Košice 28. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)

Zámer skupiny poslancov NR SR za klub Most-Híd zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka by znamenal zníženie príjmov samospráv až o 150 miliónov eur ročne. Košickému samosprávnemu kraju (KSK) by chýbalo 5,9 milióna eur ročne, mestám a obciam v Košickom kraji ďalších takmer 13,8 milióna eur. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka

Rozpočtové príjmy z dane z príjmov fyzických osôb sa prerozdeľujú samosprávam a sú ich hlavným zdrojov vlastných príjmov. Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane z príjmov fyzických osôb by teda znamenalo zásadný výpadok príjmov obcí, miest aj samosprávnych krajov. “Pre Košický samosprávny kraj by prijatie tejto novely znamenalo výpadok takmer šesť miliónov eur, ktoré budú chýbať v školách, sociálnych zariadeniach, regionálnom rozvoji a bude mať zásadný dopad na rekonštrukcie našich ciest,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Zmena zákona by mala pritom iba minimálny dopad na nízkopríjmové skupiny ľudí. Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť by sa najchudobnejším rodinám zvýšil mesačný príjem o 1,7 eura až 3,8 eura. Pre samosprávy by to však malo zásadný negatívny dopad na hospodárenie a úroveň služieb, ktoré svojim občanom poskytujú.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka nesúhlasí s tým, že sa návrh dostal do parlamentu ako poslanecký, a nie ako vládny, čím sa poslanci vyhli pripomienkovému konaniu zo strany verejnosti a navyše vôbec nekomunikovali so zástupcami krajov, miest a obcí o tomto zásadnom dopade na rozpočty samospráv.

“Okrem toho predkladatelia nevyčíslili ani negatívne finančné dopady návrhu zákona na samosprávy, pre ktoré sú tieto prostriedky hlavným príjmom rozpočtu. V prípade schválenia tohoto zákona budeme nútení napríklad zvýšiť cestovné približne o 50 percent vo všetkých našich autobusoch, keďže cestovné lístky dotujeme z týchto peňazí. Prijatie novely by mohlo mať dopad aj na prepúšťanie niekoľko stoviek zamestnancov zo sociálnej, či kultúrnej oblasti a taktiež školstva,“ dodal Trnka.

Hystéria predstaviteľov samospráv v súvislosti so zvyšovaním nezdaniteľnej časti základu dane nie je na mieste, uviedli predstavitelia strany Most-Híd na stredajšej tlačovej besede. Jeho výsledkom totiž bude nižší výber daní z príjmov fyzických osôb a tým aj nižšie príjmy do rozpočtov samospráv. Napriek tomu by však príjmy obcí, miest a žúp mali aj po znížení nezdaniteľného minima stúpnuť. Poslanci za Most-Híd starostom a primátorom pripomenuli najmä opatrenia, kedy štát, naopak, svojimi administratívnymi opatreniami ich príjmy zvyšoval a vtedy neprotestovali. Hovorili napríklad o povinných príplatkoch za prácu v noci a cez víkendy, ktoré priamo zvýšili príjmy samospráv o 125 mil. eur. Poslanec za Most-Híd Tibor Bastrnák upozornil na to, že zvýšením nezdaniteľného minima budú síce príjmy samospráv o 135 mil. eur nižšie, ako by mohli byť, stále však medziročne porastú o 90 mil. eur.

Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala od začiatku budúceho roka zvýšiť zo súčasného 19,2-násobku na 21-násobok životného minima. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov od poslancov za stranu Most-Híd, ktorý parlament v stredu posunul do druhého čítania. Fyzické osoby by si tak za rok 2020 mohli zo základu dane odpočítať sumu 4 414,20 eura, kým v tomto roku je ročná výška nezdaniteľného minima na úrovni 3 937,34 eura. V konečnom dôsledku by sa tak daň z príjmov zamestnancov a živnostníkov znížila o viac ako 90 eur za rok.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj