Bratislava 6. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)

Hlavným prívržencom vraždy iránskeho generála Kásima Sulajmáního medzi členmi americkej administratívy bol minister zahraničia Mike Pompeo, ktorý niekoľko mesiacov prehováral prezidenta USA Donalda Trumpa, aby vydal príkaz na zavraždenie veliteľa elitnej jednotky Quds. V pondelok 6. januára o tom píšu noviny The Washington Post

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Mike Pompeo

Podľa novín bol Trump dlhú dobu proti tejto operácii, ale situácia sa zmenila po smrti amerického civilistu z dôvodu ostreľovanie vojenskej základne v blízkosti Kirkúku.

Autor príspevku sa domnieva, že Pompeo môže využiť vraždu Sulajmáního pre svoju politickú dráhu. Zaistí mu to vraj najmä podporu izraelskej lobby.

Zdroj informácií WSJ z Bieleho domu uviedol, že by predchádzajúci šéf Pentagónu Jim Mattis nikdy nepristúpil na vraždu Sulajmáního. Ďalšie zdroj denníku povedal, že minister zahraničia mal vždy zálusk na Irán a veľmi pozorne študuje všetky dokumenty týkajúce sa tejto témy.

Vyostreniu situácie v Iraku

V sobotu Bagdad vystavili trom raketovým útokom: streľbu namierili na oblasť, kde sa nachádza americké veľvyslanectvo, a tiež na obytnú štvrť Al-Jadriah a vojenskú základňu Balad na severe irackého hlavného mesta. Tá využívala americkú armádu. Nehlásili žiadne straty na životoch. Podľa správ médií zranili minimálne päť ľudí.

Vražda Sulajmáního

3. januára vykonali USA na pokyn prezidenta Trumpa raketový útok v oblasti bagdadského letiska, ktorého následkom zahynul veliteľ jednotiek Quds generál Kásim Sulejmání a ďalších desať ľudí vrátane dôstojníkov Iránskych revolučných gárd a vysoko postavených činiteľov šiitskej domobrany Iraku.

Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že je pripravený k ďalším akciám proti Iránu po vražde iránskeho generála Kásima Sulajmáního.

„Pokiaľ bude Američanom niekde hroziť nebezpečenstvo, definovali sme naše ciele a ja som pripravený podniknúť všetky potrebné opatrenia. Týka sa to predovšetkým Iránu,“ vyhlásil Trump počas svojho televízneho prejavu.

Zároveň prezident USA označil Sulajmáního za „teroristu číslo jedna na svete“ a obvinil ho z prípravy útokov na amerických diplomatov a členov armády. Vyhlásil tiež, že Washington sa údajne pokúsil vojnu zastaviť zabitím iránskeho generála. Trump súčasne zdôraznil, že Spojené štáty neusilujú o zmenu moci v Iráne.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uviedli, že Irán sa pomstí Spojeným štátom, a minister obrany Amir Hatami sľúbil „drvivú odpoveď“ na smrť vojenského veliteľa.

Vraždu Sulajmáního odsúdili v Bagdade, Damasku aj v Ankare. Ruské ministerstvo zahraničia označilo akcie Washingtone za „dobrodružný krok“, ktorý povedie k eskalácii napätia v celom regióne.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj