Bratislava 5. júna 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Je to už šesť mesiacov odkedy sa narodili prvé génovo-upravené deti. Výskumníci v Spojených štátoch však varujú, že aj keď dvojčatá môžu byť odolnejšie voči HIV, majú tiež „významne zvýšenú úmrtnosť“. Informuje RT

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Genetik He Jiankui, prezývaný „čínsky Frankenstein“, šokoval svet v novembri 2018, keď oznámil, že vytvoril prvé bábätká s upravenými génmi. Spolu so svojím tímom upravil gén CCR5 dvojčiat tak, aby sa stali imúnnymi voči HIV. Tretie, takto génovo upravené dieťa, by sa malo narodiť toto leto.

Ukazuje sa však, že ľudia s variantom tohto genómu, majú podľa výskumníkov z Kalifornskej univerzity v Berkeley o 21% väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú skôr.

Vedci totiž zistili, že CCR5 je tak trochu dvojsečnou zbraňou: zatiaľ čo na jednej strane poskytuje deťom zvýšenú imunitu voči vírusu HIV, na druhej strane ich robí citlivejšími na nebezpečné vírusové chrípky a vírus západného Nílu. “Zistili sme, že mali výrazne zvýšenú úmrtnosť,” povedal vedúci výskumník Rasmus Nielsen pre NPR.

Vedecká komunita ako celok bola pobúrená, už keď sa prvýkrát objavili správy o experimentoch s ľudskými génmi a ako sa zdá, ich rozhorčenie sa potvrdzuje.

Okrem toho, podľa údajov, ktoré Jiankui sám prezentoval minulý rok, nedokázal upraviť konkrétny gén tak, ako to pôvodne zamýšľal, čo len podčiarkuje riziká spojené s manipuláciou s DNA.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj