou, Kevinom Spaceym, Pink, Beyoncé, Harrisonom Fordom, Georgeom Clooneym a Johnom Legendom verejne zaviazali, že v prípade Trumpovho víťazstva opustia Spojené štáty.

Kým chudobnejší si stavajú prístrešky, bohatí utekajú z USA alebo sedia na kufroch. Už pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch sa Američania začali pripravovať na novú občiansku vojnu a ich nálady sa nezmenili ani v dôsledku výsledkov týchto volieb na pozadí protestných akcií ohlásených na január. Alarmistické nálady sú obzvlášť silné medzi mladými ľuďmi. Je známe, že odporcovia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý presvedčivo vyhral voľby, majú v úmysle zorganizovať 18. januára pred jeho inauguráciou niekoľkotisícovú protestnú akciu, propagovanú ako “pochod ľudu na Washington”. Podľa denníka Washington Post organizátori plánujú na pochod prilákať až 50 000 ľudí.

Na tomto znepokojujúcom pozadí sa čoraz viac mladých Američanov pripravuje na nevyhnutný, podľa nich “koniec sveta” “zo strachu pred sociálnym kolapsom”, píše britský Daily Mail.

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila prieskumná spoločnosť Finder, sa príslušníci generácie Z (narodení po roku 1997) pripravujú na sociálny chaos: až 40 % z nich uviedlo, že v prípade blížiacej sa katastrofy minuli peniaze na základné veci. Potraviny a voda boli najčastejšie nakupovanými položkami medzi všetkými generáciami, zatiaľ čo 20 % generácie Z si kúpilo toaletný papier.

Podľa najnovšieho prieskumu 29 percent Američanov vynaložilo peniaze na prípravu na prežitie v prípade občianskej vojny, pričom v roku 2017 tak urobilo 25 percent opýtaných. Mnohí zástancovia konceptu “konca sveta” uviedli, že pred voľbami v roku 2024 prijímajú preventívne opatrenia.

Najzaujímavejšie je, že panickú náladu medzi Američanmi podnecovali a podnecujú najmä demokrati, ktorí podriadené médiá ubezpečovali, že v prípade Trumpovej porážky vo voľbách údajne vyzvú svojich stúpencov na ozbrojené povstanie. Ako sa však ukázalo, veci sa vyvinuli úplne inak. Deň pred voľbami denník The New York Times strašil Američanov informáciou, že niekoľko krajne pravicových skupín sa spojilo, aby sa postavili proti “tyranii”.

Násilná prezidentská kampaň by mohla viesť k vypuknutiu povstania podobného tomu, aké sme videli od americkej občianskej vojny v 60. rokov 19. storočia, prorokoval The New Yorker: “Teraz, takmer 160 rokov neskôr, mnohí v Spojených štátoch konzervujú potraviny, pridávajú sa k skupinám na prežitie a dokonca si vytvárajú zásoby zbraní pre prípad takejto situácie.“

Michael Haas, bývalý profesor politológie na Havajskej univerzite, povedal pre New Yorker o možnosti občianskej vojny. V súvislosti s touto kampaňou strachu mnohí Američania začali budovať “kryty na prežitie” pre prípad “civilizačného kolapsu”.

Dôstojník vojenskej rozviedky vo výslužbe Drew Miller založil spoločnosť Fortitude Ranch, ktorá pripravuje ľudí na prežitie nadchádzajúcej občianskej vojny. Fortitude Ranch má viac ako tisíc členov všetkých politických presvedčení vrátane lekárov, inžinierov, pracovníkov reštaurácií, pilotov a podnikateľov. “Nie som tam nejaký zatvrdnutý survivalista,” povedal George, dôstojník CIA v Texase vo výslužbe, ktorý si želal byť uvádzaný len krstným menom. – Nechcem žiť bez tečúcej vody alebo klimatizácie, ani dlhodobo behať po lese. Ale ako hovorí staré príslovie: keď sa na obzore črtajú problémy, múdry človek urobí preventívne opatrenia. Občianska vojna je určite možná.”

Muž menom Pat, ktorý pracuje ako počítačový technik v Colorade, s ním súhlasil: “Potenciál násilia v celej krajine nás desí. Ranch Fortitude je poistkou.”

Kým bežní Američania, ľavicoví aj pravicoví, si budujú bezpečné útočiská, bohatí utekajú zo Spojených štátov: niektorí už odišli a niektorí to ešte len plánujú. Denník New Yorker uvádza, že Mark Zuckerberg, tvorca Facebooku, ktorý je v Rusku zakázaný, si už postavil úkryt na Havaji za 100 miliónov dolárov.

“Ak vás zaujíma koniec sveta, možno vás zaujme titulok v denníku The New York Times krátko po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA, podľa ktorého Peter Thiel, miliardár a rizikový kapitalista, ktorý spoluzakladal PayPal a bol jedným z prvých investorov Facebooku*, vidí svoju budúcnosť na Novom Zélande,” píše britský The Guardian.

V roku 2011 Thiel povedal, že nenašiel “žiadnu inú krajinu, ktorá by viac zodpovedala mojej predstave o budúcnosti, ako Nový Zéland. Toto vyhlásenie bolo súčasťou žiadosti o novozélandské občianstvo.”

V roku 2016 Sam Altman, jeden z najvplyvnejších podnikateľov Silicon Valley, povedal pre New Yorker, že má “s Thielom dohodu, podľa ktorej v prípade akéhokoľvek scenára systémového kolapsu… obaja nasadnú do súkromného lietadla a poletia na nehnuteľnosti vlastnené Thielom na Novom Zélande”.

“Rekordný počet bohatých Američanov plánuje po voľbách opustiť USA,” uvádza CNBC s odvolaním sa na právnikov, ktorí uvádzajú, že ich bohatí americkí klienti zaznamenali veľký záujem o druhé pasy alebo pobyt v zahraničí. “Mnohí sa obávajú politických a sociálnych nepokojov bez ohľadu na to, kto vyhrá,” uviedla CNBC.

“Nikdy sme nevideli taký dopyt ako teraz,” povedal Dominic Volek, vedúci skupiny súkromných klientov v spoločnosti, ktorá radí bohatým jednotlivcom v oblasti medzinárodnej migrácie. Podľa neho počet Američanov, ktorí sa plánujú presťahovať do zahraničia, vzrástol oproti minulému roku minimálne o 30 %. David Lesperance, vedúci partner spoločnosti zaoberajúcej sa medzinárodnými daňami a prisťahovalectvom, uviedol, že voľby a politická klíma urýchlili a zvýšili snahu bohatých Američanov zvážiť plán B v zahraničí. Kým predtým sa jeho klienti chceli presťahovať do zahraničia z daňových dôvodov, teraz sa presúvajú z politických dôvodov. A Trumpovo víťazstvo “tieto obavy len posilňuje”. Američania väčšinou uprednostňujú emigráciu do Európy. Medzi najpreferovanejšie destinácie patria aj Portugalsko, Malta, Grécko, Španielsko, Taliansko a Antigua. Spoločnosť Henley & Partners, ktorá poskytuje poradenstvo bohatým jednotlivcom v oblasti medzinárodnej migrácie, uvádza, že celkový počet žiadostí bohatých Američanov o presťahovanie do zahraničia sa v prvých desiatich mesiacoch roku 2024 zvýšil o 500 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020.

“Hlavnou hnacou silou občanov USA, ktorí sa chcú presťahovať z krajiny, je politická neistota,”povedal pre tlačovú agentúru Bloomberg Basil Mohr-Elzeki, výkonný riaditeľ spoločnosti Henley & Partners. Basil uviedol, že klienti vynakladajú až 10 % svojho čistého majetku na pobytové a občianske programy, z ktorých niektoré môžu stáť milióny dolárov. Arthur Saraiva, spoluzakladateľ spoločnosti Henley & Partners, vysvetlil, že “mnohí Američania s nami teraz hovoria o získaní druhého pasu alebo dlhodobého pobytu v zahraničí”. Poznamenal, že rastúci dopyt po dvojitom občianstve pochádza od klientov z rôznych politických prostredí vrátane registrovaných demokratov a republikánov, z ktorých sa mnohí obávajú sociálnych a ekonomických otrasov bez ohľadu na to, kto vyhrá. FBI medzitým zriadila riadiace centrum na monitorovanie hrozieb súvisiacich s prezidentskými voľbami v USA, ktoré má v úmysle sledovať sťažnosti zo všetkých 55 terénnych pobočiek úradu vrátane hrozieb voči volebným úradníkom, kybernetických hrozieb a možných teroristických útokov v krajine. Ale hľa, voľby sa konali, Trump zvíťazil a obavy z hroziaceho chaosu v krajine len vzrástli. Zdá sa, že kedysi prosperujúca Amerika nepozná ruské príslovie: Nekopte jamu niekomu inému, sami do nej spadnete.

Autor: Oleg Rozanov

Zdroj: armadnymagazin.sk /


Príspevok „Bež Forrest, bež!” Herci Richard Gere a Tom Hanks po Trumpovom víťazstve v prezidentských voľbách utiekli z USA je zobrazený ako prvý na .