Idlib 22. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot:YouTube)

Sýrska agentúra SANA uverejnila video zachytávajúce odrazenie útoku bojovníkov pri dedine Najrab západne od Sarakíbu v provincii Idlib. Snímky zhotovené z dronu ukazujú ničenie teroristického vybavenie vrátane tankov, obrnených transportérov a pick-upov so zbraňami

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Bolo uverejnené video zachytávajúce odrazenie útoku bojovníkov v Idlib

Ako už skôr uviedlo ruské Centrum pre zmierenie znepriatelených strán (CSZS) v Sýrii, vo štvrtok sa bojovníci s delostreleckou podporou tureckej armády pokúsili preraziť pozície vládnych síl. Na žiadosť Damasku ich zasiahli ruské vzdušné sily Su-24, čo Sýrčanom umožnilo úspešne odraziť všetky útoky. CSZS vyzvalo Ankaru, aby prestala podporovať teroristov.

Turecké úrady následne informovali o „žiadnych problémoch“ s Ruskom ohľadne provincie Idlib. Moskva naopak uviedla, že Ankara porušuje dohodu tým, že podporuje militantov. Ako zdôraznilo ministerstvo zahraničných vecí, kroky Turecka by mohli viesť k eskalácii konfliktu.

Rokovania prezidentov Ruska a Turecka

V piatok prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Tayyip Erdogan telefonicky diskutovali o situácii v Idlibe. Ruský prezident počas rozhovoru vyjadril vážne obavy z agresívnych akcií v oblasti extrémistických skupín.

Prezidenti oboch štátov sa dohodli na zintenzívnenie dvojstranných multisektorových konzultácií o Idlib na zníženie napätia, prímerie a neutralizácia teroristickej hrozby. Okrem toho potvrdili, že kontakty medzi ministerstvami obrany budú pokračovať v intenzívnom režime.

Ako uviedli v Kremli, rozhovor sa konal na podnet tureckej strany.

Situácia v Sýrii

Koncom januára začala sýrska armáda ofenzívu v Idlib a Aleppe v súvislosti s každodenným teroristickým bombardovaním obytných štvrtí, ktorého následkom zahynuli desiatky civilistov. Za mesiac sa vládnym vojskám podarilo oslobodiť viac ako 600 km štvorcových, veľké mesto Maar an-al-Numan a diaľnici M5 Damask-Aleppo.

Ankara informovala o stratách medzi vojakmi v dôsledku akcií Damasku a požadovala, aby bolo zastavené prenikanie do hĺbky provincie. Sýrske a ruské úrady uviedli, že akcie vládnych síl smerovali k očisteniu Idlib od teroristov.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj