Bratislava 17. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kyodo News)

Po Vianociach sa slovenské útulky každoročne zapĺňajú zvieratami, najčastejšie psíkmi a šteňatami, ktoré skončia na ulici ako nechcené vianočné darčeky. Rodičia často kupujú, či už pod tlakom alebo dobrovoľne, deťom pod stromček živé zviera

Ilustračné foto

Robia tak bez toho, aby si urobili reflexiu podmienok, v akých budú toto zvieratko chovať, bez toho, aby mali s chovom nejakú skúsenosť a bez toho, aby sa oboznámili s podmienkami, aké si to zvieratko vyžaduje,“ zdôraznila dnes pred novinármi zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Ľudí vyzvala, aby ozaj takýto typ vianočného darčeka dôkladne zvážili vzhľadom na rodinnú situáciu a možnosti starať sa o psíka ďalších asi 15 rokov. Dôvody na zbavenie sa zvieraťa sú pritom podľa Stanovej väčšinou úplne banálne – chovatelia nezvládnu temperament šteňaťa, prekážajú mu mláčky či nutnosť každodenných prechádzok bez ohľadu na počasie. Zvierací ombudsman odhaduje, že v útulkoch skončí po Vianociach každoročne asi 200 psov.

Stanová pripomenula, že podľa zákona od 1. septembra už zviera nie je vec, ale cítiaca bytosť. „Zvieratá nie sú hračky. Chovať zviera je síce právo, ale právo spojené s povinnosťami. Aj ústava hovorí, že vlastníctvo zaväzuje a nie je možné ho zneužívať na ujmu práv iných, v tomto prípade zvierat,“ zdôraznila.

Novela zákona o veterinárnej starostlivosti priniesla od septembra tiež povinnosť čipovania psov, čo znamená, že majitelia vyhodených zvierat sa budú dať ľahšie identifikovať. Upozornila na riziko finančných sankcií voči majiteľovi, ktorý sa zbaví psa. Pokuta môže dosiahnuť až 400 eur. „Zákon zakazuje opustiť zviera s úmyslom zbaviť sa ho,“ vyhlásila Stanová a na záver pripomenula, že každý pes, ktorého si človek zadováži, musí byť od septembra čipovaný, v opačnom prípade sa majiteľ dopúšťa priestupku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj