Bratislava 14. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

Zuzana Čaputová nahradí Andreja Kisku na poste prezidenta v sobotu 15. júna. Prezidentkou sa stane zložením prezidentského sľubu. Po slávnostnej schôdzi NR SR v bratislavskej Redute, teda inaugurácii, ju čaká prehliadka Ozbrojených síl SR, peší presun na ekumenickú bohoslužbu Te Deum v Dóme sv. Martina a prevzatie Prezidentského paláca

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Zuzana Čaputová

Súčasťou programu inauguračného dňa je aj slávnostný obed pre seniorov. Podvečer Zuzana Čaputová položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony v Devíne. Následne položí kyticu aj na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne. Deň ukončí slávnostná recepcia v budove Slovenskej filharmónie. Verejnosť bude môcť inauguráciu, ako aj ďalšie časti programu, sledovať vďaka živému prenosu zabezpečenému RTVS aj televíziami Markíza a TA3.

Program sa začne v sobotu o 11:25 odchodom prezidenta Andreja Kisku do Reduty. Slávnostná schôdza NR SR pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky sa začína o 11:45 a potrvá do 12:30. Za účasti poslancov Národnej rady SR, členov vlády, poslancov Európskeho parlamentu za SR, veľvyslancov a ďalších významných hostí politického a spoločenského života Čaputová zloží sľub.

Ten je predpísaný ústavou a znie „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Sľubujem,“ povie počas inaugurácie Čaputová. Sľub zloží do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana, ktorý následne vydá vyhlásenie o osvedčení zloženia sľubu a udelení štátnych vyznamenaní. Na to zaznie hymna Slovenskej republiky a vypália delostrelecké výstrely.

Po tom bude nasledovať inauguračný príhovor. V ňom prezidentka predstaví svoju víziu výkonu verejnej služby. Nová hlava štátu sa následne presunie pred historickú budovu Slovenského národného divadla, kde pozdraví nastúpené jednotky Ozbrojených síl Slovenskej republiky. O 13:30 nasleduje ekumenická bohoslužba Te Deum v Katedrále sv. Martina. Prezidentka tam pôjde pešo v sprievode rodiny cez Panskú ulicu, kde ju budú mať možnosť pozdraviť ľudia.

Predsedajúcim bohoslužby bude bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. S príhovorom vystúpi aj Ivan Eľko z Ekumenickej rady cirkví v SR, Igor Rintel z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR a ďalší zástupcovia registrovaných cirkví na Slovensku. Na bohoslužbu pozvali bývalých prezidentov, predsedu a podpredsedov NR SR, šéfov výborov, predsedu vlády a členov kabinetu, diplomatický zbor ako aj zástupcov VÚC a krajských miest. Pozvánky prišli aj zástupcom všetkých registrovaných cirkví a rektorom vysokých škôl.

Program pokračuje o 14:30 príchodom do Prezidentského paláca a symbolickým prevzatím úradu od prezidenta Andreja Kisku. V priestoroch Prezidentského paláca bude Zuzana Čaputová hostiť na obede vyše 40 seniorov. „Na slávnostnom obede s pani prezidentkou sa zúčastní približne 40 seniorov, ktorí budú reprezentovať domovy seniorov z celého Slovenska a zároveň to budú seniori, ktorí sa aktívne podieľajú rôznymi aktivitami na celkovom zlepšení života seniorov na Slovensku,“ uviedli z tímu Zuzany Čaputovej pre agentúru SITA. Seniorov pomohli vybrať odborní sociálni pracovníci a pracovníčky.

Podvečer o 17:00 Čaputová položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na Devíne. Odtiaľ pôjde na Ondrejský cintorín a na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča položí kyticu. Deň inaugurácie ukončí prezidentka Slovenskej republiky slávnostnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie.

Kancelária prezidenta zároveň zverejnila aj zoznam hostí prezidentky Zuzany Čaputovej. Sú na ňom jej rodina, spolupracovníci, poradcovia či zástupcovia politických strán. Na inaugurácii sa teda okrem jej dcér, rodičov, brata či priateľov zúčastní aj poradca pre komunikáciu Martin Burgr, spolupracovníčky Veronika Gulášová a Martina Goffová, poradcovia Juraj Rizman, Vladimír Talian, Marián Leško, Zuzana Kusá, Radovan Pala, Peter Kubina či Peter Bátor.

Pozvanie dostali aj zástupcovia Progresívneho Slovenska Michal Truban, Ivan Štefunko a Michal Šimečka. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) bude zastupovať predseda Alojz Hlina. Pozvánku na inauguráciu dostal aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák, ktorý Čaputovú podporil aj v kampani ešte v čase, keď neviedla v prieskumoch.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj