Americký senátor J.D. Vance: To je naša hanba! Rusko vyrába podstatne viac delostrelectva ako EÚ a USA dokopy

www.slovanskenoviny.sk/rss „USA už nie sú ochotné ďalej brániť Európu.“ Toto vyhlásenie urobil republikánsky senátor J.D. Vance... Príspevok Americký senátor J.D. Vance: To je naša hanba! Rusko vyrába podstatne viac delostrelectva ako EÚ a USA dokopy je zobrazený ako prvý na .

Americký senátor J.D. Vance: To je naša hanba! Rusko vyrába podstatne viac delostrelectva ako EÚ a USA dokopy

www.slovanskenoviny.sk/rss

„USA už nie sú ochotné ďalej brániť Európu.“ Toto vyhlásenie urobil republikánsky senátor J.D. Vance len niekoľko dní po svojom verbálnom útoku na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii proti európskym lídrom, kde ich výsmešne kritizoval za slabosť obrany EÚ.

V tejto súvislosti potom pre Financial Times povedal, že USA už nebudú ochotné hrať ďalej svoju úlohu strážneho psa na európskom kontinente.

Americký politik, jeden z najpravdepodobnejších Trumpových kandidátov na viceprezidenta, ešte raz zdôraznil:

„Po systematických škrtoch v obrannom rozpočte po skončení studenej vojny Európa príliš dlho driemala pod bezpečnostnou prikrývkou USA. To ale nebudeme už viac robiť.“

Podľa jeho názoru ukrajinská vojna poukázala na dlhodobý problém:

„Európa vlastne nepotrebuje americkú pomoc, pretože jej ekonomická sila by mohla konflikt vyriešiť sama. Za posledných niekoľko desaťročí sa však krajiny EÚ celkom spoľahli na bezpečnostné záruky od USA. Preto by ich ani nenapadlo posilniť vlastné vojenské kapacity – to je niečo, nad čím americkí daňoví poplatníci stále nariekajú.“

Za problémami s financovaním, sa podľa Vancea, skrýva ďalšia katastrofálna slabina, a to je konkrétne dysfunkcia zbrojného priemyslu na oboch stranách Atlantiku. Takto rozdrobený priemysel má len obmedzené kapacity na výrobu zbraní.

„To však na víťazstvo v takej ťažkej vojne, ako je tá na Ukrajine, zďaleka nestačí.

Nehovoriac o tom, že Rusko v súčasnosti produkuje viac ako dvojnásobok delostreleckých granátov mesačne ako Európa a USA dokopy,“

zdôraznil Vance.

To bola jasná reč a jasný signál pre EÚ: Urobte všetko pre to, aby ste teto konflikt ukončili. Keď budeme vládnuť my, nedostanete nič – žiadnu pomoc.

Zpracoval: Roman Bednár

ZDROJ: Financial Times

Príspevok Americký senátor J.D. Vance: To je naša hanba! Rusko vyrába podstatne viac delostrelectva ako EÚ a USA dokopy je zobrazený ako prvý na .